Facebook küçük işletme reklamcılarına çifte standart mı uyguluyor?


Yazan: Nash Riggins

Çeviren: Melis Yıldız

Facebook, Airsoft silahları satan küçük bir işletmenin online reklam kampanyasını vermeyi reddettiğinden ötürü çifte standart uyguladıkları gerekçesiyle suçlanmaya başladı. Facebook’un reklam politikaları arasında daha önceki paylaşımlarında da belirttiği gibi açık bir şekilde  ‘’silah, mühimmat veya patlayıcılar’’ başlığı altında reklam yapmayacaklarını net bir şekilde belirtiyorlar. Sosyal medya ağının destek takımından bir üyeye göre,  bu işletmeler kendi web sayfalarının içeriğinde bile silah reklamı yapamamaktadır.

Fakat Virid’in e-ticaret platformunun ve servis sağlayıcısının satış müdürü olan Clint Cocagne, Facebook’un bu politikasının bütün reklamcılar için hiçte inandırıcı gelmediğini savunmaktadır.

Bu senenin başlarında, Cocagne bir müvekkil gibi olaylara yaklaşarak hiçbir zaman Facebook üzerinden dağıtım yapamadıklarını çünkü sunumlarının Facebook kurallarına ‘sözde’ uymadığını belirtmektedir. Facebook’un reklam silahlarına karşı politikasından sonra, Cocagne konunun gerçeği özetlemesini ve ürünlerin sanki bir Airsoft silahı gibi reklamının yapılmasının gerektiğini belirtmektedir. Bunu dikkate alırken, bazı şirketlerin reklamlarını yaparken sırt çantası gibi diğer sattıkları ürünleri de tanıttığını unutmamak gerekir. Fakat bazen ücreti ödenmiş olan gönderiler Airsoft silahlarıyla ilgisiz olsalar bile Facebook tarafından reddedilebiliyor.

Facebook’a rehberlik için danışıldığında ise yardım destek bölümü reklamların çoğunluğunun reddedildiğini, nedeninin ise gönderilerin tıklandıktan sonra başka bir siteye yönlendirerek yine silahlara ulaşıldığının belirtmesi olmuştur.

Facebook üyesinin söylemine göre; ‘Kuruluş sayfaları silahların, mühimmatların veya patlayıcıların tanıtımını yapamayacakları’ belirtilmektedir.

‘Arama sonuç sayfası ve web siteleri hiçbir şekilde bu ürünlerin tanıtımını yapamaz.’ Cocagne bu süreci farklı örneklerle göstererek açıklamıştır. Örneğin; Amerika’nın en büyük perakendecilerinden birinin, Facebook tarafından reklamlarının kendi bünyelerinde silah reklamı yaptığını öğrendikten sonra yasaklandığını açıklamaktadır.

‘Facebook reklam politikaları yüzünden ortada görünür bir yaptırım var.’

Cocagne küçük işletmelere ‘Sorun benim olanda değil Facebook’un kendisinde. Facebook’un bu alanda neden tehlikeli olduğunu anlıyorum.’ diyor.

‘Sorun reklam politikasının reklam verenlerin bütçesinin genişliğine göre yaptırımın belirlenmesinde. Bunu akılda tutarak, Walmart, Dick Sporting Goods ve Cabela gibi büyük şirketlerin reklamlarının yapılmaması gerekmektedir.’ Cocagne ‘Facebook’un gelecekteki müşterilerinin ve mevcut büyük şirketlerin arasında bir çelişki görülebilmektedir.’ diye eklemelerde bulunuyor. Ona göre; Facebook’un insiyatifine göre bazı durumlarda reklam politikalarından ödün verdiği belirtilebilir.

Bu durum Zuckerberg’in irtibarında bir etki yaratır mı? Küçük kuruluşların düşük bütçeleri ile yapmaya çalıştığı işlerde görünen bu çifte standartlı politika onların şevklerini ileride kırabilir.

İşletmeler Facebook’a yorum yaparak iletişime geçmeye çalışsalarda karşılığında bir cevap alamıyorlar.

 

Kaynak: https://smallbiztrends.com/2016/10/double-standards-in-the-enforcement-of-facebook-advertising-rules.html

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin