Etki pazarlamacısı olarak kendinizi geliştirmenin 10 yolu


Yazan: Gabrielle Pickard-Whitehead

Çeviren: Özüm Canbeldek

Etki pazarlaması, işletmelerin, hizmet veya ürünlerin farkındalığını ve görünürlüğünü artırmaya yardımcı olmak için etkili insanlarla (özellikle çevrimiçi) ilişkileri geliştiren bir pazarlama şeklidir. Etki pazarlaması, bütün olarak piyasayı hedeflemekten ziyade belirli kilit kişiler üzerinde yoğunlaşır. Önemli bir pazarlama şekli haline gelen etki pazarlaması, müşterilere ulaşmak ve marka bilinirliğini artırmak için en etkili stratejilerden biri haline geldi. Bu nedenle güçlü bir çevrimiçi etkiye sahip olmak ürün ve marka görünürlüğünü artırmak iyi bir yol olabilir.

Peki nasıl başarılı bir influencer marketer haline gelirsiniz? Small Business Trends okuyucularını aydınlatmak adına pazarlama platformu Grin’in CEO’su ve ortak kurucusu Brandon Brown ile sohbet ederek iyi bir etki yaratıcısı olma yolunda kullandığı 10 tüyoyu öğrendi.

Odak olarak tek bir ağ seçin

Birçok sosyal medya ağında mevcut ve etkili olmak yerine, tek bir ağda aktif olmalısınız. Böylece etkin olduğunuz ağ üzerinde daha fazla aktif olabilir, daha fazla takipçiye ulaşabilirsiniz.

İçeriğinizin çevresinde bir tema oluşturun

Brown’a göre, iyi bir etki pazarlamacısı olabilmek için, içeriklerinizi oluştururken konularınızı belli bir tema etrafında oluşturmanız gerekiyor. Belli bir içerik temasına odaklanmak, belirli bir konuda uzman görünmenizi ve o alanda güçlü bir izlenim yaratmanızı sağlar.

Tutarlı bir içerik zamanlaması oluşturun

Sosyal medyada etkili olabilmek için yeni içeriklerinizi ne zaman yayınlayacağınıza karar verin. Bunun için sosyal medyada hedef kitlenizden en fazla kişiye, hangi saat ve günlerde ulaşabileceğinizi hesaplayın. Belirlediğiniz zamanlamaya sadık kalın.

Miktar yerine kaliteye önem verin 

Sosyal medya içeriği söz konusu olduğunda, kalite her zaman miktardan üstündür. Sadece paylaşmak için paylaşmayın, bunun yerine takipçilerinize gerçek değer katacak içerikler yayınlayın.

Takipçilerinizle her gün etkileşim kurun

Brown, her gün takipçileri ile etkileşimde bulunmayı öneriyor. Onlarla bağlantı kurarak etkileşim içinde kalın. Yayınladığınız içerikleri beğenip beğenmediklerini kontrol etmek, yorumlarına dikkat etmek, mesajlarına cevap vermek onlar ile daha sağlıklı bir ilişki kurmanıza yardımcı olur.

Yeni izleyicilere ulaşmak için çapraz iletişim kurun

Yeni yayıncılara ulaşın ve onlar ile çapraz bir ağ oluşturun. Çapraz iletişim, yatırım gerektirmez ve sosyal medyada yeni izleyicilere güvenilir bir tanıtım yapmanıza olanak tanır.

Doğrudan bir rakibiniz değil, birbirinizin içeriğini çapraz şekilde tanıtan bir markayla ortak olarak çalışmanız yeni bir takipçi kitlesine ulaşmanıza olanak sağlar.

Diğer içerik oluşturucularla işbirliği yapın

Grin’in CEO’su ve kurucuları aynı zamanda içerik konusunda diğer içerik oluşturucularla işbirliği yapmalarını öneriyor. Benzer düşünen içerik oluşturucularla

iş birliği yapmanız çalışmalarınızın çeşitlenmesine ve markanızın farkında olmayan kitlelere ulaşmanıza yardımcı olur. Ayrıca sosyal medyadaki diğer içerik oluşturucular ile ortak çalışmanıza eğlenceli olabilir.

Marka sponsorlukları hakkında seçici olun

Brown, herhangi bir eski markayı sponsor olarak kabul etmek yerine, daha seçici seçici olmasınınızı öneriyor. Sponsor olarak aldığınız markalar sizin bir yansımanızdır ve rastgele seçilmemelisiniz. Bir ürün veya hizmete karşı gerçek bir menfaatiniz varsa, ilişki daha başarılı, etkili ve eğlenceli olacaktır.

Güvenilir konuşun

Takipçilerinize güven verecek şekilde konuşmalı ve yine güvenilir paylaşımlar yapmalısınız. Takipçi ve hedef kitleniz size inanmalı ve güvenmeli. Ayrıca güvenilir olmanız daha büyük sponsorlar kazanmanıza yardımcı olur.

Tutarlı olun

Brown son ipucu olarak etki pazarlamacılarına tutarlı olmalarını öneriyor. Paylaşım ve içerikleriniz her zaman tutarlı olmalı. Sürekli olarak kaliteli ve bilgilendirici içerik oluşturmanız ve paylaşımlarınızın zaman konusunda tutarlı olması takipçileriniz ile aranıza sadakat kurmanızın en iyi yoludur.

Kaynak: smallbiztrends.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin