En son çıkan TikTok trendlerini nasıl takip edebiliriz?


Yazan: Antony Maina

Çeviren: Efe Çilek

TikTok platformunu belkide kullanmıyorsunuz çünkü bunun sadece Gen Z kullanıcıları için olduğunu düşünüyorsunuz. Fakat yapılan bir araştırmaya göre Tiktok uygulamasının şu anda 1 milyar aktif küresel kullanıcısı var ve internette gördüğümüz çoğu trend buradan doğuyor. 

TikTok Trendleri Nelerdir?

Basitçe söylemek gerekirse, TikTok trendleri, popüler hashtag’ler, şarkılar veya ses efektleri kullanılarak gruplandırılmış kısa videolardan oluşan bir sosyal medya platformu. TikTok’un en yaratıcı ve eğlenceli sosyal medya platformlarından biri olmasının temel nedeni ise viral videoların buradan çıkıyor olması. 

Trend TikTok’a Neden Dikkat Etmelisiniz?

Tüm sosyal medya kanallarında olmak mümkün olmasa da TikTok’u pazarlama stratejinizin dışında bırakmak bir hatadır. Eğer geniş bir hedef kitlede yankı uyandırmak istiyorsanız TikTok videoları oluşturmanız büyük kitlelere ulaşmakta fayda sağlıyor.

TikTok için yararlanmanız gereken tonlarca içerik fikri var. Ama her şeyden önce, TikTok’ta nelerin trend olduğuna dikkat etmeniz için dört neden var.

Yaratıcılığı En Üst Düzeye Çıkarın: Sosyal medya kullanıcıları, özgünlüğe ve insan ilişkilerine özlem duyuyor.  İşletmenizi konuşkan, arkadaş canlısı ve bağlantı kurması kolay bir işletme olarak konumlandırmak için trendleri kullanın.

Daha Fazla Kişiye Ulaşın: TikTok’un algoritması, trend olan TikTok videolarını ön plana çıkarıyor. Daha fazla görüntüleme ve etkileşim elde etmek için trendleri takip edin. 

Güvenilirliğinizi Arttırın: Trendler, markanızın bir sohbete dahil olmasının en kolay yoludur. Kitlenizi büyütmek ve etkileşimi artırmak için kullanmanız gereken harika bir ipucu. 

Rakiplerinizin Önünde Kalın: Trendler, rakiplerinizin, hedef kitlenizin ve sektördeki etkileyicilerinizin platformla nasıl etkileşime girdiğini görmeniz için mükemmel bir fırsat sunar. Bu içgörüler pazarlama stratejinizi beslemelidir.

Mevcut TikTok Trendlerini Nerede Bulabilirsiniz?

En iyi trendler, uygulamada sunulan çeşitli özelliklerden kaynaklanıyor. TikTok trendlerini belirlemenin en kolay yollarından biri ‘Keşfet’ sekmesine göz atmaktır. Gelişmekte olan trendleri belirlemek için takip edebileceğiniz #trendalert gibi bazı popüler hashtag’ler de vardır. “Sizin İçin” sayfasına da dikkat etmeniz gerekiyor. Her TikTok videosunda belirli bir sesin kullanıldığını fark ederseniz, muhtemelen trend olma yolunda ilerliyor.

Şu anda olan 11 TikTok Trendi

TikTok trendleri çok hızla değişiyor. Bugünün viral TikTok trendleri yarın karşınıza çıkmayabilir. Size yardımcı olmak için, en iyi TikTok trendlerinden bazılarını derledik. 

1. En Popüler TikTok Trendi

2022’nin en popüler TikTok trendleri arasında markalı hashtag mücadelesi yer alıyor. Bu meydan okumada, kullanıcılar kendi hashtag’lerini oluşturur ve takipçilerinden meydan okumaya dayalı olarak TikTok içeriği oluşturmalarını ister.

Bu, çok fazla dikkat çekmenize ve viral olmanıza yardımcı olabileceği için oldukça popüler bir stratejidir. Popüler bir örnek olarak #ReadySETGo hasthag altında ki videolara göz atabilirsiniz. 

2. Trackstars Viral TikTok Trendi

İlk olarak @cityboyj tarafından yaratılan bu eğlenceli trend, TikTokers tarafından kaçak bir mücadeleye dönüştürüldü. Kullanıcılar kameralarını üç ila 10 saniye arasında ayarlar ve saat sıfıra ulaşmadan herkes kareden kaçmaya çalışıyor.  Resmin içinde yakalanan insanlar başarısız oluyor. Millennials ve Gen Z’nin saklambaç versiyonu olarak adlandırbiliriz. 

3. Resim Eğilimi

Bu, TikTok’ta resimlerinizi koyduğunuz ve ‘birinin size aşık olduğu’ basit viral trendlerden biridir. Kendinizi veya işinizi sergilemek için yüksek çözünürlüklü resimler kullanarak ön plana çıkabilirsiniz. 

İşletmelerin ürünlerini ve estetiğini sergilemeleri için en iyi trendlerden sadece biri. 

4. Bana Söylemeden Anlat

#TellMeWithoutTellingMe trend videolarının kökenleri, tamamen farklı bir sosyal medya olan Twitter’da 2019’a kadar izlenebilir.

Bu trendde kullanıcılar, neyi açığa vurduklarını açıkça söylemeden kendileri hakkında bilgi verirler. Örneğin, bir TikTok kullanıcısı “bana uzun olduğunu söylemeden bana uzun olduğunu söyle” ifadesine yanıt verebilir. Kullanıcı daha sonra sansürlenen kelimeyi belirtmeden soruyu ele alan video içeriğini paylaşır.

5. Seni Asla Unutmayacağım

Biraz nostaljik bir şey için, #illneverforgetyou mükemmel bir trend. Mentor, arkadaş, kardeş veya ebeveyn gibi hayatınız üzerinde büyük etkisi olan birini vurgulamak için bu trendi kullanın. İşletmeler bu trendi müşterilerine takdirlerini göstermek için kullanabilirler.

6. Vogue Yarışması

Bu meydan okuma, moda endüstrisinde yeterince temsil edilmeyenlerin fotoğraflarını yayınlayan fotoğrafçılar ve stilistlerle çeşitlilik üzerine bir yorum olarak başladı.

Günümüzde işletmeler, ürünlerini kullanan kişilerin fotoğraflarını paylaşmak, en çok satan ürünlerini sergilemek veya en son kampanya fotoğraflarını paylaşmak için #VogueChallenge’ı kullanabilir.

7. Siluet Mücadelesi

Bu, spor salonları gibi fitness işletmeleri için en iyi trendlerden biridir. Bu meydan okuma Paul Anka’nın sesiyle başlar ve yavaş yavaş Doja Cat’in “Street” adlı şarkısına geçer. Birçok içerik oluşturucu, viral danslar oluşturmak için bu eğilimi kullanıyor. 

8. Dudak Senkronizasyonu

Dudak senkronizasyonu, TikTok videolarında yaygın bir temadır. Halihazırda popüler olan bir şarkıyı, film klibini veya televizyon programını kullanarak bir mesajı iletmenin basit bir yoludur. Videonuzu diğer içerik oluşturucuların sesleriyle senkronize ederek çok sayıda takipçi kazanabilirsiniz. 

9. Squid Game 

Tahmin ettiğiniz gibi, bu meydan okuma Netflix’in en başarılı TV dizisinden biri olan “Squid Game”den  ilham  alıyor. Dizi, tonlarca rende ilham veren acımasız bir hayatta kalma oyunu hakkında.

10. Hard Knock Life

@jamiejukesuk tarafından yaratılan bu TikTok trendi, popüler klasik şarkıdan ilham alıyor. Artık birçok içerik oluşturucu, çalışmalarının çeşitli yönlerini yaratıcı bir şekilde sergilemek için şarkıyı kullanıyor.

11. Ana Karakter Eğilimi

Bu trend  ‘ana karakter’ olma fikriyle dalga geçiyor. İnsanları hayatlarının her detayını takdir etmeye çağırıyor ve sıradan sıradan gündelik hayatı biraz romantik hale getirmeyi amaçlıyor.

Kendi TikTok Trendlerinizi Başlatın

Büyük bir yeni trend yaratmak için, herhangi bir şeyle ilişkilendirilmesi gerekiyor. Seyircinizi gerçekten eğlendirecek bir içerik oluştmanız  doğru yolda olduğunuzun kanıtı. “Seni kim böyle güldürdü kardeşim” akımı buna güzel bir örnek.

Herhangi bir popüler TikTok hesabını takip edin ve bir X faktörü olduğunu fark edeceksiniz.

Source: https://smallbiztrends.com/2022/05/tiktok-trends.html

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin