Etkili bir marka imajı oluşturmak!Yazar: Casey Schmidt
Çeviren: Sena Can

Marka imajı nedir?

Marka imajı, bir müşterinin bir markaya karşı genel hissiyat veya algısıdır. Marka imajı, her bir kişinin markaların değerleri, kişiliği, amacı ve kimliği hakkında nasıl hissettiğiyle ilgilidir. Marka imajı, nihayetinde her müşterinin etkileşimleri tarafından, hem olumlu hem de olumsuz olarak etkilenir.

Marka imajını, tüketicinin bir markanın değerleri ve kimliği hakkındaki bakış açısı gibi düşünebilirsiniz. Bir şirket ne yaparsa yapsın, doğrudan imajını değiştiremez. Markanın adı söylendiğinde kişinin aklına ne geleceği çok önemlidir. Her marka kendi imajını belirlemek ister. Fakat unutmayın ki bu sadece sizin elinizde değildir, siz sadece olumlu olması için çabalayacaksınız.

Marka imajının faydaları

Yeni bir pazara daha kolay girmek

Gatorade, 1965 yılında kuruldu ve oldukça popüler oldu. Aslında, spor içeceği konseptini popülerleştirdi. Powerade ise ancak 1988 yılında kuruldu. Gatorade’in bu pazardaki hakimiyeti göz önüne alındığında, spor içeceği pazarına girmek kesinlikle zordu.

Ancak, Powerade, güçlü bir marka imajına sahip olan Coca-Cola şirketinden ortaya çıktı. Kurumsal bir markaya sahip olmaları, yeni ürünler yaratmalarını ve farklı bir pazarda başarılı olmalarını sağladı. Powerade, hala varlığını sürdürüyor ve başarılı bir şekilde devam ediyor.

Marka imajı ne kadar iyi olursa marka o kadar hızlı yayılır

“Eğer insanlar bir şirketle değerleri paylaştıklarına inanıyorlarsa, markaya sadık kalacaklardır.” – Howard Schultz

Bu dönemde birçok farklı pazarlama ve reklam kanalına erişimimiz var. Bu sebeple sosyal medyadan veya çeşitli medya araçlarından markaları ve ürünleri öğrenebiliyoruz. Fakat hala marka imajını yaratırken en önemli şey insanların kulaktan kulağa marka hakkında ne söylediğidir. Bir arkadaşınız size bir marka ve ürün hakkında kötü bir şey söylerse o markayı öyle tanırsınız. Tam tersi size bir markayı veya ürünü överse gidip bir şeyler satın almak istersiniz. Çünkü bizim için en güvenilir kaynak tanıdıklarımızdır. Dolayısıyla sizin amacınız insanların birbirleri arasında sizin hakkında olumlu konuşmasını sağlamak.

Marka kimliğini marka imajıyla karıştırmayın, ancak benzerlikleri tanıyın.

Marka artık tüketicilere söylediğimiz şey değil, tüketicilerin bizim hakkımızda birbirlerine söyledikleri şeydir.” – Scott Cook

Aşağıdaki örneği düşünün:

Sid, genç yıllarıyla bağlantı kurmak isteyen 55 yaşında bir adamdır. Saçlarını dikenli bir mohawk şeklinde tıraş etmeye karar verir. Daha sonra bu mohawk’ı yeşil renge boyar. Sonra deri pantolon giyer ve favori punk rock gruplarının logolarıyla süslenmiş bir jean ceket giyer. Marketin yolunu tutar ve insanların kendisine baktığını fark eder. “Vay be, ben gerçekten punk rock’ım. Tekrar 21 yaşında gibi görünüyorum” diye düşünür. Bu, marka kimliğinin özeti. Bu, markanın kendisini nasıl sunup gördüğüdür.

Aynı örnekte, markette Sid’i gören insanlar, “Vay be, bu adam öyle giyinmek için çok yaşlı görünüyor!” diye düşünür. Bu, marka imajının örneğidir. Bu, izleyici kitlenin (market ziyaretçileri) markanızı (55 yaşındaki yeşil mohawk’lı Sid’i) nasıl gördüğüdür.

Marka kimliği, marka imajına benzer ve onu büyük ölçüde etkiler. Ancak, açıkça farklı oldukları anlaşılır. Eğer marka imajımızı inceleyip olumsuz geri bildirim alırsak, bunun sonucunda marka kimliğimizi ayarlayabiliriz. Marka ile ilgili birçok aşama ve konuyu düşünürken bu ilişkiyi aklınızda tutun.

Marka imajında başarı yakalamış 2 marka örneği

Lamborghini

Lamborghini ilginç bir markadır, daha yüksek bir kalite seviyesini temsil eden bir imaj oluşturmuştur. İnsanlar Lamborghini’yi bir gün içinde olmayı istedikleri bir kulüp gibi görüyorlar.

Modelleri lüksün ötesine geçer, performans ve sporu temsil eder. Bu, onları Rolls-Royce gibi konforlu lüks bir sürüş sunan rakiplerinden ayırır.

Lamborghini’nin web sitesinde detaylı model özellikleri ve görseller bulunmaktadır. Araçların yanında fiyatlar yoktur. Buna karşılık, Chevrolet’in web sitesini ziyaret edin ve her modelin fiyatı hemen yanında listelenmiştir.

Bu nüanslar marka farklılaştırma seviyesi oluşturur, bu da ilginçtir. Aslında, özel olma durumu genellikle insanları daha da içeri çeker. Marka rezonans piramidini adım adım tamamlamış bir markadır.

Cabela’s

Cabela’s, sağlam ve kendi başına yeterli donanımın bir imajını oluşturan bir dış giyim ve ekipman markasıdır.

                 Cabela’s mağaza binası

Cabela’s, hedef pazarlarıyla ilgili rakiplerinin anlamadığı bir şeyi (açık hava malzemelerinin anılar ve nostaljiyle ilgili olduğunu) biliyordu.  Kış eldivenlerinin malzemesine odaklanmak yerine, eldivenlerinin ailenizle tatilde buz evinde sizi nasıl sıcak tutacağını anlatarak duygusal bir bağ kurmayı hedefledi.

Reklam kampanyaları da bu benzersiz imajı oluşturur, doğa renkleri, çocukların balık tutma gezisinde eğlenmelerini gösteren videolar ve ailelerin dışarıda kamp yapmalarını içerir.

Marka imajı yaratma konusunda devrim yaratacak stratejiler

İmajımızı nasıl iyileştireceğimizi araştırmak yeterli değil, bunun üzerine düşünmeliyiz. Bunu nasıl gerçekleştireceğiz? Bir yöntem veya taktik nasıl işleyecek? Bu tür daha derin sorular, düşünce aşamasının büyük bir kısmını oluşturmalıdır.

Size güçlü bir temel sunmak için işte bazı etkili stratejiler:

Sadece içeriğinizi çeşitlendirmeyin – onu dönüştürün!

İçerik, müşterilerle güçlü bağlar kurmanın bir yoludur. Yeni kararları kendilerine bildirirken şirket değerlerini belirler ve ses oluşturur.

Bu noktada, çoğu marka mümkün olan en fazla farklı pazarlara ulaşmak için içeriğini çeşitlendirmeye çalışmaktadır. Bu, bültenler, makaleler ve beyaz kağıtlar gibi farklı ortamlara da yol açar.

Ancak bu sadece işin yarısı. Marka imajı oluşturmak, müşterilerin sizi nasıl gördüğünü öğrenmekle ilgilidir. Kimse mükemmel olmadığı için içerik de öyle değildir. Aslında, birçok içerik hedef kitle ile bağlantı kurmada başarısız olur.

İçeriğinizi çeşitlendirmek ve erişimini yeni pazarlara genişletmek yerine, farklı parçaları yeniden oluşturmayı ve yeni yaklaşımlar denemeyi düşünün. Muhtemelen içeriğinize derinlemesine bir bakış yaparsanız, değiştirmeniz gereken şeyler bulacaksınız. Örneğin marka imajınız hakkında anketler ve arşiv araştırmalarıyla ilgili derinlemesine bir araştırma yapıp, aldığınız geri dönüşlere göre içeriklerinizi dönüştürebilirsiniz.

Ne kadar bilgi sahibi olursanız olun, yeterli değil. Daha fazla bilgi edinmeye devam edin.

Çabalarımız, izleyicimizin ihtiyaçlarını ve beklentilerini karşılamıyorsa değerli değildir. Bunu bilerek, pazarı değerlendirmek ve yöntemlerimizi tekrar test etmek için ekstra çaba harcamak önemlidir. Belki izleyici kitlenizin kim olduğu ve nelerle ilgilendikleri konusunda iyi bir fikriniz vardır, ancak bu yeterli değildir. İnsanlar taşınırlar, yaşlanırlar, değişirler ve ihtiyaçları evrim geçirir. Onları bir kategoriye kilitlerseniz, başarısız olursunuz.

Genel bir kural olarak, yaş, konum ve ilgi gibi bilgileri toplamak önemlidir. Elbette, diğer markalardan farklı müşteri verilerine ihtiyacınız olacak, bu nedenle araştırmanızı kişiselleştirin. Belirli bir pazar hakkında yeni bilgiler keşfetmek istiyorsanız, detaylı içgörü sağlayan araçlar bulunmaktadır. Örneğin, SparkToro, hedef kitlenizin önemli tercihleri hakkında sizi bilgilendirir. Farklı veri sağlayacılarından müşterilerinizin hakkında daha spesifik bilgiler edinerek bunun üzerine bir pazarlama stratejisi kurmalısınız.

Marka kitinizi belirleyin

“Tasarım, markanızın sessiz elçisidir.” – Paul Rand

Marka kiti; logonuzdan, kullandığınız renklere hatta kullandığınız yazı tipinin bile belirli olduğu sizin markanızı tanıtan unsurların bütünüdür. Daha önce bahsettiğimiz örneği kullanarak, Cabela’s, doğayı temsil eden renk şemaları kullanır. Logoları ve diğer marka unsurları doğaya uyum sağlar. Müşteri bize karşı belirli bir duygu hissediyorsa, logolarımız ve diğer marka unsurlarımızla bu duyguyu eşleştirmeye ve sürdürmeye çalışın. İyi çalışan belirgin bir görsel grubunu belirledikten sonra, etrafındaki herhangi bir değişikliği en aza indirin. Görsellerinizi zaman zaman değiştirmek sorun değil, ancak bunlar makul sınırlar içinde olmalı ve markanızın birinin görsel algısını yok etmemelidir. Belirli bir renk kartelası kullanmak, hep aynı yazı tipini kullanmak sizin akılda kalıcılığınızı arttıracaktır.

Pazarlama taktikleri: Doğru mesaj yanlış yere giderse yanlış mesaj olur

Etkili bir pazarlama planı olmadan marka başarısını artırmak imkansızdır. Hedef kitlenizi belirledikten sonra, dikkatlice hazırlanmış içerik ve kampanyalar aracılığıyla onlara ulaşma zamanı gelmiştir.

Ancak doğru mesaj, üzerinde bulunduğu ortam kadar iyidir. Eğer SUV sürücülerini hedefliyorsanız ve araştırmalar neredeyse hiçbir SUV sahibinin Instagram kullanmadığını gösteriyorsa, kampanyanın ne kadar yaratıcı olursa olsun önemli değildir. Doğru ortamda ve doğru kitleye yönlendikten sonra yaratıcı olmaktan çekinmeyin. Defalarca gördüğümüz gibi, normdan uzaklaşmaya istekli olan markalar başarılı kampanyalarla ön plana çıkıyor.

Kaynak :https://www.canto.com/blog/brand-image/

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin