Facebook ailesine yeni face-swap üyesi


Yazan: Owen Williams, Begüm Gürses

Çeviren: Özlem Özkan

“Yüz değiştirme” (faceswapping) şu anda son derece popüler ve Facebok bu eyleme dahil olmak istiyor. Business Insider’ın raporuna göre, Facebook en popüler yüz değiştirme programlarından biri olan Masquerade’in sahibi oldu. 

Bu uygulama Snapchat’in yüz filtreleriyle benzer bir şekilde çalışıyor; biçim değiştirmene ya da yüzünü gözlük veya korsan şapkası gibi absürt filtrelerle kaplamana izin veriyor. Bu uygulama, esrarengiz bir şekilde kendi yüzünü başkasınınkiyle gerçek zamanlı olarak değiştirme özelliği sayesinde üne kavuştu.

2012 yılında Instagram’ı 1 Milyar Dolar’a satın alan Facebook aynı zamanda 1 milyar aktif kullanıcıya ev sahipliği yapan mesajlaşma uygulası WhatsApp’ında sahibi. 100 milyon günlük aktif kullanıcısı olan ve saniyede 9.000 “snap”in paylaşılığı SnapChat uygulamasına rakip olmayı hedefleyen Facebook, Masquerade’ı hangi fiyata satın aldığını henüz açıklamadı. Apple Store’da büyük bir ivme kaydeden 5 yıldız sahibi bu uygulama aynı zamanda Android telefonlarda da kullanılıyor.

Facebook, aliesine yeni katılan MSQRD ile olan iş birliği şu şekilde açıkladı; “Masquerade bir video için dünya çapında görsel teknolojisi olan  fantastik bir uygulama yaptı. Masquerade’i ekibimize dahil etmekten ve Facebook video deneyimini arttırmaya devam etmekten heyecan duyuyoruz.”

Henüz tarihi açıklanmayan bu iş birliği sayesinde, Facebook uygulaması üzerinden MSQRD özelliğiyle selfie’lerimize yeni bir dokunuş geliyor olacak. MSQRD ekibinin Facebook ailesinin bir parçası olmasıyla ilgili açıklama yazısını okumak için tıklayınız.

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin