Facebook Çin için sansür aracı geliştirdi


Yazan: Sarah Frier

Çeviren: Tuan Baykut

New York Times’a göre Facebook, Çin’e dönebilmek için ülke içindeki bilgileri coğrafi olarak sansürleyecek bir araç geliştirdi.

Bu durum Çin hükümetinin Facebook’a sıcak bakmasına yardımcı olabilir, fakat ülkenin platforma geri dönüşü yıllar da sürebilir. 2009’da dünyanın en büyük sosyal ağını yasaklayan Çin, sosyal ağa tekrar izin vermeden önce tedbiri elden bırakmıyor.

CEO Mark Zuckerberg, bu durum için Çin’i sık sık ziyaret ediyor ancak firma, yine de çalışanlarını 2014’te kiraladığı Beijing ofisine yerleştirebilme konusunda ilerleme kaydedemiyor. Çalışanlar ülke dışında yayınlanacak reklamlar satıp yerel olmayan bir ağ kullansalar bile şirket buradaki ofisine çalışan yerleştirme lisansı alamıyor. Reklam satışları Hong Kong’da gerçekleştiriliyor.

Times’a göre sansür yazılımı Facebook’un elindeki birçok projeden sadece bir tanesi ve belki hiçbir zaman tamamlanmayabilir.

Facebook’un bir kadın konuşmacısı yazdığı e postasında “Uzun zamandır Çin ile ilgilendiğimizi söylüyoruz ve ülkeyi daha iyi öğrenmeye, anlamaya çalışıyoruz.” şeklinde açıklama yapıyor ve ekliyor: “Ancak Çin’e yaklaşımımızın nasıl olacağına dair bir karara varmadık. Şu anki odak noktamız Çinli iş insanlarının bizim reklam platformumuzu kullanarak işlerini yurtdışına da taşıyabilmeleri”.

Çin, Facebook için en büyük kullanılmamış market olma özelliğini korurken, ülkedeki haber ve internet erişimi oldukça sıkı kontrol ediliyor ve sosyal ağın ülkeye girişine izin verilmesi halinde istenmeyen haberlerin yayılmasına dair bir risk ortaya çıkabilir.

Bu aynı zamanda köklü bir zıtlıkla da karşılaşıyor. Tercent Holding’in WeChat adlı ağı, Facebook’un önerdiklerine çok yakın servislere tıklayan 800 milyon’dan fazla aktif kullanıcıya ev sahipliği yapıyor.

Bir habere göre de Çin ve Facebook, şu sırada sosyal ağın ülkeye dönüşü ile ilgili bir iletişim içinde değiller. Sansürlü içerik özelliği Çin için bir belirleyici faktör olmaktan ziyade bir ön koşul yerine geçebilir.

The New York Times’a göre Facebook’un bu özelliği içeriğin haber kaynağında çıkmasını engelleyebilir. Gazeteye göre bu özellik, Çinli partnerlere içeriği sansürlemelerinde yardımcı olabilir. Zuckerberg, gösterilen çabayı destekleyip arkasında durmaya devam ediyor ve bunun Facebook’un bir ülkedeki iletişimi mümkün kılması açısından iyi bir adım olacağını söylüyor.

Kaynak www.adage.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin