Forever Fan, markaların bilmesi gereken spor tutkusudurYazar: Craig Sloan
Çeviren: Damla Kılıç

Gözlerini oyununuza ve ürününüze dikmiş durumdalar.

Kuşkusuz spor taraftarlarının ilgi alanı geniştir ve reklamın ortamdaki etkisi istikrarlıdır, yıllardır kullanılmaktadır.

Super Bowl reklam spotlarının ilgi çekmesinin elbette bir nedeni var, çünkü o tek gecede milyonlarca insan sadece büyük maçı izlemiyor. Reklamların da etki alanına giriyor.

Öte yandan, bu geçmiş Dünya Serisi koşusunda ne Philadelphia Phillies ne de Houston Astros hayranı değilseniz, kimin Dünya Şampiyonu olduğundan çok Cadılar Bayramı planlarınıza odaklanma şansınız yüksektir.  Fakat bir Phillies taraftarını 2022 MLB sezonunun herhangi bir maçında her vuruşta, her sahayı beklerken oturdukları özel “şanslı seyirci koltuğundan” indirmeye çalışsaydınız, bir başkasının gazabıyla karşı karşıya kalırdınız çünkü hayranlar o kadar kendilerini adamışlar ki Wednesday Addams tarzına, bütün bir beyzbol yayını boyunca gözlerini kırpmamak için kendilerini hazırlarlar.

Hayat boyu kendilerini adamış süper hayranlar olan bu kişiler, ülkenin her yerinde var, her gece izliyor, maç öncesi ve sonrası şovları izliyor ve sosyal medyada favori takımlarıyla etkileşim kuruyor. Yerel düzeydeki bu ev sahibi takım taraftarları, her markanın kullanmaya çalışması gereken, boyun eğmez bir alıcılığa, satın alma gücüne ve ilgiye sahipler.

Forever Hayranları kimlerdir?

Birçoğu “spor hayranlarını” tek bir grup olarak bir araya getirebilse de, Vision Insights tarafından yapılan son araştırmalar spor hayranlığının çok daha dinamik olduğunu ortaya çıkardı.

Analizler, sponsorlarla duygusal olarak bağlantı kurma, bir sponsorun uygulamasını veya web sitesini ziyaret etme ve karşılığında favori takımlarının maçlarının yayınında reklamı yapılan markalardan satın alma olasılığı üç kat daha yüksek olan bir spor taraftarı segmenti belirledi. Aslında bu taraftarların %66’sı, tuttukları takımın maçını izlerken bir markanın sponsorluğunu gördükten sonra harekete geçme konusunda hemfikir.

Daha büyük spor fanatiği popülasyonunun bu alt kümesi, kendi takımlarına olan sevgilerini temel kimliklerinin bir parçası olarak görüyor ve ömür boyu sürecek bir hayran kitlesi görev süresiyle, 0 ila 17 yaşları arasında takımlarının hayranı olduklarını belirterek bunu güçlendirdi. Çocuk bezlerinde başlayan bir adanmışlıkla karışan bu köklü kimlik karışımı, “Sonsuza Kadar Hayran” olarak adlandırılabilecek şeyle sonuçlandı.

Bu Forever Hayranlarını ortalama bir spor fanatiğinden ayıran şeyin ne olduğunu daha iyi anlamak için, izleme alışkanlıklarına bir göz atmak, kıyaslandığında ne kadar şiddetli tutkulu olduklarını görmek gerekir. Forever Fans’ın takımlarının oynadığı her maçı izleme ihtimalinin 2,5 kat daha fazla olduğunu biliyoruz.

Bir Yankees hayranından bahsediyorsak, bu yılda 162 maç demek ki bunların neredeyse tamamı bölgesel spor ağları üzerinden yayınlanıyor. Bu, yılda 162 gece bu Forever Hayranlarının gözlerinin ekranda olduğu, beyin nöronlarının ateşlendiği ve kalp atışlarının yükseldiği anlamına geliyor.

Forever Fans taraftarları endişe etmemelidir, çünkü “sporla bağlantıda kalmak için mümkün olan her aracı” kullanma olasılıklarının 6,5 kat daha fazla olduğu biliniyor. Basitçe söylemek gerekirse, MLB ( Beyzbol ligi ), Mors Kodu aracılığıyla beyzbol yayınlamaya başlarsa, Forever Fans, kaçırmadıklarından emin olabilirler.

Bugünlerde, markaların ultra rekabetçi bir ortamda kazanmak için “hayranlara” her zamankinden daha fazla ihtiyacı var.  Markalarının gerçek hayranlarını oluşturmak için, izleyicilerin ev sahibi takım sporları hayranları olarak duygusal ve bilişsel olarak bağ kurabilecekleri içeriğe ihtiyaç duyarlar.

Forever Fans, markalar için sonuçları artırıyor

Dizginsiz dikkatten bahsetmişken, TVision adlı yeni bir ölçüm aracı, reklamlar göründüğünde izleyicilerin gözlerinin ekranda olup olmadığını anlamak için gerçek dünyadaki görüntülenebilirliği ve dikkati yakaladı. Bu veri yakalama, Forever Fan’ın gücüne başka bir boyut eklemiş bulundu.

Basitçe ifade etmek gerekirse, Forever Hayranları diğer tüm hayranlardan daha fazla gözü ekranda, içerik ve reklamlarla bağlantılarını -ve onları elde tutmalarını- sağlayarak, sergilenen markalar için ciddi bir satın alma niyetiyle sonuçlanmaktadır.

Örneğin, tüm sezon boyunca RSN ( Radyo istasyonu ) yayınları aracılığıyla en sevdikleri NHL takımını izleyen Forever Fans, NHL genel kapsamını izleyenlere göre dahil edilen reklamlara yaklaşık %17 daha fazla görüntüleme sağlıyor; aynı sporlar, ancak markalar için farklı sonuçlar.

Forever Fans’ın etkisini tanımlamaya yardımcı olan bu yeni ayrıntı düzeyleriyle, yerel spor yayıncılığının önemi hiç bu kadar alakalı olmamıştı. Markanızı bu hayranların önüne koymak, diğer her şey başarısız olduğunda tamamen eğlenceli olan bir arenada dikkat çekmek ve tekrar müşteriler kazanmak için bir fırsatlar hazinesidir.

Forever Fans sadece pasif bir şekilde oyunları izlemekle kalmıyor, aynı zamanda takımlarını destekliyorlar, bir disk düşürmeyi, bir ihbarı veya bir ilk adımı kaçırmak istemiyorlar. Kanıtlanmış bu dikkat düzeyi, ekibin ötesine geçer ve doğrudan gece yayınlarında ve çevresinde reklam veren sponsorlar ve markalarla bağlantı kurarak, herhangi bir kategorideki marka pazarlamacıları için bir sonraki fandom düzeyini daha da arzu edilir hale getirebilir. Markalar, sonuçlarını yeni zirvelere taşımak için entegre sponsorluklar yoluyla hikayenin bir parçası haline nasıl gelebileceklerini düşünmelidir.

Craig Sloan, 20 yılı aşkın bir süredir spor medyası ve reklamcılık alanında deneyimli bir kişidir. Spor reklamcılığı, medya ve multimedya hakları genelinde dönüştürücü çalışmalardan sorumlu hızla büyüyen bir ajans olan Playfly Sports’un COO’su olan Sloan, Playfly’ın hizmet portföyü için tüm önemli iş operasyonlarını denetler.

 

Kaynak : www.adweek.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin