Firmaların bir sonraki adımı: Beacon


Yazan: Techinside Haber Merkezi ve Begüm Gürses

Kimi zaman rahatsız edici, kimi zaman bilgilendirici, kimi zaman ise okumadan sildiğimiz firmaların yaptığımız işe bir bildirim sesi ile ara verip “Bakın! Bizim böyle bir ürünümüz var!” dediği mesajlar grubuna bir yenisi katılıyor. Beklenmedik zamanda gelen bu mesajları, üretici firmalar beklenen zamanda gelmesini hedefleyen bir uygulama haline getiriyor.

“Amerika Birleşik Devletlerinde yayın yapan iş ve ekonomi yayını Business Insider‘ın analitik servisi Business Intelligence‘a göre ABD’deki en büyük 100 perakende zincirinin en az yarısı Beacon teknolojisinden faydalanmanın yolları üzerinde çalışıyor.” 

2014’te Techinside.com’un hazırladığı makalede Amerika’nın önde gelen firmalarının üstünde çalıştığı ve maaliyeti fazla olmayan bu teknoloji, Google’ın dikkatle takip ettiği, araştırmalarıma göre de Türkiye’de Turkcell’in uygulamaya sokacağı bir uygulama. Beacon teknolojisi, ellerinden akıllı telefonlarını ve sosyal medyasını düşürmeyen günümüz tüketici kitlesinin fiziksel dünyası ile dijital dünyasının kesişmesini sağlayacak. Bu uygulamayı kullanacak firmalar bu kesişme sayesinde tüketiciye ulaştırmak istedikleri mesajları anında verebilecek ve anında yanıt alabilecek.

Beacon teknolojisini kısaca özetleyecek olursak; Bluetooth ve konum servisimizin açık olması halinde bu uygulamayı kullanan firmalar hedef kitleyi anında bulabilecek ve bir “DİNG” sesi ile bu hedef kitleye güzel bir kampanya teklifi ile, belki de %50 indirim haberi ile anında ulaşacaklar.

Tüketici ile üretici firmaların arasında yeni bir köprü görevi görecek olan Beacon teknolojisi, pazarlamaya yeni bir bakış getiriyor. Turkcell’in Beacon teknolojisi ile belirttiği: “Gelecekte istediğimiz veriyi gözümüzün önüne getirecek, ekrandan gördüğümüze dokunmamızı sağlayacak, kokusuyla duygularımıza hitap edecek teknolojiler hayal ediyoruz…” ile bir fast food restaurantının önünden geçtiğimizde ve emin olmadığımızda, açık olan konum servisimizden bize ulaşacak olan fast food restaurantı bizim orada yemek yememiz için emin olmamızı sağlayacak teklifler sunacak. Akıllı telefon çevrisinde şekillenen hayatımıza, üretici firmalar daha çok dahil olmak istiyor ve bu teknoloji sayesinde dahil olmayı başaracaklar.

Kaynak: www.turkcell.com.tr , www.techinside.com

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin