En çok izlenen 3 YouTube reklamının ardındaki sırYazar: Kamala Iodice
Çeviren: Öykü Aksoy

Pazarlamacılar insanları markalarıyla etkileşime geçmeye ikna etme ortak amacını paylaşıyor. Gerçeği söylemek gerekirse, bunun gerçekleşmesi için çok çalışmak gerekebilir. Bu nedenle, yılın en çok izlenen video reklamlarının yıllık listesi olan YouTube Ads Leaderboard etkileyici. Sınırsız içerik dünyasında, milyonlarca insan aslında bu reklamları izlemeyi seçiyor, bu yüzden onları bu kadar başarılı kılan şeyin ne olduğunu düşünmekte fayda var.

Viral bir video reklam için tek bir formül bulunmamakla birlikte, kendi medya stratejilerimize ilham vermek için neyin işe yaradığına dair gözlemler yapabiliriz. Bu yazıda en son Ads Leaderboard’dan alınan, denenmesi gereken kanıtlanmış üç yaklaşımı bulabilirsiniz.

Kampanyanızı YouTube izleme trendlerine sabitleyin

HBO Max, Harry Potter 20. yıl dönümü özel etkinliği için iki farklı kitleye ulaşmak istedi: Serinin büyüsüne yeniden katılmaya can atan fanatik Harry Potter hayranları ve seriyi henüz benimsememiş yeni nesil genç izleyiciler.

İnsanlar kendilerini nostaljik hissettiren içerikleri izlemekten hoşlanıyor. HBO Max, bu eğilimi göz önünde bulundurarak izleyicilere Harry Potter anılarıyla dolu, iç açıcı ve geçmişe dönük bir deneyim sunmak için bir video reklam tasarladı. Oyuncu kadrosunun unutulmaz anlarını sergilemenin ötesinde, reklam hayranların ilgisini çekti ve yolculuklarını özgün bir şekilde kutladı.

YouTube player

HBO Max, kampanyayı güçlendirmek için YouTube’u kullandı. HBO Max Originals’ın Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı JP Mallo dediğine göre içerik temaları açısından kitlelerinin nasıl etkileşim kurduğu, hangi duyguları gördüğü ve -eğer varsa- yanıt verdikleri konusunda ilk pazarlama varlıklarını kullanıma sunduklarında YouTube genellikle ilk göstergeleri oluyormuş.

Her yaştan insan nostaljik içerik için platforma yöneldiğinden YouTube, HBO Max’in reklamları için ideal bir yuva olduğunu kanıtladı. 2022 Ipsos anketine göre, Z kuşağının %80’i YouTube’u nostaljik hissetmek için izlediğini bildirdi. Ayrıca, HBO Max YouTube’da nostaljiye dayalı bir kampanya yürüterek Harry Potter meraklılarının ilgisini çekerken genç bir neslin de ilgisini çekebilir.

Kampanya, farkındalığı ve üzerinde düşünmeyi artırmak için bumper reklamların yanı sıra atlanamayan ve atlanabilen yayın içi reklamlarla Kasım ayı ortasında başlatıldı. Ardından, Yeni Yıl prömiyerine giden günlerde HBO Max, premium içeriğin yanında reklamları öne çıkarmak için YouTube Select’i kullandı. Son olarak, Yeni Yıl galasından önce ve sonra YouTube Masthead’inden yararlanarak ve kitlesel farkındalığı artırmak için videoyu YouTube’un ana sayfa akışına yerleştirerek kampanyayı sonlandırdılar. Sonunda, bu yaklaşım, halihazırda yüksek bilinirliğe sahip bir marka için dikkate değer bir değer olan %12.7’lik bir farkındalık artışı sağladı ve 49 milyon tekil kullanıcıya ulaştı.

İzleyicilerin ekranlarına uygun kreatif oluşturun

Mısır’ın birincil telekomünikasyon şirketi WE’nin, yoğun Ramazan sezonunda tatil gürültüsünü kesebilecek bir reklam kampanyasına ihtiyacı vardı. Bunu başarmak için, izleyicilerin Ramazan’ın değişen trendlerini anlamalarına yardımcı olacak videoları strateji haline getirdi.

Markanın Dijital Pazarlama Başkanı Eslam Nassar, WE’nin mesajının farklı nesillerdeki izleyicilere hitap etmesi gerektiğinde ekibin kampanyanın çeşitli reklamlar içermesi gerektiğine karar verdiğini söylüyor. Bu nedenle, reklam biçimlerinde ve ekranlarda ilgi çekici, yaratıcı bir hikaye anlatmak için YouTube’a dönmüşler.

Kısa ve uzun biçimli reklamların benzersiz bir karışımından yararlanan tam dönüşüm hunisi bir video stratejisi planlandı ve yürütüldü. Farkındalık aşamasındaki izleyiciler için ekip kampanyayı canlandırmak ve hızlı bir harekete geçirici mesaj iletmek için 6 saniyelik tampon reklamlar yayınladı.

Ardından, dönüşüm hunisinin orta ve alt kısmındaki kitlelerle daha fazla etkileşim kurmak için tam uzunlukta bir yayın içi video oluşturuldu. Bu reklam, bağlı TV’den cep telefonuna kadar tüm cihazlarda izlenebilecek şekilde tasarlandı. Ekip, bu uzun biçimli reklamın insanları markanın benzersiz hikaye anlatımı yaklaşımına tamamen kaptırabilmesini sağlamak için platformda etkili video reklamlar için YouTube’un dört yol gösterici ilkesine yani dikkat, marka bilinci oluşturma, bağlantı ve yönlendirmenin kısaltması olan ABCD’lere güvendi.

İzleyicilerin dikkatini hızla çekmek ve onlarla bağlantı kurmak için video akılda kalıcı bir müzik parçasıyla başladı. Şirket markasını güçlendirmek için logosunun ayırt edici mor renginin videonun görsellerine hakim olmasını sağlandı. Farklı kuşaklardan izleyicilerle daha fazla bağlantı kurmak için video, çağlar boyunca Ramazan geleneklerini karşılaştırdı. Son olarak video, insanları aileleriyle iletişim halinde kalabilmeleri için WE’nin hizmetlerine kaydolarak harekete geçmeye yönlendirdi.

YouTube player

Bu çok formatlı strateji başarılı oldu. Uzun biçimli video ilk 24 saat içinde 1 milyon görüntülemeyi aştı. Dahası, tamamlanma oranı markanın 2021 Ramazan videosunu %204 ve pazar ortalamasını da %47 geride bıraktı. Sonuç olarak, kampanya Mısır’ın YouTube nüfusunun %79’una ulaştı.

WE’nin Dijital Reklamcılık Müdürü Ahmed Nageb’in dediğine göre YouTube, dijital stratejilerini etkili bir şekilde uygulamalarına yardımcı olan en önemli platformlardan biri. Aynı zamanda, çeşitli reklam formatları ve cihazlarla hedeflenebilen geniş kitlesi sayesinde kampanya hedeflerine ulaşırken maksimum erişim elde etmişler.

Hevesli izleyicileri daha fazlasını istemeye bırakın

Geçen yıl BMW, Amerika Birleşik Devletleri’nde ilk tamamen elektrikli BMW iX spor aktivite aracını piyasaya sürdü. Super Bowl sırasında bu kilometre taşını tanıtmak için BMW, efsanevi Yunan gök tanrısı Zeus’un Palm Springs’e çekildiğini ve eşi Hera tarafından bir BMW iX hediye edildiğinde kıvılcımını yeniden keşfettiğini gösteren 60 saniyelik bir kahraman video reklamı oluşturdu.

YouTube player

Bu destek amaçlı anda reklamın erişimini genişletmek için BMW, YouTube’u Super Bowl stratejisinin temel bir parçası haline getirdi. BMW Marka Pazarlama Başkanı Albrecht Pagenstert’ın dediğine göre YouTube, izleyici boyutunu katlanarak artırmakla kalmayıp reklamın ömrünü uzatan harika bir içerik yükselticisi.  Ayrıca, bir kez Super Bowl sırasında yayınlanan şey çevrimiçi olarak yaşıyor ve milyonlarca ek görüntüleme alıyor.

BMW’nin stratejisi, hayranların en komik, dramatik, aksiyon dolu ve ilham verici sahneler için oynatma listeleriyle Super Bowl reklamlarını izledikleri birincil merkez olan YouTube AdBlitz aracılığıyla çok çeşitli tutkulu Super Bowl hayranlarına ulaşmaya bağlıydı. AdBlitz aracılığıyla BMW, spor severler tarafından izlenen NFL Highlights ve müzik tutkunları tarafından izlenen Big Game Music Lineups gibi Super Bowl ile ilgili belirli video envanterini hedefleyebilir.

Kampanya, YouTube AdBlitz sırasında izleyicilerin ilgisini zirveye çıkardığında, BMW onların daha fazla içerik açlığını gidermek için strateji geliştirdi. Kahraman reklamın yıldızlarla dolu oyuncu kadrosu ve yönetmeniyle yapılan röportajlar da dahil olmak üzere kamera arkası videoları yayınlandı.

İzleyiciler BMW’nin kampanyasına doyamadılar. Aslında, birçok YouTube yorumcusu, kahraman videosunun tam bir filme dönüştürülmesini coşkuyla istedi. Sonunda, video 17 milyon benzersiz görüntüleme ve 970.000 tıklama elde etti. BMW, ABD’de YouTube Ads Leaderboard’da tanınmasının yanı sıra USA Today’s Ad Meter’da 7. sırada yer aldı.

HBO Max, WE ve BMW, önemli kitleleri eğlendiren ve onların ilgisini çeken video reklamlarla altın madalya kazandı. Bu markalar, reklamlarını popüler YouTube trendleriyle uyumlu hale getirerek, farklı platformlar için ısmarlama kreatifler oluşturarak ve video etkinliğinin ABCD’lerini takip ederek, sürükleyici hikaye anlatımını YouTube’un gücüyle nasıl başarılı bir şekilde birleştireceklerini gösterdiler.

Kaynak: thinkwithgoogle.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin