”Film okulunda olmak gibi” – Goodby Silverstein & Partners reklamlarını yapmaya devam ediyor


Yazan: Kristina Monllos

Çeviren: Buselen Tuğrul

Son iki hafta boyunca, Goodby Silverstein & Partners müşterileri için 20’den fazla yeni reklam yayınladı.  Koronavirüs nedeniyle evden çalışan personeli evde çekim yapmaya başladı. Ajans, reklam yapmaya devam edebilmek için şirket içi üretim kapasitesine ve prodüksiyon bölümü olan Elevel’e şimdi daha da bağlı.

GS&P prodüksiyon direktörü Margaret Brett-Kearns, “Oluşturmakta olduğumuz reklamlar, onları nasıl yaptığımıza kadar değişmedi” dedi. “Şu anda her kanalda (TV, çevrimiçi video, postlar, OOH ve basılı yayınların yanı sıra web siteleri, çevrimiçi banner’lar ve e-postalar) reklamlar oluşturuyoruz.’’

Amerika genelindeki ajanslar işlere nasıl devam edeceklerini anlamaya çalışırken, GS&P hızlı bir şekilde sürecini başlattı. Artık ajans, reklam oluşturmaya devam etmek için iletişim kurmak, kavramları bulmak, doğrudan çekimleri yapmak ve sanal bir düzenleme bölmesinde işbirliği yapmak için Zoom, FaceTime ve Microsoft Teams’i yoğun bir şekilde kullanıyor. Ajansın şu anki durumda, prodüksiyon ve  post prodüksiyon ekiplere sahip olması – düzenleme, müzik prodüksiyonu, sound mixing ve haraketli grafik sanatçıları – ajansın reklamlarını yeniden hızlı bir şekilde yapabilmesinin anahtarıydı.

Yapım

Pre-prodüksiyon için ajans, reklamların nasıl görülmesi gerektiği, nasıl çekileceği ve senaryosu için sanal olarak buluşuyor. Bundan sonra, “Zoom üzerinden oyuncu seçmeleri yapılıyor’’ diyor GS&P’ nin kreatif direktörü Margaret Johnson ve ekliyor “Bu biraz film okulunda olmak gibi, bugünlerde herkes bir aktör, yazar veya yönetmen.’’

Bu, sosyal kanallarda bu hafta yayınlanan ekmek markası Panera’nın reklamları için geçerli. Ajans, dağıtım yapan sürücülerin kendilerini video kaydına aldıkları bir dizi reklam yayınladı. Ortaya çıkan 30 saniyelik dikey formatlı videolarda, sürücüler evde güvende kalmamın önemini ve kendilerinin teslimata devam edeceklerini vurguluyorlar. Aynı zamanda Ajans Comcast için, evde olduğumuz süre zarfında da iletişimde kalabileceğimizi gösteren, yüzlerce farklı insanın görüntülerinden oluşturduğu 30 saniyelik spotu yayınladı. 

Kurgu

Bu sanal toplantılar, reklamın yapım aşamasından sonra, düzenlenmesi için de kritik bir öneme sahiptir. Brett-Kearns: “Editörler projeleri bütün ekiple paylaştıkları için yalnızca, kreatifler ve yapımcılar işin içinde değil. Herkes her zaman sanal odada, bu yüzden süreç açık, şeffaf ve eş zamanlı. Özellikle Elevel için, Microsoft Teams ve video inceleme platformları Frame.io gibi iletişim araçları, ekibin süreçlerini geliştirmesine yardımcı oluyor.”

Elevel’in direktörü Michael Damiani “GS&P her zaman güçlü bir üretici kültürüne sahipti” dedi. “Bu şu anda da karşılığını veriyor. Elevel için yıllar boyunca kurgu, motion ve ses konusunda istikrarlı bir şekilde büyüyecek kadar şanslıydık. Aksiyon alıyor ve içerik oluşturmaya devam ediyoruz. ”

İletişim 

Platform ne olursa olsun iletişimi sürdürebilmek şarttır. Brett-Kearns, “Yeni çalışma ortamımız sürekli iletişime dayanıyor,” dedi. “Çevrimiçi görüşmeler olduğu için içeriğimizi hızlı bir şekilde düşünüyor ve üretiyoruz. ‘’

GS&P, uzaktan reklam oluşturmaya çalışan tek ajans olmasa da, ajans yıllardır in-house üretim ve post-prodüksiyon ekibini kullanıyor ve bunu yapmak, tamamen uzaktan çalışmaya geçişini hızlandırmış oldu. Bu nedenle Johnson, diğer ajansların in-house yeteneklerini geliştirmelerini öneriyor.

Johnson, “Yapabiliyorsanız, film, fotoğraf, animasyon, teknoloji genelinde in-house üretim yetenekleri geliştirin” dedi. “Tüketicilerle iletişimimizin çoğu sosyal alanda olduğu için her zamankinden daha hızlı hareket etmek zorundayız. Evde hızlı bir şekilde yapamazsanız, kültürel olarak tüketiciye yakın içerikler üretme yeteneğiniz azalır. ”

 

Kaynak: www.digiday.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin