Yeni çöpçatanlık uygulaması: Facebook Dating


Yazan: Ece Tuçaltan

Son zamanlarda gündemden düşmeyen Mark Zuckerberg, Facebook’un yıllık düzenlenen yazılımcı ve geliştirici konferansı F8’de, mevcut uygulamanın “Dating” adı altında yeni bir arkadaşlık hizmeti sunacağını duyurdu. Facebook kullanıcılarının, romantik ilişkilerini ve tanışmalarını sürdürebilmeleri için ana hesaplarından ayrı profiller oluşturulacak. Bu iki profil birbirinden bağımsız tutulacağı için Facebook arkadaşlarınız Dating hesabınızı göremeyecek. Profilleri bağımsızlaştırmak için, Dating profilinizde soyadınız kullanılmayacak ve mevcut Facebook arkadaşlarınız potansiyel eşleşmeler olarak görüntülenmeyecek. Facebook olası eşleşmeleri; tercihler, ortak ilgi alanları ve ortak arkadaşları temel alan bir algoritmayla yapacak. Ayrıca ortak gruplar ve etkinlikler aracılığıyla da eşleşmek mümkün olacak.

 Etkinlikler aracı olabilecek

Örneğin, Facebook üzerinden haberdar olduğunuz bir konsere katılıyorsanız, Dating profilinizi açabilir ve aynı konsere giden potansiyel eşleşmeleri görebileceksiniz. Eşleşen kullanıcılar, Messenger’dan bağımsız bir mesajlaşma sekmesine yönlendirilecek.

Anlamlı bağlantılar

Dating duyurusunun zamanlaması Facebook için oldukça kötü gözüküyor. ‘Cambridge Analytica’ skandalının ardından kişisel verilerin paylaşımı konusunda endişeli birçok Facebook kullanıcısı kullandıkları Facebook hesaplarını tamamen kapattı. Bu durumu tamamen gözardı eden Facebook CEO’su Mark Zuckerberg ve CPO’su Chris Cox, bu özelliğin “anlamlı bağlantılar kurmayı hedeflediğini” belirtti.

Facebook Dating arayüz

Diğer uygulamaların kaynağı Facebook

Facebook Dating’in, Tinder ve Bumble gibi uygulamalara benzediğini fark etmek zor değil. Hatta düpedüz Snapchat’ten aldığı story “ilhamını” şimdide Tinder’dan alıyor diyebiliriz. Ama unutmamak gerekiyor ki, Tinder gibi uygulamalar uzun zamandır Facebook’un verilerinden faydalanarak hizmet sunuyor. Facebook hesabı üzerinden erişim, otomatik form doldurma, fotoğraf arşivi ve ortak arkadaşlar gibi özellikler Tinder ve benzeri uygulamaların eşleme algoritmasını besliyor. Hatta yakın bir zamana kadar Bumble erişimi ancak Facebook profili üzerinden yapılabiliyordu. Bu tür uygulamaların veritabanının çoğunluk kısmını Facebook profilleri oluşturuyor desek hiç yanlış olmaz.

Hatta bu dayanışmanın en bariz örneğini yakın zamanda Tinder sergiledi. Cambridge Analytica skandalının ardından Facebook’un veri paylaşım politikasındaki yeniden yapılandırma süresinde Tinder, geçici bir süre devredışı kaldı. Facebook Dating’le birlikte Tinder ve benzeri uygulamalar, kaynağını oluşturan Facebook’a karşı yarışmak zorunda kalacak. Hatta Facebook’un Dating duyurusundan sonra Tinder, OkCupid ve Match.com gibi tanışma sitelerinin sahibi Match Group’un hisse fiyatı darbe aldı.

 

Match Group hisseleri düşüşü

Match Group CEO Mandy Ginsberg’ün konu hakkındaki açıklaması şöyle oldu:

“Tinder’ın küresel potansiyelini tespit edip alanımıza adım atmaları konusunda gururluyuz. Ancak kişisel verilerin hassas bir gündemi olduğu bir dönemle bu hamle bizi şaşırttı. Bu kategoriyi herkesten daha iyi anlıyoruz. Facebook’un katılımı hepimiz için canlandırıcı olacak.”

Rakip firmaların endişesiz tavırları, kurdukları sosyal ağları kullanan kitleye güvenlerinin kanıtı. Sonuçta her tanışma uygulaması bu zamana kadar sundukları kendilerine has hizmetlerle kendilerine bir çizgi belirlediler. Bu rafine edilmiş kitlelere rakip olacak sosyal ağı hemen hemen herkesin kullandığını unutmamak gerekir. Pazarlama çalışmalarının başarısı nasıl doğru hedeflemeyle sağlanıyorsa bir sosyal mecranın da başarısı doğru hedeflemeyle sağlanır.

 Günün sonunda Facebook Dating

Facebook Dating’in hem avantajlarını hem de dezavantajlarını masaya yatırabiliriz. Öncelikle bardağın dolu tarafından bakarsak, üçüncü parti uygulamaların kullanıcı verilerini kullanmasına izin vermektense kendi ağını inşaa ediyor. Ancak Facebook bir flörtleşme mecrası olmaktan çok uzaklaştı. Ayrıca zamanlama olarak da yanlış değerlendirilebilir. Kişisel verileri kullanarak karar verme mekanizmalarını manipüle ederken bir anda “masumane” bir şekilde iki kişiyi bir araya mı getirecek? Facebook’un bu hamlesi Harvard’daki “Hot or Not” oyununu hatırlatsa da o zamanının masumiyetini kaybedeli çok oluyor.

Kaynaklar

www.thenextweb.com

www.wired.com

www.techcrunch.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin