Facebook küçük işletmeler için yeni pazarlama araçları tanıttı


Yazan: Rob Starr

Çeviren: Özgün Çağlar Deniz

Facebook bu hafta, küçük işletmeler için yeni bir ürün paketi başlattığını duyurdu. Platform bünyesindeki 90 milyon küçük işletmeye yardımcı olmak için tasarlanan yeni ürünler, hem Facebook hem de Instagram ile bütünleşik halde çalışıyor.

Small Business Trends’in Facebook Ürün Yönetimi Müdürü Nikila Srinivasan’dan aldığı bilgilere göre Facebook, üç yeni araçla küçük işletmeleri pazarlama konusunda rahatlatmak istiyor. İşte o araçlar:

Automated Ads (Otomatik Reklamlar)

Automated Ads, Facebook ve Instagram arasında çapraz çalışan reklamlar yaratmaya yarıyor. Kampanyalar dört adımda oluşturuluyor. İlk olarak, küçük işletmeler hâlihazırda var olan görselleri ve işletme sayfasını kullanabiliyor. En güzeli ise spesifik işletme amaçları düzenleyebiliyor olmanız.

Sistem şöyle işliyor: Facebook, küçük işletmelerin Instagram ve Facebook resimlerini çekiyor. SMB bunlardan 6 tanesini seçiyor. Bundan sonra, işletme daha sonra değiştirebilecekleri bir hedef pazar seçiyor. Ayrıca sistem, pazarlama planı ve optimizasyon konusunda önerilerde bulunuyor.

Srinivasan, konuyla ilgili şu sözleri kullandı:

Bu araçlar, stratejiler düşünmek için zamanı veya pazarlama uzmanlığı olmayan küçük işletmeler için üretildi. Onlar için yükün ağırını çekecek araçlar geliştirmek istedik. Hatta küçük işletmeler bu araçlara yardımcı pilot olarak bakabilirler.

Appointments (Rezervasyonlar)

Hizmet tabanlı küçük işletmelerin hayli işine yaraması beklenen Appointments, müşteri bilgilerini kabul etmenizi ve yönetmenizi sağlıyor. Müşteriler telefonlarından ücretsiz olarak randevu alıyorlar, hatırlatıcı bile ayarlayabiliyorlar. Srinivasan, Facebook’un bunu küresel olarak başlattığını söyledi.

Bu araç; SMB’ler, çevrimiçi navlun aracıları, dijital pazarlama ve çeşitli danışmanlık hizmetleri için yararlı bir eklenti olarak görülüyor.

Eklentide müşteriler hizmet almak istediği konuda Book Now düğmesini kullanıyor. Müşteriler randevuları doğrudan Facebook veya Instagram sayfasından alabiliyorlar. Ayrıca farklı bir siteye bağlanabiliyorlar veya bir Messenger görüşmesi yapabiliyorlar.

Video Creative Tools (Video Yaratıcı Araçları)

Facebook, yalnızca videolar için yepyeni bir araç kiti daha tanıttı. Videonun pazarlama için giderek daha önemli olduğu eğilimini düşünürsek araçların önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. Bu araçlar, sadece birkaç dakika içinde cep telefonu videoları oluşturmanıza yardımcı oluyor.

Bu kitte üç araç var:

Birincisi otomatik kırpma. Bu, reklamverenin seçtiği videoyu doğru en boy oranına değiştiriyor.

İkincisi manuel bir düzeltme aracı. Srinivasan, bu aracı şöyle tanımlıyor:

Bu araçlar reklamverenlerin 6 saniyelik bir video çekmesine ve kesmesine izin veriyor. Çünkü daha kısa videoların gerçekten iyi sonuç verme eğiliminde olduğunu biliyoruz.

Üçüncü araç ise, reklamverenlerin video üzerine katmanlar ve metin eklemelerine izin veriyor. Bu markanızı yaratma sürecinde epey işe yarayacak bir araç. Ayrıca logo eklemek de bu araçla hayli kolay.

 

Kaynak: smallbiztrends.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin