Facebook beyin kontrollü yazı teknolojisi üzerinde çalışıyor


Yazan: Umut Genc

Sosyal medya devi Facebook, insan beyniyle bilgisayarları kontrol edebilecek bir teknoloji üzerinde çalıştığını duyurdu. Bu yeni projede insanlara dakikada 100 kelime yazma şansı tanınacak. Henüz yolun başında olan bu projenin hayata geçebilmesi için, beyin dalgalarını ameliyat etmeksizin saptayabilecek yeni bir teknolojiye ihtiyaç duyuluyor.

Ses hızında çalışma prensibi

Facebook donanım araştırma laboratuvarı Building 8’in yöneticisi Reina Dugan, şirketin bunu hayata geçirebilmek için hem donanım hem yazılım geliştirdiğini söyledi. 60 akademisyen ve bilim insanı proje için işe alındı. Dugan’a göre, projenin hedefi gelişigüzel düşüncelerin deşifre edilmesi değil. Proje amacı eşsiz bir arayüzden, ses esnekliği ve hızında insanların kontrol edebileceği bir biçimde düşüncelerin yazıya aktarılması olarak belirtiliyor.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg ise sosyal medya hesaplarından şu açıklamayı yaptı: İnsan beyni internetten saniyede dört HD film izleyebilenecek kadar büyük veriye sahip. Sorun, bilgiyi aktarmak için en iyi yol olan konuşma, bilgiyi ancak 1980’li yıllardaki hızla aktarıyor. Üzerinde çalıştığımız proje sayesinde ortalama bir mesaj yazma hızının 5 katı hızla beyin üzerinden yazı yazılabilmesini sağlayacak.

Çince düşün, İspanyolca hisset

Facebook geliştirici ekibi, insanların derileri aracılığıyla duymalarını sağlamak için çalışmalar yürütüyor. Deride bulunan baskı noktaları bilgiyi ileten sistem hakkında Regina Dugan “Çok uzak değil, bir gün ben Çince düşündüğümde onu anında İspanyolca olarak hissedebileceksiniz” diyor. “Biraz korkutucu mu? Kesinlikle evet.” diye ekliyor.

Bahsedilen bu teknoloji günümüzün mevcut imkanlarının çok daha ötesinde. Sahip olduğumuz teknoloji ile bu projeyi gerçek kılmak için ancak bilgisayar çiplerini beyinlere yerleştirmek bir yol olarak görülebilir. Harici beyin kontrol teknolojileri halihazırda mevcut ancak bunlar hedeflenen projeye kıyasla çok daha basit kalıyor. Facebook’a göre, bu teknolojiye ulaşmak için beyin aktivitelerini saniyede yüzlerce kez ölçebilen sensörler geliştirilmeli.

Facebook zihin okuma teknolojisi üzerinde de çalışmalar yürütüyor

Aynı zamanda, Mark Zuckerberg, insan düşüncelerini internet üzerinden direkt gönderebilmeyi sağlayan bir teknoloji üzerinde çalıştıklarını da doğruladı. Öncelerinde zihin okuma teknolojileri ile ilgili açıklamalarda bulunan Zuckerberg, şirketinin insan beyni üzerinde ciddi projeleri olduğunu da vurguluyor.

Kaynak: Turquie Diplomatique

Makale BBC Radyosu’nun 19 ve 20 Nisan 2017 yayınlarından derlenmiştir.

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin