Facebook, yılın 3. çeyrek rakamlarını açıkladı


Yazan: Marty Swant

Çeviren: Mustafa Yağız Erkara

 Facebook arkadaş eklemeyi durduramıyor.

 Dev teknoloji firması Facebook yılın 3. çeyreğin rakam beklentileri yine boşa çıkartmadı. Raporlar firmanın 7 milyar dolar geliri ve 1.79 milyar aktif kullanıcı sayısına ulaştıkları belirttiler hatta Facebook yöneticileri bu açıklamadan sonra sosyal akış içersindeki yayınlanan reklamların azalmayacağını ve yeniliklerle kullanıcıların karşısına çıkacağını söyledi.

 Facebook’un, 3. çeyrek kazançları yıldan yıla artış gösteriyor. 2015 yılında Facebook firması 4.5 milyar dolar kazandıklarını açıklamıştı. Geçen yılın her çeyreğinde ortalama 1.09 milyar kazanan Facebook bu sene bu rakamları arttırdı. Reklam gelirleri ile kazançlarını sıçratan Facebook, 2015 yılı ile kıyasla bu sene yüzde 59 büyüme gerçekleştirdi. Kazancın tam rakamı 6.82 milyar dolar.

 ‘’Yine güzel bir çeyreği atlattık’’ diyen Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, ‘’10 yıllık teknoloji haritası çıkartmak için çalışıyoruz’’ dedi.

 Günlük aktif kullanan sayısı yüzde 22’lik bir artışla 1.09 milyara ulaştı ve aylık kullanıcı sayısında da yüzde 20’lik bir artış oldu. Bu rakam ise 1.66 milyar kişi. Rakamlar gayet iç açıcı bir tablo sunuyor. Facebook istikratlı bir şekilde hem pazarlama taktiklerinde hem de reklam sektöründe büyüyor.

 Reklamcıların istekleri, hiç sekteye vurmadan, yılın 3. çeyreğinde de karşılandı. Bununla birlikte kullanıcıların bu platformda geçirdikleri zaman da arttı. Reklam içeriğini kullanıcılara gösterme yüzdesi 18’lik artışla reklamcıları sevindirdi. Facebook’un finans müdürü David Wehner özellikle bu son çeyrek rakamlarının diğer çeyreklere oranla daha iyi ve umut verici olduğunu söyledi. Reklam fiyatları yüzde 6, bu reklamların kullanıcılara gösterilme sıklığı yüzde 50 arttı. Üstelik bu reklamlar hem Facebook’taki kullanıcılara hem de Facebook’un sahip olduğu Instagram uygulamasında gösteriliyor.

 Sheryl Sandberg ile telekonferans yapılan etkinlikte, Sheryl alınan reklam kararlarının değişikliğinin kendi firmalarının pazar payında olumlu yönde hızlanışa geçeceğini dile getirdi ve ‘’Dünyanın en büyük reklamcılığını küçük bir ekranda yapacağımız için çok heyecanlıyız.’’ dedi.

 Ayrıca hissedarlara da çağrı yapılan bu açıklamayla birlikte David Wehner gelecek çeyreklerde rakamların artışında biraz azalma olabileceğini belirtti ve reklam gösterme sıklığına bir limit koycaklarını söyledi.

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin