İşinizde dijital stratejinizi geliştirmek için Facebook Live rehberi


Yazan: Hannah Evon

Çeviren: Özlem Özkan

Facebook son zamanlarda kullanıcı deneyimini artırırken reklamcılığı ve e-ticareti kolaylaştıran yeni özellikler ve güncellemeler sunuyor. Platform, bir yandan eğlenceli iletişim ile iş etkileşiminin kesişimini iyileştirmeye devam ediyor. Bir yandan da çıkardığı son özellikler ile işletmelere yeni satış alanları sağlıyor. Facebook’un en güncel özelliği ise Facebook Live; yani gerçek zamanlı video yayını. Live videoları; takip ettiğiniz arkadaşlarınız, yayınlar, ünlüler ya da Facebook’a erişimi olan herhangi biri veya kurum tarafından paylaşılabiliyor. Kullanıcılar, aynı zamanda, istedikleri kişi ya da işletmelere abone olarak bu hesaplar canlı yayına geçtiğinde bildirim alabiliyor.

Facebook Live her ne kadar bir süredir kullanıcıların hizmetine sunulmuş olsa da çoğu işletme/kurum bu özelliği hala kullanmıyor. Fakat Facebook Live, müşteri ilişkileri, marka tanıtımı, pazarlama ve daha fazlası için aslında önemli bir fırsat.

İşte size bu aracı dijital pazarlama stratejinizde en etkili şekilde kullanabilmeniz için 4 ipucu:

1-Tanıtım stratejisi

Facebook Live’ı kullanmanın en iyi yollarından biri onu tanıtım amacı için kullanmak. Kullanıcılar uzun bir makale ya da uzun bir Facebook paylaşımındansa bir video izlemeye daha eğilimlidirler. Ve işletmeler bu kullanıcı davranışından yararlanabilirler!

Örneğin; perakende satış yapan bir butiksiniz. Her zaman kullandığınız tanıtım stratejilerinizi Facebook Live üzerinden de yapabilirsiniz. Yarışmalar, hediyeler, sınırlı zaman için geçerli teklifler… Eğer yakında gelecek yeni bir ürününüz varsa bunun hakkında ipuçları içeren yayınları Facebook Live aracılığıyla yapabilirsiniz. Takipçilerinize gerçekten ne teklif ettiğinizi gösterebilir ve teklifinizi daha çok talep görür hale getirebilirsiniz.

2-Marka şeffaflığı

Kullanıcılarınızda güven yaratmanın en mükemmel yollarından biri onlarla “kamera arkası” detayları paylaşmanız ve böylece marka şeffaflığı oluşturmanızdır. Diyelim ki bir restoransınız ve ürünleriniz için lokal bir bahçe kullanıyorsunuz. Bu sürecin neye benzediğini Facebook Live kullanarak takipçilerinize gösterin. Böyle bir durum itibar iyileştirmesi için de kullanılabilir. Eğer üstesinden gelmeye çalıştığınız bir karışıklık ya da suçlama ile karşılaşırsanız. Bu durumu canlı yayın özelliği ile aslında nasıl ele aldığınızı paylaşarak kullanıcılara “gerçek” markanızı gösterebilirsiniz.

3-Kullanıcılarla yakın ilişki kurmak

Kullanıcılarla sıkı bağlar kurmak müthiş bir Facebook iş sayfasına sahip olabilmek için en temel gerekliliklerden biridir. Canlı yayınların faydası ise; soru & cevap oturumları yapmak ve kullanıcılarınızın yorum ya da endişelerini direkt yanıtlamak için oldukça iyi bir fırsat.

Ayrıca bu özelliği müşterilerinizle ilgili konularda fikir sunmak için de kullanabilirsiniz. Eğer hakkında ne düşündüğünüz merak edilen bir etkinlik ya da müşterilerinizin hakkında konuştuğu bir mesele varsa; canlı yayında takipçilerinizle konuya dair bakış açınızı paylaşıp fikir alışverişi yaparak onlarla yakınlaşın.

4-Otorite kurun

Takipçilerinizin, sizi içinde bulunduğunuz endüstride otorite olarak kabul etmeleri oldukça önemlidir ve bu durumu Facebook Live ile güçlendirebilirsiniz. Canlı yayınla öneriler sunmak, sektörünüz hakkında güncellemeler yapmak ve haber vermek güvenilirliğinizi artıracaktır.

Facebook Live’ın bu tip kullanım için bir başka yaklaşım ise; diğer otoriteleri, uzmanları ve sektör liderlerini canlı yayında sizinle olmak için davet etmektir. Bir yuvarlak masa toplantısına ev sahipliği yapın ya da bir başka endüstri otoritesi ile gündelik bir sohbet edin… Ve iki taraf için de fayda sağlayacak bir tanıtım elde edin.

 
Kaynak: https://www.highervisibility.com/

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin