Formula 1 ateş hattında


Yazan: Esma Akın

Teknolojinin hızla gelişmesinden nasibini alan Formula 1, ilk kez oluşturduğu küresel kampanyaya özel tasarlanan odada hayranlarına yaşattığı ilginç deneyimi de co-pilot koltuğuna alıp, pistlere hızlı bir dönüş yaptı. Kampanyanın amacı ise dikkatleri izleyici bakış açısından çıkartıp daha çok F1’in pist adrenalini seyircilere tattırmak ve seyircileri ateş hattına sokmak. 

Formula 1 hayranı altı kişi ile birlikte çekilen kısa filmin yanında yeni sloganı ile geri dönen F1 ekibi, 25 Mart’ta başlayacak olan yeni sezon yarışına kadar hazırlıklarını tamamlamakta hızlı olduğu kadar da kararlı. Wieden & Kennedy London’ın yapımcılığını üstlendiği kısa filmin sloganı ise “mühendislik çılgınlığı“. Hayran kitlesinin çeşitliliğini temsil etmek amaçlı seçilen altı farklı film yıldızı, özel olarak tasarlanmış bir tünelde; ısıya, hıza, neme, rüzgara ve yağmura maruz bırakıldı. Yıldızlar kabin içerisindeki pilotun hislerini simülatif bir ortamda deneyimleme şansı bulurken bu kısa film, hız tutkunlarının da damağında tat bırakmaya devam edecekmiş gibi duruyor.

Pilotların yarış sırasında yaşadıkları zorlukları, kolayca göremediğimiz tecrübelerine tanıklık etmemizi sağlayan kampanya, Melbourne Havalimanı, şehir içi posterler ve sosyal medya platformlarıyla omurgasını şimdiden tamamlamak üzere. Sezonun başlamasıyla Çin, Fransa, Almanya ve ABD’deki önemli Grand Prix destinasyonlarında sıkça görünmeyi planlıyor. Sezon ilerledikçe de her bir Grand Prix’in ardından yaşanan gerçek hikayelerin nasıl ortaya çıktığını belgeleyen yeni filmler çekilmeye devam edilecek.

Formula 1’in pazarlamasından sorumlu olan Ellie Norman ise düşüncelerini şu şekilde dile getirdi:

“İnsanların F1’i nasıl algıladıklarına dair farkedilir bir değişim yaratmak istiyoruz. Bu kampanya kendi eko odamızdan çok, hayranlarımızın neden bu sporu sevdiğini aydınlatmak üzere yapıldı. Geçtiğimiz sezon onlara kalpteki gladyatör çatışmaya benzeyen bir şeye şekil verebilmeleri için bir söz verdik. Yaratıcılıkla ortaya çıkan hiçbir şey, onu en tutkulu hayranlarımızın gözünden görmekten daha iyi bir şey değildi. Gelecek yıl yarışlarda, fan festivallerinde ve F1 sosyal medya platformlarında daha fazla takipçi merkezli aktiviteler oluşturacağız. Kitlemizi heyecanlandırmak için buradayız.”

Kampanya Avusturalya ile sınırlı kalmayıp; bir dizi GIF, Youtube reklamları, Snapchat filtreleri ve etkileşimli Instagram hikayeleri aracılığıyla daha geniş bir hayran kitlesinin de eline önümüzdeki günlerde ulaştırılacak. Küresel bir kampanya ile ilk defa isminden söz ettiren Formula 1 uzun süre pistlerin tozunu attıracak gibi…

Kaynaklar:

www.formula1.com

www.campaignlive.co.uk

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin