Facebook kitlesini televizyona yöneltiyor


Yazan: Al Roberts

Çeviren: Canberk Kurşunluoğlu

Bazı tahminlere göre, Google ve Facebook dünyada dijital reklam için harcanan bütün paranın %80’inden daha fazlasını ellerinde bulunduruyorlar.

Ama yine de dijital reklamlar için harcanan dolar havuzu televizyon reklamları için harcanan dolar havuzundan çok daha düşük seviyede. Buna göre şirketler ve markalarının dijital mecralardan daha çok televizyon mecrasını tercih etmesi de hiç şaşırtıcı değil.

Bu hafta, Facebook’un bu alandaki çabaları yeni bir alana girecek ve dünyanın en büyük sosyal ağı olarak Apple TV ve Roku gibi iyi seviyedeki televizyon cihazlarını kullanan tüketicilere video reklamları göndermeye başlayacak. Facebook’un girişimini haber yapan Recode’a göre, şirketin girişimi bu alanda reklam hedeflerine yeni bir seviye getirebilir.

Bu yüzden Facebook set üstü kutularına yapılan reklam ağını güçlendiren aynı hedefleme verisini kullanabilir. Hatta bu uygulamalar doğru yoldan Facebook’a bağlı olmasa bile Facebook bu verileri kullanabilir.

“Facebook bağlantılı televizyon reklamları kullanıcılara şirketin 2014 yılında kurulmuş olduğu izleyici ağı aracılığıyla teslim edilecek. Facebook reklam verenler için kampanyalarını genişletmede Facebook’un ötesinde ve mobil uygulamalarda bir çözüm yolu sunmaktadır.”

Sonuç olarak, Facebook’un Google AdSense versiyonu olan izleyici ağı, Facebook için giderek daha değerli hale geliyor çünkü reklam yükleme konusu Facebook için 2017’de çok büyük bir probleme de dönüşebilir.

Facebook uygulamalarında reklam sunmak için A + E ve Tubi TV ile ortaklığa girmiştir ve başlangıçta pazarlamacılara envanter satmak gibi bir hedefi yoktur. Bunun yerine, kurum içi reklamlar ve Facebook servislerini kâr amacı gütmeyen bir şekilde kullanmalarına izin vermektedir. Reklamları hedeflemede, Facebook bu reklamları yayınlamak için sitedeki hesaplarının tanımlı olduğu TV cihazlarının IP adreslerini kullanacak.

Başarısı garanti değil

AdAge’in de belirttiği gibi, Facebook iki yıl önce yarım milyar dolara aldığı video reklam değiştirici LiveRail’ı kapattı ve neredeyse hemen hemen kendisini Apple gibi set üstü televizyon cihazları yapan şirketlerle rekabet halinde buldu. Facebook’un kitle ağı, bu alanda yarışmak için potansiyele sahip olarak görülüyor ve bu set üstü televizyon reklam bütçesi savaşı sıkı bir mücadele olacak.

Kaynak: searchenginewatch.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin