Facebook: “Hayran sayın değil, ne kadar paylaşıldığın önemli.”


Yazan: Nur Sertelli / HaberVs

Serhad Bölükçü / Fotoğraf: Gökhan Tan

Facebook Türkiye’deki müşterileriyle buluştu. Yeni uygulamaların tanıtıldığı toplantıyı, firmanın Avrupa merkezinde görev yapan Türkler sundu.

Dünya çapında 800 milyondan fazla aktif kullanıcısı bulunan sosyal ağ servisi Facebook, Türkiye’deki reklam verenlerine, yeni pazarlama alanları ve  uygulamaları tanıttı. Firmanın Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Direktörü Marco Centauro’nun da katıldığı sunuma İstanbul Bilgi Üniversitesi evsahipliği yaptı. İşletmelerin ve reklam verenlerin Facebook ağını daha verimli kullanmasına yardımcı olmayı hedefleyen toplantıda güncellenen uygulamalar ve pazarlama stratejileri konuşuldu.

Açılış konuşmasında Facebook’un bir reklam ve pazarlama alanı olarak parlak fikir olduğuna değinen Marco Centauro, Türkiye’de 30 milyona ulaşan kullanıcı sayısının hızla arttığına dikkat çekti: “Bu insanlar sadece birbiriyle mesajlaşmıyor, fotoğraflarını, videolarını, beğenilerini paylaşıyor hatta oyur oynuyor. İnternetin en güçlü araçlarından biri haline geldi. Facebook’un pazarlama taktikleri ve reklamları bu insanları etkiliyor.”

Pek çok teknoloji şirketi gibi Facebook’un da Avrupa ofisi İrlanda’da bulunuyor. Toplantı için İstanbul’a gelen hesap yöneticisi Serhad Bölükçü, bu merkezde görev yapan 20 Türk’ten biri. Centauro’dan sonra söz alan Bölükçü, katılımcılara, reklamlarıyla nasıl daha fazla insana ulaşabileceklerini anlattı. Marka tanıtımları ve reklamlara getirilen kullanıcı yorumlarının işletmeleri yönlendirmedeki önemine değinen Bölükçü, sosyal ağ üzerinden yürütelen kampanyalarının başarısı için önemli bir ipucu verdi: “Sayfanızın ‘hayran’ sayısından ziyade, o hayranların birbiriyle iletişime geçmesi ve tepki vermesi önemli. Bir şeyi Facebook’ta arkadaşlarınızla paylaşmanız, onlarında kendi arkadaşlarıyla paylaşması anlamına geliyor. Bu zincirleme paylaşım, en etkili pazarlama yöntemlerinden biri olan ağızdan ağıza paylaşımı sağlıyor.” Bölükçü Türkiye’de bir marka için yürütelen kampanyanın bu yolla 53 milyon kişiye ulaştığını da belirtmeden geçmedi.

Facebook’un hesap yöneticilerinden Doğa Öztürkcan ise konuşmasında daha çok kullanıcıların yayınladığı ve premium reklam olarak adlandırılan ana sayfa reklamlarından bahsetti: “Kullanıcıların uzun zaman geçirdiği yerlerden birisi ana sayfa ve fotoğraflar.  Ana sayfada yer alan premium yani tek reklamlar ve sayfa kenarlarında bulunan pazar yeri reklamları var. Pazar yeri reklamları daha çok hayran kazanmak, reklamını duyurumak için verilen reklamlardır.  Premium yani tek sayfa haberi olan reklamlar Facebook kullanıcılar tarafından destekleniyor.’

Facebook platformunun sosyal eklentiler, geliştiriciler ve programlama standartlarından oluştuğunu söyleyen geliştirici mühendis Barış Yesügey’in sunumunun odak noktası ise “beğen” butonlarıydı.  “Beğen butonu ve beğen kutuları sosyal eklentilerin arasında yer alan bir araçtır. Beğen kutuları sayesinde daha çok hayrana ulaşmanız mümkün oluyor. Zaman tüneli ve Spotify uygulamaları da (arkadaşlarına dinlediğin müzik hakkında bilgi veren uygulama) bu sosyal eklentiler arasında yer alan uygulamalar. Biz bu uygulamaları daha çok kişiye ulaştırmaya ve daha kullanılabilir hale getirmeye çalışıyoruz.”

__________________________________________________________

Nesteren Şencan Görgülü ve Güventürk Görgülü’nün
birlikte kaleme aldığı
PAZARLAMA 3.0
Yeni Çağın Pazarlama Yaklaşımı

Kitabıyla ilgili ayrıntılı bilgi için
tıklayın>>

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin