Farmville gerçek oldu. Doğa dostu çiftçilik projesi: Komşu köy.


Yazan: Kaya Görgüner

Nedir Komşu köy?

Komşu köy olarak adlandırılan proje, Facebook üzerinde oynanan sanal çiftçilik oyunu Farmville’in gerçek hayata uyarlanması olarak da görülebilir. Komşu köy, müşterilerine GDO’suz, hormonsuz, doğal ve mevsiminde ürünler yetiştirebileceği ve bilgisayar üzerinden kolayca yönetilebilen gerçek zamanlı işleyen onlara tarla satan, online-marketing firmasıdır.

Gerçek tarlanızın, kolay ve eğlenceli yoldan yönetilebilinmesi için hazırlanan oyun ekranı, tarla edinme işleminin ardından hemen aktif hale geliyor ve gerçek zamanlı olarak ürününüzün akıbetini kontrol edebiliyorsunuz. Ayrıca işin daha eğlenceli bir kısmıda internet üzerinden oyun sistemiyle oluşturduğunuz tarlanızla gerçek ortamda da buluşabiliyorsunuz. İstanbul Beykoz Cumhuriyet köy’de yer alan komşu köy’e giderek, tarlanızı dilediğiniz zaman görebilme imkanınız var. Hatta kendi tarlanızla bizzat ilgilenmeniz de mümkün.

Her bir komşu köy tarlası 7 sıradan oluşuyor ve bu sayede, tarlanızda 7 farklı çeşitte ürün yetiştirebilme olanağına sahip oluyorsunuz. Komşu paket seçeneğini satın alarak bu sayıyı 14’e çıkarmak da mümkün.

Eğer kullandığınızdan ve tüketebileceğinizden fazla ürün yetiştirmiş iseniz sistem size diğer komşu köylülerle bilgisayar ekranı üzerinden kolayca ve ücretsiz takas edebilme fırsatı da sağlıyor. Bu sayede o sezon yetiştirmediğiniz başka ürüne de sahip olabiliyorsunuz. Kim bilir belki de diğer komşu köylülerle sosyal bir ilişki ağı oluşturup hafta sonu Beykoz’da bir kaçamak yapabilir, ve sizin gibi doğal ürün seven insanlarla arkadaşlık kurabilirsiniz.

Komşu köy ekibi, müşterilerinin tarlalarını ekim, bakım ve hasat dahil olmak üzere tüm işlemlerini onlar adına uygulayıp tarlalardan çıkan ürünlerin adreslerine ücretsiz olarak gönderilmelerini sağlıyor.

Doğa dostu ekip, bununla da kalmayarak tarlanızı evinizden izleyebilmenizi sağlayabilmek için video kameralarla naklen yayın yapma hazırlıklarına başlamış.

Özellikle doğal ürün tüketmek isteyen natüralist gıda müşterileri bu platformun çok sıkı takipçisi ve destekçisi olmuşlardır. Kurulduktan kısa bir süre sonra 2000’e yakın üyeye ulaşan komşu köy müşterilerine fide/tohum seçiminden, ekim ve bakım yöntemlerine, hasattan, kargo gönderimine kadar tüm süreçlerde sağlıklı, doğal tarım garantisi veriyor ve her zaman en doğalını sunmayı garanti ediyor.

Temel amaçları müşterilerin online olarak satın aldığı tarla ve ürünlerin tüm bakımlarını doğal tarım esaslarına uygun koşullarda ve en yüksek standartta gerçekleştirmek. Fakat rekolte konusunda (tarımda bir yılda derlenen ürünlerin bütünü), kilogram veya adet garanti edilmiyor. Çünkü doğal tarımda rekolte, sezonun doğa koşullarına göre şekillenir yani bazı sezonlarda bir üründen daha yüksek performans alınıyorken, farklı bir üründen, farklı bir üründen, değişken doğa şartları nedeniyle düşük performans alınabilir. Bu nedenle komşu köy ekibi müşterilerine tarlaları için ürün karması oluştururken çeşitliliğe önem vermelerini tavsiye ediyor.

Ve bu hizmetin ayda 362 TL gibi bir ücreti var. Ayrıca taksit seçenekleri de olan hizmetin yıllık toplam bedeli de 3,250 TL dir.

Bu fiyata; tarla, fide, tohum, tüm bakım ve hasat işlemleri ile İstanbul içi gönderim bedelleri dahil tutuluyor.

Milliyet gazetesinden Güliz Arslan’ın Komşu köy’ün 4 ortaklarından Özden Akyıldız’la yaptığı röportajda Güliz Arslan’ın “ Farmville’den mi esinlendiniz? “ sorusu üzerine şöyle de bir cevabı var.

“Hayır, dedelerimizden esinlendik. Dört ortağız; Uğur Akyıldız, Oğulcan Atay, Emre Cem ve ben. Hepimiz sağlığımıza çok dikkat eden insanlarız. Aile geçmişlerimizde de tarım var. Dedelerimiz süper insanlar. “Eski topraktır, ona bir şey olmaz” denir ya, maşallah sahiden bizim dedelerimize bir şey olmuyor. Hastalanmıyorlar, hastalansalar bile hemen iyileşiyorlar, şikayet etmeden günde 18 saat çalışıyorlar.

Oysa biz hemen yamuluyoruz; etrafımızdaki herkes vitamin kullanıyor, birçok kişi hamile kalmakta zorluk çekiyor, Antidepresan kullanımı arttı… Komşu köy tam bu noktada doğdu, fikir 2 buçuk yıl önce Uğur ve Emre’den çıktı. Metropol çiftçileri için doğayı internete adapte ediyoruz.”

Genelde müşterilerini 30 yaş üzeri, evinde yemek pişiren ve kaliteye önem veren beyaz yakalıların oluşturduğunu söyleyen Akyıldız, Canım, yeni jenerasyon bir domatesin büyümesini 60 gün bekler mi?” diyorlardı. Bekliyormuş. İnanılmaz iyi bir talep gördük “ diyor.

Gönderim yaptığımız adresler hep plazalar! Hamileler ve çocuğu olan aileler ağırlıklı. Şefler, ziraat mühendisleri var. Restoranlar ve otellerin bizde kendi tarlaları var. Kurumsal büyük şirketler özellikle takım motivasyonları ve grup içi etkinlikleri için tercih ediyorlar bizi, yetiştirdikleri ürünler bazında departmanlar arası rekabet oluyor hatta… “ diye de ekliyor.

 

Siz de http://komsukoy.com ‘a girerek bu doğa dostu hizmetten yararlanabilirsiniz. Ayrıca instagram adresleri de var!

https://www.instagram.com/komsukoy

Kaynak:http://komsukoy.com/#!/nasil-calisir

http://www.milliyet.com.tr/komsukoy-de-neler-oluyor-/cumartesi/haberdetay/02.08.2014/1919774/default.htm

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin