“En çok satan” pazarlama önerileri


Yazan: Seth Godin

Çeviren: Dalia Kittani

Pazarlama, büyüme, gelişim konularında kitapları “en çok satan”ların arasına girmiş Seth Godin ’den pazarlama üzerine iki yeni öneri;

Seth Godin
Seth Godin

Video’yu iyi kullanmak:

İnternet kelimeler üzerine kurulmuştu.

Ve kelimeler, klavye kullanabilen herkes için elde edilebilir nitelikte. Kelimeler ucuz, tekrar düzenlenebilir ve yeterince iyi kullanıldığında inanılmaz derecede etikili.

Bugünün internetine gelecek olursak, bugün internet videolar üzerine kurulu. Kelimelere nazaran iyi kullanılabilmesi ve etkisini fazlalaştırmak çok daha zor bir araç diyebiliriz.

Örneğin, videolarla ilgili bir mecra yürüten arkadaşlarım, kendi pratiklerini bir vaka şeklinde anlatabilmek için sadece 140 saniyeye ihtiyaç duyuyorlar.

Çünkü video pahalı, tekrar düzenlenebilmesi zor ve üretilirken farklı çeşit bir yeteneğe ihtiyaç duyuluyor. Bu yüzden de bizler çoğunlukla videolardan kaçınıyoruz veya daha beteri, vasat bir video paylaşarak kendimizi kurtardığımızı düşünürken daha kaçınılmaz bir sona sürüklüyoruz.

Metinler internette patlama yaşadığında profesyonel metin yazarları kendilerini tehtid altına hissetti. Çünkü herkes metin yazabilirdi ve herkes yazdı.

Bu harmana fotoğraf da eklenince bu sefer de profesyonel fotoğrafçılar kendilerini tehdit altında hissetti. Sonrasında herkes bir kamera edindi.

Ve şimdi, aynı şey video konusunda yaşanıyor.

Aslında her vakada, profesyonellerin ekleyeceği bir şeyler var, kayda değer şeyler.. Ama profesyoneller duruşlarını umutsuz olmaktan aranan kimseler olmak şeklinde değiştirmelidirler.

İyi video kuralları değiştirmez. İyi video siteniz için yeterli olamaz. Siz yine izne, yine farkedilebilmek için arayışlara, yine bir şeyler yaratmaya ihtiyaç duyacaksınız ama videoyu şu aralar –eğer iyi kullanılırsanız- hikayenizi potansiyel hedef kitlenize en net geçirebileceğiniz şans olarak görmenizde fayda var.

Aslında fazla data umduğunuz şey olmayabilir:

Bizi verilere bağımlı ettiler. Reklamcılar daha fazla veri istiyor.. Doğrudan pazarlmacılar daha fazla istiyor.. Kim gördü? Kim tıkladı? Yüzde kaç? Trend ne? Verimli olan ne? Kazançlı olan ne?

ghvghFakat daha fazla veriye ihtiyaç duymayan bir grup var.

Uzun vaadeli taahüt veren; sanat yapmak, fark yaratmak ve statükoya meydan okumak isteyen kimseler.

Çünkü bu tür bir değişimi takip ettiğin zaman düşmanların onlara uyum sağlaman için verileri sopa gibi kullanırlar.

Veriler aslında bizim sonumuz olabilir. Aslında bundan sonra ne yapılacağına karar verilmenin en kolay yoludur. Sonuç olarak veriler kısa vaadeyle takıntılıdır.

Kaynak: sethgodin

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin