Etkili pazarlama videoları yaratmanın 25 yolu


Yazan: Gabrielle Pickard-Whitehead

Çeviren: Özüm Canbeldek

Son yıllarda videolar, işletmelerin ürünlerini tanıtmaları için heyecan verici ve çekici bir hal almakla beraber dijital pazarlamada önemli bir yere geldi. Video ile pazarlamaya gelince, bu taktiği doğru kullanmak isteyen şirketlerin uyması gereken bazı kurallar bulunuyor. Çünkü videolar doğru kullanılmadığı takdirde, şirketler için faydalı olmaktan çok zarar verici olabiliyor.

Neyse ki etkili bir strateji uygulamak istiyorsanız Small Business Trends size etkili bir pazarlama videosu yaratmanın 25 yolunu sunuyor.

Hikaye anlatın

Etkileyici bir video, açıkça ürün satışa sunmak yerine yerine anlatın. Dijital Pazarlama Ensitüsü’nün belirttiği gibi işletmeler, müşterilerin ihtiyaç ve isteklerine hitap ederek videonun duygusal gücünden yararlanmalı.

Tanıtımın açık olduğundan emin olun

İzleyicilerin beşte biri videoları açtıktan videoya sonra ilgi duymadıysa on saniye içinde kapatıyor. Bunu göz önünde bulundurarak video tanıtımınızın açık olduğuna emin olun. İzleyiciyi bağlayabilmek ve videonun tamamını görüntülemeye teşvik etmek için tanıtımınızın ilham verici, eğlenceli ve bilgilendirici olması gerekiyor.

Dikkat çekici bir başlık oluşturun

İzleyecilerin dikkatini çekmenin bir başka yolu ise video başlığınızın dikkat çekici olması. Ayrıca video içeriğinizle alakalı anahtar kelimeleri başlığınızda kullanmak, videonuzun arama motorlarında görünmesini sağlar.

Ürün yerine hedefe odaklanın

Açık bir şekilde ürün ve avantajlara odaklanmak yerine videoyu ürünün misyonuna kanalize edin.

Sıkıcı olmayın

Kim sıkıcı bir video izlemek ister ki? İşletmenizin video pazarlama kampanyasının başarılı olmasını istiyorsanız her zaman heyecan ve ilham verici videolar oluşturun.

Mobil dostu olun

Mobil cihazları üzerinden internet kullanımı gittikçe artıyor. Örneğin, Youtube mobil video tüketimi her yıl %100 oranda artış gösteriyor. Bu nedenle pazarlama videolarının mobil cihazlara indirilebiliyor olması gerekiyor.

SEO hakkında düşünün

Oldukça basit bir söylemle, Goofle video içerikleri sever ve etkili bir video pazarlama kampanyasında Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) akılda tutulması gerekiyor. Videolarınızdan maksimum SEO değeri elde etmek için, videonun SEO’sunu artırmaya yardımcı olacak alakalı anahtar kelimelerle etiketlenmiş iyi yazılmış bir açıklama oluşturun.

URL’nizi videoya ekleyin

Şirketinize ait web sitesinin adresini pazarlama videosunda göstermek izleyicilerinizi bu siteye çekmenin ve bir trafik oluşturmanın iyi bir yoludur.

Tavsiyeler verin

Dijital Pazarlama Enstitüsü’ne göre etkin video pazarlamacılığı uygulamanın en güçlü yöntemlerinden biri de izleyicileri eğitmek. İzleyiciye tavsiye, bilgi, ipucu ve diğer bilgilendirici içerikleri sunan videolar sıradan bir tanıtım videosundan daha etkili olabilir.

Müzik kullanın

Müzik, video içeriklerinde çeşitli duygular uyandıran güçlü bir araçtır. Videonuzda ilettiğiniz mesajın ruh haline uyan ve daha heyecan verici ve duygusal bir video hazırlayan müzik kullanmaktan korkmayın.

Müşteriler tarafından yaratılan video içeriğini kullanın

Müşterilerinizi, ürününüzden nasıl yararlandıklarını ve nasıl kullandıklarından bahsetmek için kameranın arkasına koymak, potansiyel müşterilere hitap etmek için güçlü bir yol olabilir.

Harekete geçirici bir mesaj ekleyin

Tüm blog yayınları ve içeriklerin sonunda eylem çağrısı yapılması gerektiği gibi web sitenizi ziyaret etmeye ve ileri adımları atmaya davet eden bir mesajınızın olması gerekiyor. Kendinize sorun; izleyicilerin videoyu izledikten sonra ne yapmalarını istiyorsunuz? Kendinize vereceğiniz cevaba göre videonuza izleyiciyi harekete geçirecek bir mesaj ekleyin.

İzleyicilerinizi perde arkasına alın

Tüketiciler her zaman markaya yaklaşmayı severler ve video pazarlaması müşterilerinizi perde arkasına alarak işletmenizin ‘’doğal çevresini’’ne girmeleri mükemmel bir fırsat sunar.

Eğitici olun

İşinizle alakalı mesaj göndermek, müşterileriniz ile bağ kurmak ve bu etkinlikleri gerçekleştirmek için mükemmel bir yoldur. Öğretiler, endüstrinin tüm sırlarını vermemeli ancak bilgi edinmek isteyenleri bilgilendirici olmalıdır.

Süreyi kısa tutun

İzleyiciler genelde videolara çok fazla zaman ayırmak istemiyolar. Bu nedenle videonuzu çok uzun tutmamak seyircinin dikkatinin dağılmasını engeller. Helen Klein Ross’un da dediği gibi:

‘’Ne kadar az söylersen insanlar o kadar çok hatırlar.’’

Profesyonel ses kullanın

Netlik ve profesyonellik ile seslendirilen konuşmalar, amatör vir hopörlerden ziyade daha iyi bir iş çıkaracaktır. Bunu göz önünden bulundurarak kamera önünde konuşma konusunda tecrübeli bir çalışanın olması iyi bir fikir olabilir.

Mikro video uygulamaları kullanın

Videoların kısa tutulması seyirci tutmanın yanı sıra çoğu sosyal medya platformu için format açısından daha iyi olabilir. Forbes’in belirttiği gibi kısa ve öz içerik sosyal medya kanallarında her zaman başarılı olur. Çektiğiniz videonun 10 saniyeden daha kısa bir süresi kısaltarak mikro video uygulaması ile bu içeriği Instagram, Twitter gibi kanallardan paylaşabilirsiniz.

Sorular sorun

Videonuzu görüntüleyenlere sorular sorarak aranızda bir etkileşim oluşturun. Bunun için izleyecilerden sorduğunuz soruların yanıtlarını videonun altına yorum olarak bırakmanızı isteyebilirsiniz.

Mükemmellikle meşgul olmayın

Pazarlama amaçlı videolar Hollywood filmleri değildir ve hiç kimse kusursuzluk beklemez. Videonuzun profesyonel görünmesi sağlayın fakat mükemmellik konusundan takıntılı olmak yerine daha doğal olun.

Ancak üretim kalitesini de kaybetmeyin

Bununla birlikte pazarlama videosunun profesyonelce üretilmesi önemlidir. Kameradan ışıklandırmaya, ses seviyesinden düzene kadar videonun yüksek kalitede üretilmesini sağlamak için profesyonel bir yapım şirketi ile çalışmanız iyi bir fikir olabilir.

Kendi etkili video pazarlama stratejinizi oluşturmanızda başka videolardan yararlanın

Coca-Cola gibi bilindik işletmelerin videolarını izleyerek bilinen markaların viral olabilmek için nasıl videolar ürettiğini inceleyebilir böylece bazı ipuçları edinebilirsiniz.

Videonun lansmanını yapın

Yeni yayınlayacağınız videoyu, şirketinizin web sitesinde, blogunda ve sosyal medya kanallarında tanıtarak yayın tarihi paylaşın ve lansmanını yapın.

Mizah kullanın

Tüm kurumsal videoların ciddi olması gerekmez. Aksine mizah kullanmak videonuza ilgi çekmek açısından yararlı olabilir. Sıradan düz ilerleyen bir video yerine eğlenceli bir içerik oluşturmanız izleyicinize keyifli bir deneyim sunmanıza olanak sağlar.

Videoları açılış sayfalarına ekleyin

Pazarlama videonuzu nereye yerleştireceğiniz konusunda stratejik düşünün. İstatistikler, videoları açılış sayfalarına koymanın dönüşüm oranlarını yüzde 80 oranında artırdığını gösteriyor.

Videoların, 2019 yılına kadar tüm web trafiğinin yüzde 80’inden fazlasını oluşturacağını ve müşterilerin yüzde 90’ının ürün videolarının satın alma kararları almalarını sağladığını bildirilmesinin ardından, şirketlerin kitleleri ile birlikte yankı uyandıran videolar oluşturması önemli bir hale geldi.

Bu nedenle şirketlerin etkili pazarlama videoları oluşturmaları hizmetlerini ve ürünlerini duyurmak adına büyük bir önem taşıyor.

Kaynak: https://smallbiztrends.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin