Eti Gıda’nın kurucusu Firuz Kanatlı hayatını kaybetti


Yazan: Pazarlama 3.0

Bisküvi denince akla hemen onun adı gelir Eti , Eti Eti…

Bu melodiyle tanıdığımız Eti Gıda’nın kurucusu, Eskişehirli iş insanı Firuz Kanatlı  85 yaşında hayatını kaybetti. 55 yıldır sanayi sektöründe çalışan Kanatlı, gıda sektöründe pek çok ilke imza attı ve bu alanda Türkiye’nin en büyük iki grubundan birini kurdu.

1932’de Eskişehir’de doğan Kanatlı, Galatasaray Lisesi’nden mezun olduktan sonra Cenevre Üniversitesi’nde işletme okudu. Dönüşte babasına ait Gümülcineli Un Fabrikası‘nda çalışmaya başladı. Fabrikanın ismi sonradan Kanatlı Un Fabrikası oldu. Aile üyelerinin pek çoğunun bu fabrikaya ortak olması ve kendi işini yapma hayali Firuz Kanatlı’yı iş dalı aramaya yöneltti. Dedelerinin Gümülcine’deki taş değirmeninden Eskişehir’deki un fabrikasına uzanan aile geçmişi ile bağlantılı iş yapma fikri onu önce makarna üretmeye yönlendirdi. Ancak Eskişehir’deki Şeker Fabrikası nedeniyle şekerin kolay bulunabilir olması ve bir dostunun da önerisi Kanatlı’yı bisküvi işine yöneltti.

O dönemde sadece Arı, Ülker, Besler, gibi markalar bisküviyi İstanbul’da üretiyordu. Kanatlı’nın girişimiyle bisküvi üretimi Anadolu’ya taşınmış oldu. Kanatlı, o denimde markayı “Bal” adıyla çıkarmak istediyse de marka ismi başka birine ait olduğundan tescil ettiremedi. Bunun üzerine Eti markasını seçerek 1962 yılında üretime başladı.

Eti, 1972 yılında, o dönem radyo reklamlarıyla tanınan Reksan Reklam Ajansı tarafından hazırlanan ve Oktay Tem tarafından bestelenen “Bir bilmecem var çocuklar” reklam müziği ile Türkiye’nin en önemli markalarından biri oldu. Aynı zamanda 45 yıldır unutulmayan bir melodi olarak pazarlamada görsellik kadar işitselliğinde önemli olduğunu kanıtlayan bir örnek haline geldi.

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin