Etkileyici bir blog lansmanı için 3 adımlı planYazar: Brian Clark
Çeviren: Simay İnal

Blog lansmanı heyecan vericidir ancak insanları etkilemeyi planlamıyorsanız okuyucu kitleniz son bir yıla kadar oldukça az olabilir.

İşte tam da insanları etkilemeyi planlayan ve bu işe yeni başlayan yazarlar için ipuçlarım.

Kazanan blog lansmanı planı

Bugün ele alacağımız blog lansmanı planı üç adımdan oluşuyor…

  • Köşetaşı
  • Ağ oluşturma
  • Cazibe
    Her birine bakalım.

Temel Taşı: Blogunuza sağlam bir temel üzerine başlayın

Güçlü bir “Hakkımda” sayfasına ek olarak temel taşı içeriğiniz web sitenizin temelidir. Bu, herhangi bir ziyaretçinin blogunuzu takip ederek en iyi şekilde yararlanmak için ihtiyaç duyduğu bilgidir.

Köşe taşı içeriği kullanıcı deneyimini geliştirir ve ayrıca arama motorlarında sıralamayı umduğunuz birincil anahtar kelime öbeklerini de içermelidir. Aynı zamanda açılış sayfanızda birbirine bağlanan bir dizi gönderi yapmanızı öneririm.

Bu seriyi blogunuz yayınlanmadan önce yazmalı mısınız?

Evet yapabilirsiniz, ancak neden blogu açıp düzenli bir programda paylaşım yapmıyorsunuz? İş hedeflerinize ulaşmak için yazmaya başlamanın ve kendinizi sorumlu tutmanın daha iyi bir yolu yoktur.

Her gönderiyi yazdıktan sonra, onu açılış sayfasına ekleyin ve gelecek makalelerinizde gönderinin konusundan bahsettiğinizde ona bağlantı verin. Bu yöntem size aynı anda 2. Adım üzerinde çalışmanız için zaman tanır.

Ağ Oluşturma: Farkındalık yaratın ve ilişkiler kurun

Yeni başlayan bir blog yazarı olarak, nişinizdeki diğer blog yazarları ve içerik oluşturucularla bağlantılarınız olabilir veya olmayabilir.

Eğer bağlantınız var ise onlara blog yazmaya başladığınızı bildirin ve özellikle temel taşı dizinizi belirtin. Bağlantınız yok ise rakiplerinizi ve bloglarınızı ilgili konularla tanımlayın ve akıllı yorumlar bırakmaya başlayın.

Sonunda kendinizi tanıtan bir e-posta gönderin, ancak bir bağlantı istemeyin veya içeriğinizi sunmayın. Unutmayın, bu bir anlaşmayı sonuçlandırmak değil, ilişki kurma sürecidir.

Potansiyel tanıtım ortaklarını belirlediğinizden emin olmanız gerekir, ancak aynı zamanda bu insanları kızdırırsanız, blogunuzu başlattıktan sonra bir daha asla şans bulamayabileceğinizi de unutmayın. Oluşturmayı hedeflediğiniz güven konusunda çok dikkatli olun.

Ayrıca geleneksel web sitelerini, konunuzla uyumlu sosyal medya haber kaynaklarını ve e-posta bülteni yayıncılarını da unutmayın.

Burada hedef kitlesi küçük olan yayıncıları göz ardı etmek kolaydır ancak küçük topluluklar genellikle daha fazla etkileşime girer. Konunuzu önemsiyorlarsa onlara ulaşmak yeni okuyucular kazanmanın hızlı bir yolu olabilir.

Bu araştırmayı yapın ve her seferinde bir gönderi olacak şekilde blog yazısı fikirlerinizle temel taşı serinizi oluştururken sosyal yardım yapın.

Bilginizi ve başkalarını tanıtma isteğinizi göstermek için nişinizdeki diğer sitelere karşılıklı bağlantı veren diğer gönderilere serpiştirmek isteyebilirsiniz.

Cazibe: Büyük patlama birinci değil üçüncü sırada gelir

Şimdi büyük patlamaya geliyoruz; insanların bağlantı kurmasını ve niş alanımız için yönetebildiğimiz kadar büyük miktarlarda ziyaret etmesini sağlayacak şekilde tasarlanmış tek bir içerik parçası.

Bu bir PDF raporu, harika bir video eğitimi veya nişinizdeki herkesin kabul etmek isteyeceği bir sektör kaynağı olabilir.

Ağ oluşturma aşamasında hangi yaklaşımın başarılı olma şansının en yüksek olduğunu anlayacaksınız; bu da araştırmaya odaklanmanın ve acele etmemenin başka bir nedenidir. Blogunuzun lansmanını aceleye getirirseniz, muhtemelen hedef kitleniz hakkında daha az bilgi sahibi olursunuz ve ağ oluşturma ve tanıtım fırsatlarını gözden kaçırırsınız.

Öyleyse neden ilgi çekici içeriğinizin yer aldığı blogu başlatmıyorsunuz?

Bunu yapabilirsiniz ve genellikle başarılı blogların da bunu yaptığını görürüz.

Özellikle bu üç adımlı yaklaşımı şu nedenle savunuyorum:

İlgi çekici içeriğiniz dikkat çekmekten daha fazlasını yapmalıdır. Ayrıca blogunuzun düzenli olarak okunmaya değer olduğunu açıkça göstermelidir.

Ve bunu yapmak için temel taşı içeriğinizi referans olarak belirtmek isteyeceksiniz, değil mi? Sonuçta, iş blogunuz insanları sizinle iş yapmanın nasıl bir şey olduğu ve sizinle nasıl iş yapılacağı konusunda eğitir.

Bir-iki yumrukla bir blog lansmanı

Bu üç aşamalı yaklaşımın benimsenmesi ilginç sonuçlara yol açabilir.

Öne çıkan başka bir etkileyici içeriğe sahip olmak, blogunuzun değerini ilgi çekici içeriğin ötesinde artırır.

Ancak yalnızca ilgi çekici içeriğinize değil, aynı zamanda temel içeriğinize de bağlantılar çekersiniz.

Temel içeriğinizin blogunuzla en alakalı anahtar kelimeler etrafında oluşturulması gerektiğinden, içerik yazarları için SEO çalışması yapmalısınız. Bu bağlantılar, arama motorlarında iyi bir sıralamaya başlamanıza ve hedef kitlenizi daha da büyütmenize yardımcı olacaktır.

Blog yazmak her zaman sabır ve blogunuza bağlılık gerektirir. Uzun süredir bu işin içindeyseniz ve otorite oluşturmak istiyorsanız, bu denemeye değer bir stratejidir ve işinize yarayabilir.

Kaynak: https://copyblogger.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin