Filli Kadın Ustalar: pazarlamada ürün yerine değer


Yazan: Dalia Kittani

Ürününü değil de bir değeri pazarlayan markaların arasında artık Filli Boya da Filli Kadın Ustalar kampanyası ile yer almaktadır.

Son zamanlarda Türkiye’de yaşanan olaylardan kaynaklı kadına olan değerin günden güne azaldığını gözlemlerken, markaların da bir o kadar kadınlara yönelik reklam kampanyaları başlatmaları tesadüf değil. Bu duruma karşı bir tutumdan mı yoksa bir pazarlama taktiği mi bilemiyoruz ama bu akıma Filli Boya da katıldı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun geçen sene için raporladığı verilerde Türkiye’deki kadın istihdam oranın %27 civarında olduğunun farkında olan Filli Boya kadınların iş hayatında daha aktif rol alması için yeni bir proje geliştirdi.

Filli Kadın Ustalar adı altında yürütülen Filli Boya ve Türkiye İş Kurumu (İşkur) ortaklığındaki kampanya, yayınlanan video ile başlatıldı.

Filli Kadın Ustalar projesi kadınlara meslek edindirmeyi amaçlıyor.

Nasıl mı? Türkiye İş Kurumu desteğiyle erkek egemen bir meslek olan boyacılık ustalığını artık kadınlara da öğreterek onları bu mesleğe dahil edecek. Bu zanaati gerçekleştirmek isteyen adaylar, İŞKUR İl Müdürlüğü/Hizmet Merkezine başvuracak. Bu adaylar detaylı bir eğitimden geçirelecek ve eğitimin sonunda yapılacak sınavda başarılı olanlar Mesleki Yeterlilik Belgesi alacak. Bu belge ile beraber artık mesleklerini yapmaya başlayacak olan kadınlar; Filli Kadın Usta sıfatına erişecek.

İlerleyen günlerde tüm Türkiye’yi kapsayacak projede 2016 yılında 200-300 arası kadının mesleğe katılımı hedefleniyor. 25-50 yaş aralığında olması gereken adaylar detaylı bilgiyi Filli Boya’nın çağrı merkezinden (444 1 222) veya internet sitesinden (www.filliboya.com) alabilirler.

Sosyal medyanın gelişimiyle markalar artık yaptıkları kampanyaları kolaylıkla ölçümleyebilir duruma geldi. İnteraktif bir iletişim sağlayan bu durum markaların olumlu veya olumsuz geridönüşler almalarına imkan sağladı. Bu durum Filli Boya için olumlu olacak ki kampanya, başlatıldıktan sonra sosyal medyadan çokça destek gördü. Projeye yalnız kadınların değil erkeklerin de destek verdiğini #FilliBoya, #FilliKadınUstalar, #BileğininHakkıyla hashtagleriyle yapılan yorumlar gösterdi.

filliboya1

filliboya2

filliboya3

 

 

 

 

 

 

 

 

Daha öncesinde de farklı değerlerin altını çizen Filli Boya, gündemin gerektirdiği değer desteği bir yana, yeni stratejisi ile başarılı olmuş olacak ki kendi alanında bir ilk olmaya hazırlanıyor.

Bize de markaları sosyal sorumluluk alanına destek veren bu tarz projelerde daha çok görmeyi dilemek düşüyor.

Kaynak: www.mediacatonline.com www.hashtagsupdate.com www.tuik.gov.tr

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin