Farklı e-posta kampanyası türleri nelerdir? E-posta kampanyaları hakkında bilmeniz gereken her şey


Yazan: Chris Duncan

Çeviren: Ani Nalyan

B2B içerik pazarlamacılarının yaklaşık %87’si kitleleriyle etkileşim kurmak için e-posta kullanıyor. Dahası, kuruluşlar web sitesi trafiğini ve satışları artırmak için bu reklam kanalından yararlanabilir. İyi uygulanan bir e-posta pazarlama stratejisi, işletmenizin daha fazla müşteriye ulaşmasını, marka bilinirliğini artırmasını ve daha hızlı büyümesini sağlayacaktır.

İyi bir başlangıç noktası, piyasadaki farklı e-posta kampanyası türlerini incelemektir. İş ve pazarlama hedeflerinizin yanı sıra bütçenizi ve hedef kitlenizi de göz önünde bulundurun. Mesajlarınızı çeşitlendirmeye ve özelleştirmeye çalışın, sonuçları izleyin ve ardından stratejinizi gerektiği gibi ayarlayın.

Örneğin, yeni abonelere hoş geldiniz e-postaları gönderebilir, ardından ürünleriniz veya sektörünüz etrafında dönen bilgilendirici e-postalar gönderebilirsiniz.

Öte yandan, yeniden etkileşim e-postaları aboneleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmenizi ve dikkatlerini çekmenizi sağlayacaktır.

Daha fazlasını öğrenmek ister misiniz? Şimdi başlıca e-posta kampanyası türlerine ve bunların maksimum etki için nasıl kullanılacağına daha yakından bakalım!

“Hoş geldiniz!” mesajı

Öncelikle işe yeni abonelere hoş geldiniz e-postası göndermekle başlayabilirsiniz. Bunu potansiyel müşterilerle etkileşim kurmak ve onlara markanız hakkında daha fazla bilgi vermek için bir fırsat olarak düşününebilirsiniz.

Bunun için en ideali, yeni aboneniz kişi listenize katıldıktan sonraki 24 saat içinde ona bir hoş geldiniz e-postası gönderin.

İşletmeniz hakkında ilgili bilgileri paylaşın ve şirketinizin mobil uygulamasına veya sosyal medya sayfalarına bağlantılar ekleyin. Ayrıca yeni aboneleri indirim kodları veya özel tekliflerle ödüllendirebilirsiniz.

Potansiyel müşterilerinizi besleyin

Yeni potansiyel müşterilerin şaşırtıcı bir şekilde %80’i dönüşüm sağlayamıyor. Listenizi büyütmek harika olsa dahi yeni aboneleri de beslemeli ve onlara markanızı diğerlerine tercih etmeleri için bir neden vermelisiniz.

Potansiyel müşterileri beslemenin bir yolu da hedef kitlenizi segmentlere ayırmak ve son derece kişiselleştirilmiş mesajlar sunmak. Bütün mesele kalıcı ilişkiler kurmak ve potansiyel müşterileri alıcılara dönüştürmektir.

İhtiyaçları ve istekleri hakkında daha fazla bilgi edinmeye çalışın. Ardından, bu bilgileri e-postalarınızı özelleştirmek ve alakalı, değerli içerikler sunmak için kullanın.

Girişimciliğe veya küçük işletmelerin büyümesine duydukları ilgi gibi, listenize katılma nedenlerine odaklanın.

Müşterilerin harekete geçmesini sağlayın

E-posta pazarlamasının ana hedefi müşterilerin harekete geçmesini sağlamaktır. E-Kitapları veya raporları indirmelerini, ürünlerinizi satın almalarını, ekibinize ulaşmalarını vb. isteyebilirsiniz. İşte bu noktada tanıtım e-postaları devreye girer.

En iyi sonuçları elde etmek için hedef kitlenizde yankı uyandıran tanıtım e-postaları gönderin. Abonelerinizin onlardan ne yapmalarını beklediğinizi bilmeleri için net bir harekete geçirici mesaj eklemeyi unutmayın.

Her müşteri grubu için içeriği biraz değiştirmeye çalışın. Önümüzdeki birkaç saat içinde harekete geçenler için özel bir teklif, indirim kodları veya ücretsiz yükseltmeler eklemeyi düşünün.

Doğru kullanıldığında, promosyon e-postaları marka sadakatini artırabilir ve satışları artırabilir. En etkili e-posta pazarlama stratejilerinden biri olarak, müşteriyi elde tutma oranını artırabilir ve ürünleriniz hakkında farkındalık yaratabilir.

İşlemsel e-postalar gönderin

Bir satın alma işlemi yaptığınızda, bir web seminerine kaydolduğunuzda veya bir e-kitap indirdiğinizde, çoğu satıcı muhtemelen size bir tür onay gönderecektir.

Örneğin, çevrimiçi bir koçluk seansı için rezervasyon yaptığınızda, rezervasyon tarihinizi onaylayan bir e-posta alırsınız. Buna işlem e-postası denir ve şunlar için kullanılabilir:

  • Hesap kayıt onayları
  • Teslimat durumu güncellemeleri
  • Nakliye onayları ve diğer ayrıntılar
  • Ödemeler, deneme süreleri, siparişler, hesap durumu ve daha fazlası hakkında güncellemeler
  • İki adımlı doğrulamalar
  • Şifre sıfırlama
  • İşlem e-postaları genellikle gereklidir.

Diyelim ki bir kişi bir ürün için ödeme yapmaya çalışıyor ancak banka kartında yeterli bakiye yok. Ona bu sorunu ele alan bir e-posta göndermek mantıklı olacaktır.

Bu tür e-postalar ayrıca tüketicilerin markanızla etkileşim halinde kalmasını sağlar ve ilgili ürünleri üst veya çapraz satışla sunmanıza olanak tanır. Ayrıca, alıcılarla yeniden etkileşim kurmak ve endişelerini zamanında gidermek için bir fırsattır.

Potansiyel ve mevcut müşterilerin ilgisini çekin

Müşteri etkileşiminden bahsetmişken, abonelerinizi döngü içinde tutmak için bir haber bülteni kampanyası oluşturmayı düşünün.

Blog gönderileri ve sosyal medya içerikleriyle birlikte e-posta bültenleri, B2B pazarlamacıları arasında en popüler içerik türleridir. Videolardan, örnek olay incelemelerinden, e-kitaplardan ve teknik incelemelerden daha yaygın olarak kullanılıyorlar.

B2B pazarlamacılarının yaklaşık üçte biri potansiyel müşterilerini beslemek için e-posta bültenleri gönderiyor. Bu tür içerikler uzman görüşlerini, sektör haberlerini, ürün güncellemelerini ve daha fazlasını paylaşmanıza olanak tanır.

Bunu, marka bilinirliği oluştururken hedef kitlenizi bilgilendirmenin, eğitmenin ve ilgilerini çekmenin bir yolu olarak düşünün.

İşin en iyi yanı, yaratıcılığınızı konuşturabilirsiniz. Haber bülteni kampanyaları, diğer e-posta kampanyası türlerine göre esneklik için daha fazla alan bırakır.

Örneğin, bülteninizi dijital bir dergi olarak biçimlendirebilir, marka hikayenizi anlatabilir veya ilgili konularda bir dizi kurs başlatabilirsiniz.

İşinizi büyütmek için tatil sezonlarından yararlanın

Coca-Cola, Puma, Nike ve diğer önde gelen markalar sezonluk e-posta kampanyalarına milyonlarca yatırım yapıyor. Aynı şey, müşterileriyle yeniden bağlantı kurmak ve satışları artırmak için bu stratejiyi kullanan B2B şirketleri için de geçerlidir.

Yeni başlayanlar için her şeyi önceden planlayın

Müşteri yolculuğunu inceleyin, bir strateji oluşturun ve kampanyanız için net hedefler belirleyin. Tatil satışlarını erkenden tanıtın ve abonelerinize teklifiniz hakkında bir fikir verin.

İdeal olarak, kişiselleştirilmiş konu satırları hazırlayın ve her gruba alakalı içerik sunabilmek için kitlenizi segmentlere ayırın. Şirketinizin insani yönünü göstermek için video içeriği kullanın.

Müşterilerinize sadakatleri ve destekleri için teşekkür etmeyi unutmayın.

Farklı e-posta kampanyası türlerinden yararlanın

Artık farklı e-posta kampanyası türleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olduğunuza göre, devam edin ve denemeler yapın.

Ürünleriniz veya hizmetleriniz için en uygun olan ve hedeflerinizle uyumlu olanlara odaklanın. Müşterilerinizi her zaman aklınızda tutun ve onların bireysel ihtiyaçlarına hitap eden kaliteli içerik sunun.

Kaynak: www.verticalresponse.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin