Facebook reklam içeriğinizi taze tutacak 3 ipucu


Yazan: Kelley Schultz

Çeviren: Tuana Aysan

Facebook reklam gelirlerinde büyük artış yaşandı. 2016’da yıllık %67 büyüdü. İnteraktif Reklamcılık Bürosu (IAB), Kasım 2016’da Facebook reklam gelirinin 2015 yılının ilk yarısında 3.4 milyar $’dan 5.7 milyar $’a yükseldiğini bildiren bir gelir raporu yayınladı. Facebook kullanıcıları büyümeye devam ediyor (yıllık bazda %2.8 arttı) ve tüm internet kullanıcılarının %60’ı Facebook kullanıcıları olmakla birlikte bu oran reklam geliri artışına sebep oluyor.

 

Dijital reklam verenler Facebook’u çeşitli reklam türleri için kullanıyorlar. Bu gelir artışı çok sayıda reklam verenin Facebook kullanmaya başladığını ve önemli miktarda dijital reklam bütçesi ayırdıklarını kanıtlıyor. Bu sebeple içeriğinizi taze ve ilgi çekici tutmak her zamankinden daha önemli. Bu zamana kadar bir dijital pazarlamacı olarak Facebook’u yeni müşteriler kazanmak için kullandım. Yazının ilerleyen kısımlarında size bununla ilgili kullandığım 3 ipucundan bahsedeceğim.

 

Neden insanlar Facebook’ta markaları “Unlike” ediyor?

Facebook’un reklam verenler için olan fırsatları limitsiz değil. Sosyal dev büyümeye devam ederken, pazardaki doyurucu reklamların ve reklam verenlerin sayısı da artmakta. Medya araştırma firması Bridge Ratings’den çıkan grafik, insanların neden Facebook’ta markaları “unlike” ettiğinin nedenlerini inceliyor. (Görselde)

Kullanıcıların Facebook’ta markaları “unlike etmesinin en önemli 3 nedeni şu şekilde:

 

  1. Marka çok sık paylaşımda bulunuyor. (%44)
  2. Sayfam pazarlama içerikleriyle çok kalabalıklaştı bu yüzden bazılarını ortadan kaldırmam gerekiyordu. (%43)
  3. Paylaşılan içerikler sıkıcı veya zamanla tekrarlanan hale geldi. (%38)

 

Tüketici olarak Facebook’ta markaların postlarının yorgunluğunu yukarıdaki sebeplerden dolayı ben de yaşayabiliyorum. Ancak bir reklam veren olarak kitlenizle etkileşimde bulunmak için yeni reklam ve içerik geliştirmenin ne kadar zor olabileceğini de biliyorum.

İşte ekibinizin zamanını ve enerjisini boşa çıkarmadan reklam içeriğinizi nasıl kreatif ve taze tutacağınıza dair 3 ipucu:

1.Oluşmuş bir kitleniz varken kampanyaları çalışacak şekilde ayarlayın

Burası analitik platformlarınızı veya ekiplerinizi dahil etmek istediğiniz kısım. Mevcut müşteri tabanınızı ve hedef pazarınızı analiz ederek onların markanızla olan en aktif zamanlarını belirleyin. Kampanyalarınızın kitlenizin en dikkatli olduğu zamanlarda yayınlanmasına özen gösterin.

 

2.Aynı kitleyi birden çok kampanyaya dahil et

Aynı kitleyi birden fazla mesajla hedeflemekten genellikle korkarız ancak Facebook’un oldukça farklı reklam türleri var. Bunu kendi avantajın için kullan. Aynı hedef kitle için faydalı olacak farklı reklam türlerini kullanmaya çalış. Her bir reklam türünün değeri benzer olsa da reklam biçimindeki farklılık içeriğinizin taze görünmesini sağlayacaktır.

 

3.Geri dönüşümle içeriğini yenile

Sürekli yeni içerik oluşturmaları için pazarlama ekiplerine çok fazla baskı uyguluyoruz. Aslında 6 ay önce hatta bazen 1 sene önce üretilen içerik bile hala günümüz pazarına çok uygun olabilir. İçeriğinizdeki bazı noktaları yenilemeniz gerekse de yeni içerik oluşturmaktan çok daha kolay olacaktır. Yapacağınız birkaç değişiklikle içerik kitlenize yeni görünecektir.

Kaynak: www.business2community.com

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin