Etkili bir SEO stratejisi oluşturmada 9 temel adım


Yazan: Loren Baker

Çeviren: Şenel Soydinç

Arama motorları tarafından bulunmanızı sağlayacak ve organik internet trafiğini artıracak bir SEO stratejisi oluşturmak için bilmeniz gereken her şeyi bu makalede bulabilirsiniz!

Günümüzde online alışveriş dünyayı ele geçirmiş konumda.

İnsanlar hala bir şeyler almak için mağazaya koşarken, evinizin rahatlığında hemen hemen her şeyi satın almanın cazibesi ise durdurulamaz.

İşletmeniz ürünler yerine hizmet satıyor olsa bile, insanların çoğunluğunun buna internet üzerinden ulaşıyor olması büyük bir ihtimaldir.

Bu, bir şeyler satan her şirket için e-ticaretin odak noktası olması gerektiği anlamına gelir. Bu da web trafiğine daha fazla odaklanmanız gerektiği anlamına gelir.

Bu alanda başarılı olmak için ise internette kolayca bulunabilmeniz gerekir. İşte bu, SEO’nun herhangi bir modern pazarlama planının çok önemli bir parçası olmasının nedenidir.

Organik hedeflerinize ulaşmak adına arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) üst sıralarda yer almak istiyorsunuz.

Bunu söylemek yapmaktan çok daha kolay ancak endişelenmeyin, sizlere yardım etmek için buradayız.

İster bir müşteri için temelleri tazelemek isteyen deneyimli bir profesyonel, ister tüm bu SEO olayının işiniz için nasıl çalıştığını anlamaya çalışan tam bir acemi olun, doğru yerdesiniz.

Burada, sitenizin kısa sürede sıralamaları yukarı çekmesini sağlayacak bir SEO kampanyası oluşturma, uygulama ve optimize etme adımlarında size yol göstereceğiz.

SEO teknolojisi nedir?

SEO stratejisinin, web sitenizi veya açılış sayfanızı Google ve diğer arama motorları için daha çekici hale getirme planı olduğunu çoktan anlamışsınızdır.

Buradaki amaç daha üst sıralarda yer almak ve daha fazla organik internet trafiği çekmek!

Her ne kadar basit görünse de burada çok büyük bir etken vardır : Arama algoritmalarının sürekli değişmesi.

Google, aramalarının kalitesini artırmayı ve kullanıcılara aramaları ile ilgili daha iyi çözümler sağlamayı amaçladığından algoritmaları da yılda birkaç kez güncellenir.

SEO için bunun anlamı, onu öylece ayarlayıp sonrasında da unutamayacağınızdır. Her arama motoru optimizasyonunun yinelemelere ihtiyacı vardır.

En yeni, en iyi uygulamalardan ve stratejilerden yararlandığınızdan emin olmak için düzenli olarak analiz etmeniz ve yeni bir rota oluşturmanız gerekir.

Bu, SEO uzmanları için iyi bir şeydir – aksi takdirde, oldukça hızlı bir şekilde işsiz kalırdık.

Ancak bu sizin için biraz taahhüt anlamına gelir.

Güncel kalmak için arama dünyasındaki en son gelişmelerle birlikte, güvenilir kaynaklara düzenli olarak başvurmanız gerekir.

Neyse ki, kaliteli bilgi için araştırma yapabileceğiniz çok sayıda kaynak var. İster makaleleri, ister web seminerlerini, ister podcast’leri tercih edin, ulaşabileceğiniz mevcut bir çok SEO içeriği bulunmakta.

SEO’ya gerçekten ihtiyacınız var mı?

Şu anda, bazı muhalifler ekranınıza bakıp müşteri bulmak için gerçekten SEO’ya ihtiyacınız olup olmadığını sorguluyor

Sizin için ücretli arama veya affiliate (iş birliği) pazarlaması yapan biri varsa, bunca zaman boyunca organik aramaya yatırım yapmanın pek bir faydası olup olmadığından emin olmayabilirsiniz. Lütfen bu tuzağa düşmeyin.

Organik arama, tüm web sitesi ziyaretlerinin yarısından fazlasını yönlendiren bir şeydir. bu, ister çok uluslu bir mega şirket, ister küçük ve yerel bir mağaza olun herhangi bir kuruluşun dijital pazarlama stratejisinin önemli bir parçası olmalıdır.

Bu özellikle doğrudan tüketiciye yönelik siteler için önemlidir. Böylece yararlı içerik sağlayarak yalnızca güven inşa etmekle kalmaz, aynı zamanda web sitenizi müşteri amacı ile eşleştirirsiniz, bu da daha kaliteli potansiyel müşteriler anlamına gelir.

Daha da iyisi, bu sayede her tıklama için ödeme yapmıyorsunuz demektir. Bu da daha düşük bir iletişim başına maliyet anlamına gelir.

Bu nedenle, dünyanın en iyi tıklama başına ödeme (PPC) ve rutin olarak motive olmuş müşterileri sitenize çeken ”affiliate” pazarlama kampanyalarına sahip olsanız bile, organik aramayı göz ardı ederek savaşın yalnızca yarısında savaşıyorsunuz.

Etkili bir SEO stratejisi oluşturmak için 9 temel adım

SEO kapsamlı bir strateji gerektirse de, bunu yönetilebilir birkaç adıma bölebilirsiniz.

1. SEO’yu iş hedefleriniz ile hizalayın ve KPI’ları tanımlayın

Her şeyden önce, şu anda nerede olduğunuzu, nereye gitmek istediğinizi ve yol boyunca başarıyı nasıl ölçeceğinizi bilmeniz gerekir.

Bir SEO denetimi yaparak başlamanız gerekir.

Bu, tüm optimizasyon süreci boyunca size rehberlik edecek ve mevcut sitenizle karşılaştırma yapmanızı sağlayacak bir yol haritasıdır.

Aşağıdakiler dahil olmak üzere çeşitli yönleri incelemeniz gerekir:

 • Alan adı, yaş, geçmiş vb.
 • Başlıklar, anahtar kelime ve konu hedefleme ve kullanıcı etkileşimi gibi sayfa faktörleri.
 • İçerik organizasyon, içerik kalitesi ve görsellerinizin kalitesi (hiç kimse hazır fotoğraflara güvenmez).
 • Yinelenen içerik.
 • Mimari, şema, işaretleme gibi web sitesi faktörleri, ve tıklama oranı (CTR).
 • Geçmiş ve gelecek web sitesi güncellemeleri.
 • Gelen bağlantıların kalitesi.
 • Site haritaları, resim optimizasyonu gibi site içi faktörler ve robots.txt.

Nereden başlayacağınızı öğrendikten sonra; zaman çerçevenizi, tahsis edilen bütçeleri ve kaynakları planlamanın zamanı geldi!

Bu, ödediğinizin karşılığını aldığınız başka bir yaşam alanıdır. Hızlı ve ucuz bir şey arıyorsanız, daha fazla zaman ve para harcayarak elde edeceğiniz sonuçları elde edemezsiniz.

Açıkçası, bütçeniz ve zaman çerçeveniz şirketinizin benzersiz durumuna bağlı olacaktır, ancak iyi sonuçlar almak istiyorsanız, onlar için ödeme yapmaya hazır olmalısınız.

Ne kadar harcamanız gerektiğine dair bir fikir için bu makaleye bakabilirsiniz

SEO sürecinin bu adımı sırasında, temel performans göstergelerinizi (KPI’lar) de tanımlamak isteyeceksiniz.

Yeni uygulamalarınızın başarısını bu şekilde ölçecek ve sizin için neyin işe yaradığını ve nerede ayarlamalar yapmanız gerektiğini anlayacaksınız.

İzlemeniz gereken KPI’lardan bazıları şunlardır:

 • Organik oturumlar.
 • Anahtar kelime sıralaması artmaları
 • İhtiyaçlar ve dönüşümler.
 • Hemen çıkma oranı (hemen çıkma oranının dahili bir ölçüm olduğunu ve sayfalarınızda ayarladığınız etkinliklere %100 bağlı olduğunu ve GA 4’te aşamalı olarak kaldırılacağını unutmayın)
 • Oturum başına sayfa sayısı
 • Ortalama oturum süresi
 • Sayfa yükleme süresi
 • En iyi çıkış sayfaları
 • Tarama hataları

2. Anahtar kelime araştırması yapın

Arama motoru sıralamaları, bir web sitesinin belirli bir arama sorgusuna ne kadar iyi yanıt verdiğine karar vermek için çeşitli faktörleri değerlendiren bir algoritma tarafından belirlenir ve bunun büyük bir kısmı anahtar kelimelerin kullanılmasıdır.

Tek kelimelerden karmaşık kelime öbeklerine kadar, anahtar kelimeler arama motorlarına içeriğinizin ne hakkında olduğunu söyler. Ancak anahtar kelime eklemek, satmak istediğiniz ürün veya hizmetin adını eklemek kadar basit değildir.

Anahtar kelime optimizasyonunu sağlamak için araştırma yapmanız gerekir ve bu, aşağıdakileri dikkate almak anlamına gelir.

Arama amacı

Herhangi bir dilin güzelliği zenginliğindedir. Ancak kelimelerin çoğu zaman birden fazla anlamının olması arama amacını dikkate almayı çok önemli hale getirir. Böylece başka bir şey arayan bir kitleyi çekmemiş olursunuz.

İlgili anahtar kelimeler

Hedeflerinizi belirledikten sonra, onlar için hangi anahtar kelimelerin önemli olduğunu bulmanız gerekir.

Genellikle yalnızca birkaç anahtar kelimeyi hedeflemek en iyisidir, çünkü çok geniş hedefleme arama motorunun sayfalarınızın ne hakkında olduğunu belirlemesini zorlaştıracaktır.

Anahtar kelime ifadeleri

Bunlar, insanların belirli bir içeriği bulmak için arama motorlarına yazdıkları iki veya daha fazla kelimeden oluşan kısa ifadelerdir.

Örneğin, dans dersleri arayan biri Google’dan ”yakınımdaki tango dersleri”ni aratabilir.

Anahtar kelime araştırma araçları

Beyin fırtınası süreci, anahtar kelime araştırmasına başlamak için harika bir yerdir. Ancak doğru kitleyi çektiğinizden ve arama motorlarına değerinizi kanıtladığınızdan emin olmak için bir araştırma aracı kullanmalısınız.

Çoğu SEO uzmanı bunun için Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcısını kullanır, ancak kullanımı biraz sinir bozucu olabilir, bu nedenle diğer seçenekleri düşünmek isteyebilirsiniz.

”Long-Tail” anahtar kelimeler

Bunlar, insanların arama sonuçlarıyla tam bir eşleşme bulmak için kullandıkları belirli arama terimleridir.

Daha uzun olma eğilimindedirler ve satın almaya daha yakın kişiler tarafından kullanılmaları daha olasıdır.

Arama hacmi

Bu size, belirli bir zaman aralığında belirli bir anahtar kelime için yapılan aramaların sayısını söyler. Böylece, size terimin değeri ve rekabet gücü hakkında genel bir fikir verir.

”Noel ışıkları” kasım ve aralık’ta, temmuz’dan çok daha fazla hacim alacaktır. Birçok terim mevsimseldir, bunu aklınızda bulundurmanız gerekir.

Aynı şekilde, ”kullanılmış arabalar” da ”2006 Volkswagen Passat’tan daha fazla hacim alacaktır.

Huni anahtar kelimeleri

Bunlar, satış dönüşüm hunisinin çeşitli bölümlerindeki kullanıcıları hedefleyen anahtar kelimelerdir.

Huninin en üstünde yer alan kişilerin, ”yaz tatili” gibi daha genel terimlerin ilgisini çekmesi daha olasıyken, satın almaya daha yakın olanlar ise fiyatları ve markaları karşılaştıracaklardır ve indirimler veya otel isimleri gibi şeylere daha çok ilgi göstereceklerdir.

Anahtar kelimeler, içeriğiniz kadar hedef kitlenizle de ilgilidir.

3. En değerli sayfalarınızı tanımlayın

Web siteniz söz konusu olduğunda her ekibin bir MVP’ye ihtiyacı vardır. Bu, sizin en değerli sayfalarınızdır.

Bu sayfalar, sizin için ağır işlerin büyük kısmını yapan sayfalardır.

E-ticaret dışı siteler için bunlar genellikle ana sayfanız, hizmet sayfalarınız veya demoları veya diğer teklifleri olan sayfalar gibi şeylerdir.

Bu sayfalar muhtemelen e-ticaret siteleri için MVP’lerdir, ancak kategori ve/veya ürün düzeyindeki sayfalarla birleştirilir.

Hangi sayfaların sitenizin en önemli sayfaları olduğunu bulmak için kuruluşunuzun neyle tanındığını göz önünde bulundurmalısınız.

Hangi sektörlerde rekabet ediyorsunuz? Hangi sorun noktalarını çözersiniz? Bunları tanımlayın veya önceki adımda bulduğunuz üst düzey anahtar kelimelere göre daha fazlasını ekleyin.

En çok ziyaretçi getiren kategori ve ürün sayfalarını belirledikten sonra, stratejinizi onları iyileştirmeye ve organik internet trafiğinizi artırmaya odaklayabileceksiniz.

4. Bir rekabet analizi yapın

Herhangi bir rekabetiniz olmasaydı, SEO’ya gerek kalmazdı. Ancak diğer şirketler üretim yaptığı sürece, sizin de kendinizi farklılaştırmanın yollarını bulmanız gerekir.

En iyi sonuçları elde edecek şekilde kendinizi konumlandırabilmeniz için sektörünüzdeki diğer rakiplerinizin ne yaptığı hakkında bir fikriniz olması gerekir.

Nerede geride kaldığınızı bulmanız ve durumu değiştirmenin yollarını bulmanız gerekir.

Hangi anahtar kelimelerin en rekabetçi sonuçları olduğunu ve nerede fırsatlarınız olduğunu bilmelisiniz.

Mümkün olan en iyi arama sıralaması için kendi sitenizi optimize edebilmeniz için, muhalefetin backlinking ve site yapısı hakkında biraz bilgi sahibi olmalısınız.

5. Kullanıcı deneyimi ve teknik SEO için plan yapın

Sitenizin hem teknik olarak nasıl yapılandırıldığının hem de kullanıcıların siteyle nasıl arayüz oluşturduğunun önemini göz ardı etmeyin.

Dünyanın en iyi içerik ve anahtar kelime stratejisi bile, siteniz sürekli bozuksa veya sitenizi kullanmak çok sinir bozucuysa ya da insanlar sayfanızı tiksintiyle kapatıyorsa, tek bir satış bile yapmanızı sağlayamaz.

İnsanların istenen işlemleri yapmasını sağlamak için sitenizin mimarisini ve kullanıcı deneyimlerini dikkatli bir şekilde gözden geçirmelisiniz.

Aynı şekilde, bozuk bağlantılar, yavaş yükleme süreleri ve hatalı site şeması gibi teknik sorunları bulup düzeltmelisiniz.

Sitenizin en iyi şekilde çalıştığından emin olmak için kullanabileceğiniz bir dizi ücretsiz araç vardır.

6. Kaynaklarınızı göz önünde bulundurun

SEO sadece tek bir alanda mevcut değildir – pazarlama, satış ve BT dahil olmak üzere kuruluşunuzun diğer birçok bölümünü etkiler.

SEO yapmak için bütçe arıyorsanız, çalışanlarınızdan bazılarının zaten yardımcı olabilecek niteliklere sahip olduğunu görebilirsiniz.

Örneğin, satış ekibiniz muhtemelen insanların en çok hangi ürünlerle ilgilendiğini biliyordur.

Onları SEO strateji geliştirmenize dahil etmek, olası satış yaratmaya yardımcı olacak ve zaten nitelikli olan yeni hedefler bulacaktır.

Benzer şekilde SEO, pazarlama ekibinize hangi tür içeriğin en iyi yankı uyandırdığını söyleyebilir, böylece kampanyalarında ince ayar yapabilirler.

Metin yazarlarınız ve grafik tasarımcılarınız, arama sıralamalarınızı yükseltmenize yardımcı olacak içerik türünü geliştirebilir.

IT ekibiniz muhtemelen web siteniz üzerinde kontrole sahiptir.

SEO stratejiniz, web sitesi tasarımı ve yapısı, geliştirme döngüleri, veri yapısı ve temel ilkelerin hepsinin uyumlu olmasını sağlamak için onların uzmanlıklarına göre tasarlanmalıdır.

Bunlar, SEO’yu mevcut iş akışlarınıza entegre etmenin sadece birkaç yoludur.

Eğer dikkatlice bakarsanız bunu yapabilecek başka çalışanlarınız da vardır ve tamamen sıfırdan başlamanız pek de olası değildir.

Bazı parçaların halihazırda olması büyük bir şans olduğundan, mevcut yazılımınızı, teknolojinizi ve personelinizi değerlendirin.


Üretimi büyütmeniz gerekiyorsa, mevcut departmanlarda bütçeyi zaten yerinde bulabilirsiniz.

7. SEO stratejinizi müşteri dönüşüm huninize uyumlu bir hale getirin

Günün sonunda, satışlar oyunun adıdır. Müşteriler olmadan gelir olmaz ve bu da iş olmadığı anlamına gelir.

Satış sürecine yardımcı olmak için SEO stratejiniz müşteri huninizle uyumlu olmalıdır.

Bazen müşteri yolculuğu olarak tanımlanan satış huniniz, müşterilerin farkındalığından satın alma sonrasına kadar şirketinizle olan temas noktalarının bir özetidir.

SEO, bu döngünün her aşamasına tam olarak uyar:

 • Farkındalık: Modern dünyada, birçok müşteri işletmenizi ilk olarak çevrimiçi ortamda duyar. Örneğin bir Google araması yoluyla.
 • İlgi: Müşterilerin araştırma yapmaya başladığı yer burasıdır. Sizce araştırma yapmak için web sitenizden daha iyi bir yer var mı?
 • Karar: Müşteri satın almak istiyor ve sizinle rakibiniz arasında karar vermeye çalışıyorsa ücretsiz gönderimden bahseden meta açıklamanız onları yönlendiren şey olabilir.
 • Satın alma: E-ticaret büyümeye devam ediyor. Arama motoru için optimize edilmiş bir satış noktasına sahip olmak, insanların satın almasını kolaylaştırır.
 • Satın alma sonrası: Web sitenizdeki veya üçüncü taraf sitelerdeki müşteri incelemeleri, güven oluşturmanın ve anahtar kelimelerle alaka düzeyinizi artırmanın harika bir yoludur.

8. Rapor edin ve gerçekçi beklentiler belirleyin

Raporlama esastır. Kaydettiğiniz ilerlemeyi etkili bir şekilde ölçebilmeniz ve raporlayabilmeniz gerekir.

Raporlama, güven kazanan tutarlı, doğru veriler oluşturmanıza olanak tanır.

Sıralamanızın arkasındaki faktörleri anlamanıza ve iyileştirebileceğiniz alanları belirlemenize yardımcı olur ve en önemlisi, SEO’nun değerini kuruluşun karar vericilerine kanıtlar.

En yaygın hatalardan biri ise SEO’ya aşina olmayan insanların bir gecede sonuç beklemesidir.

Rekabet, gelen bağlantılar ve içeriğin kendisiyle ilgili değişkenler nedeniyle, kesin bir zaman çerçevesi sağlamak neredeyse imkansızdır.

SEO’nun zaman aldığını ve peşinden gittiğiniz anahtar kelimeler ne kadar rekabetçi olursa, zirveye çıkmanın o kadar uzun süreceğini anlayarak sürece girmelisiniz.

Beklentilerin gerçekçi olmasını sağlamak için bunun en baştan paydaşlara iletilmesi gerekir.

9. Stratejinizi ölçün ve belgeleyin

Buraya kadar geldiğiniz için tebrikler, ancak tam olarak bitirmediniz.

SEO stratejinizin nasıl çalıştığına ilişkin raporları oluşturduktan sonra, metrikleri izlemeniz ve etkisini kanıtlamanız gerekir.

Göz önünde bulundurmak isteyeceğiniz en önemli metriklerden bazıları; organik oturumlar, hemen çıkma oranı, en çok çıkış yapan sayfalar ve tarama hatalarını içerir.

Tüm bunları tanımlayarak, müşterilerinizin ne aradığı ve onları neyin uzaklaştırdığı hakkında daha iyi bir fikir edineceksiniz.

Dönüşümleri ölçmek ve izlemek ve bunları haftalık, aylık veya seçtiğiniz başka bir zaman dilimine göre karşılaştırmak için kullanabileceğiniz hem ücretli hem de ücretsiz çeşitli araçlar mevcuttur.

Bütçenize ve ihtiyaçlarınıza en uygun olanı bulmanız yeterlidir.

Sonuç

Hiç kimse SEO’nun kolay olduğunu söylemedi, en azından bunu yapan hiç kimse. Ancak bu, herhangi bir modern organizasyonun iş planının hayati bir parçasıdır.

Bununla birlikte, sağlam bir strateji, öğrenme isteği ve biraz eski moda dirsek yağı ile, tam bir acemi bile web sitelerini SERP’in en üstüne çıkarabilir.

Kaynak: www.searchenginejournal.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin