Endüstri değişiminin merkezinde yaratıcı ticaret


Yazan: Beth Ann Kaminkow

Çeviren: Badel Deniz Kenet

Markalar ve ajanslar arasında yeteneklere ilham veren yeni alan.

Güncel Lions Yaratıcılık Durumu Araştırması, ankete katılan markaların ve ajansların yarısından fazlasının, yetenek, beceri ve yapabilirliklerinin güvence altına alınmasını dönüşümsel yaratıcılığın gerçekleştirilmesinin en zorlu yönü olarak gördüğünü bildirdi.

Yaratıcı E-ticaret Lions’ın Yaratıcı Ticaret Lions’a evrimi ile birlikte, ödül şampiyonları, ticaret kanallarında “yeni” yaratıcılık biçimlerine öncülük eden markalar ve perakendecilerin öncüleriyle bu yılın Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali’nde ticaret tüm formlarıyla tanındı.  

İşte yetenekleri işe almaya ve marka varlığını büyütmeye yardımcı olacak bir ilham noktası: İnsanların, ticaretin yıkıcı ve heyecan verici alanında kendi yaratıcı güçlerini esnetme fırsatı.

Yaratıcılık, merkezde ticaretle gelişti ve yaratıcı yetenekler için yeni bir fırsat alanı açtı. Sosyal ticaretten sürdürülebilir ticarete, dijitalden fiziksel deneyimlere, ambalaj tasarımından ‘’livestream’’ alışverişe kadar uzanan potansiyel yaratıcı ticaret ölçeği rakipsizdir. Eğlence ticaretini, ses ticaretini ve konuşma ticaretini de unutmayalım; yaratıcı alan geniştir.

Yaratıcı Ticarettin Fırsatları 

Yaratıcı ticarete takıntılı bir CEO olarak, dünyanın en inovatif markaları ve en üst düzey yaratıcılığa sahip insanlarıyla çalışma ayrıcalığına sahibim. Ve ilk elden daha ilginç, daha kompleks, hatta “karmakarışık” rollere yeni beceriler yerleştirmek için daha büyük bir açlık görüyorum.

Yaratıcılığın yeni bir tanımını ve yaratıcı olmanın ne anlama geldiğini görüyorum. Bir yaratıcı meslektaşım kısa süre önce şu itirafta bulundu: “Dünya değişti, yaratıcılık değişti – ancak reklam işinin çoğu olduğu yerde kaldı. Ajanslar alaka düzeyini kaybediyor.” Bu, endüstrinin on yıl önce yaşadığı dijital bozulmayı hatırlatıyor.

Bu nedenle, merkezinde dönüşüm olan, bağlantılı markalar için yaratıcı ticaret dünyasına – yaratıcılığın, kültürün ve teknolojinin kesiştiği yere – işaret ediyorum. Diesel’in 2021’de kazandığı “Geri Dönmeden Önce Keyfini Çıkarın” Titanium Lion gibi harika ve güçlü çalışmaları düşünün; kültür, ticaret ve marka deneyimini fiziksel ve dijital olarak bir araya getirin.

Çizgi üstü, dijital, fiziksel, OOH vb. gibi tek sıralı yaratıcı dünyaya bir panzehir olarak, yaratıcı ticaret, insanlarla hayatlarının her noktasında bağlantı kuran ve bizi harekete geçmeye iten yaratıcılığı esnetme şansını getiriyor.

Yaratıcı ticaret, marka deneyimi ile tüketici deneyiminin kusursuz bir şekilde birleştirilmesidir ve dönüşüme yol açar. Ve çekici bir fırsattır. Müşteriler, harcanan doların işe yarayıp yaramadığını nasıl bileceğimizi sorduğunda, artık biliyoruz. En zengin yaratıcı deneyimlerimiz, ticari etki ve etkinlik hedef olarak tasarlanabilir; sadece iyi bir çalışmanın şanslı bir yan ürünü değil.

Müşterilerin paralarını koyduğu yer burası.

Küresel güzellik lideri L’Oréal, geçen yıl 1988’den bu yana en büyük büyümesini kaydetti. “ABD’de bir toparlanma, artan pazarlama bütçeleri ve meta veri deposu da dahil olmak üzere dijital ve inovasyona yapılan yatırımlar, L’Oréal’in 2021’de satışlarını %16 oranında artırarak 32,28 milyar Euro’ya çıkarmasına yardımcı oldu. … Tüketici arzusunu canlandırmak için daha fazla yenilik getirmeyi amaçlıyoruz,” dedi L’Oréal CEO’su Nicolas Hieronimus analistlere.

Bunu bir araya getiren, dünyanın en ünlü yaratıcı otomotiv şirketlerinden birinin CMO’su bana şunları söyledi: “Harika yaratıcı işler elde etmek için altı ay süren bir ajansa ihtiyacım yok. En başından itibaren ticari gerçeklikle düşünmek istiyorum.” Ve bu, yaratıcılığın DNA’sına bağlı olduğu bir markadan geliyor.

Bir zamanlar dijital ve gerçek dünyadaki etkinliği ayıran çizgiler bulanıklaştı. Ve tüketiciler artık deneyimin ek faydasını bekliyor. Bu, yalnızca teknoloji bağlantı kurmanın ve etkileşim kurmanın yeni yollarını açtıkça hızlanmaya devam edecek.

Metaverse’in kapıyı çalmasıyla birlikte yaratıcılık, markaları deneyimlemek ve satın almak için yeni alanlar açarak heyecan verici bir adım daha atmak üzere. Mickey Mouse bile Disney’in metaverse planlarını duyurduğu öncü güç markası olarak girişimde bulunmaya hazırlanıyor.

CEO Bob Chapek Disney’in 4. çeyrek kazançları sırasında, “Bugüne kadarki çabalarımız, fiziksel ve dijital dünyaları daha da yakından bağlayabileceğimiz ve kendi Disney Metaverse’imizde sınırlar olmaksızın hikaye anlatımına izin verebileceğimiz bir zamanın sadece bir ön sözüdür” dedi.

Endüstri Evriminin Önünde Ticaret

Müşteriler değişiyor, biz de değişmeliyiz.

Unilever’in en iyi pazarlamacısı Conny Braams, ticari ve baş yetkili için CMO unvanını düşürdü. Bunun, ticaret kanalları aracılığıyla marka oluşturma tutkusunu yansıttığını belirtti.

Bu yılın Cannes Lions Yılın Yaratıcı Pazarlamacısı olan Anheuser-Busch InBev, pazarlama, satış, b-to-b ve DTC’den oluşan yeni bir ticari liderlik yapısını duyurdu: ‘’İnovasyon ve büyümenin bir sonraki aşamasını hızlandırmak için.”

Marka sahipleri, büyüyen ana işin yanı sıra karlı yeni iş fırsatlarının kilidini açmak için dönüşümsel yaratıcılık arıyor. Ve sektörümüz çağrıya ayak uyduruyor.

Bu yılki Creative Commerce Lions jüri başkanı olarak, dünyanın her köşesinden yaratıcı yeteneklerin olağanüstü becerilerini ve yeniliklerini görmeyi dört gözle bekliyorum.

Ve benim çağrım şu: Ticaret dünyası yepyeni bir yaratıcı tuval. Gel ve bize katıl.

Beth Ann Kaminkow, yaratıcılık, insan ve teknoloji tutkusuna sahip bir dönüşüm iş lideridir. Ticaretin yaratıcılık için bir sonraki harika tuval olduğuna inanıyor. Ve bu yaratıcı ticaret, insanları başka hiçbir pazarlama biçiminin yapamadığı şekilde harekete geçirme gücüne sahiptir.​

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin