“O filmin adı neydi?”


Yazan: Dalia Kittani

Hatırlayamadığınız filmleri sizin için hatırlayacak yeni bir platform doğuyor.

Bir filmin senaryosunu, türünü, oyuncularını hatta yönetmenini bile hatırlarız ama ismi bir türlü aklımıza gelmez. “Johnny Depp’in makas elli olduğu film”, “Steven Spielberg’in yönettiği son film”, “geçen sene Akademi Ödülü kazanan film”, “bir kızın zayıflamaya çalıştığı romantik komedi” gibi betimlemeleri çok duyduk, çok yaptık… Hatta arkadaşlarımıza, eşimize, dostumuza sormakla yetinmeyip arama motorlarına yöneldik ama derdimizi anlatamadığımız için çoğu zaman bu betimlemelerimiz istediğimiz bir sonuca ulaşamadı.

Finlandiya asıllı şirket; Valossa derdimizi çok iyi anlamış olacak ki derman olacak bir platform geliştiriyor. İsmi “What’s My Movie” olan yeni uygulamaları Val.ai adında video tanımlama servisi ile çalışıyor. Bu servis film ve video analizi yaparak binlerce konsepti içinde barındırıyor.

film

Sizin için betimlediğiniz filmi bulmakla yetinmiyor, betimlemenize ortak olan bütün filmleri de popülerite sırasına göre sunuyor. Örneğin; aradığınız film denizde geçen bir film ise Leonardo Di Caprio’nun Titanic filmini ilk sırada görmeniz olağandır.

Şirket istediğiniz sonuca daha sağlıklı ulaşabilmeniz adına aramaları mekan, tema, nesne, olay gibi sınırlandırmalarla yapmanızı tavsiye ediyor.

Eğer, “Harrison Ford’un uçakta olduğu filmler” gibi bir arama yaparsanız uygulamanın bulduğu sonuçlar şu şekilde sıralanıyor;

Bu platformu aynı zamanda sadece ismini hatırlamadığınız filmleri bulmak için değil, hoşunuza giden spesifik konuları içeren filmleri bulup izlemek için de kullanabilirsiniz. Çünkü herhangi bir film platformunda sadece tür ile yapabileceğiniz arama sonucu çok genel olacaktır. Eğer siz spesifik olarak içinde nefret barındıran romantik komedi filmerini bulmak istiyorsanız “What’s My Movie” tam size göre.

 

Ne yazık ki bu vaadleri sunan uygulama henüz daha deneme aşamasında ve şimdilik sadece İngiliz filmlerini barındırıyor. Hızla geliştirdikleri uygulamanın son aşamasında yüzlerdeki duyguları bile tespit edebileceğini belirten Valossa şirketi, “What’s My Movie” için özverili çalıştıklarını belirtiyor.

Size kafanıza takılan, bir türlü aklınıza gelemeyen filmleri bulmakla yetinmeyip bütün film platformlarını alt üst edeceğine inandığımız “What’s my Movie” uygulamasını sabırsızlıkla bekliyoruz!

Kaynak: bigumigu.com/

whatismymovie.com/www.whatismymovie.com/

valossa.com/

 

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin