Fuar standlarında potansiyel müşteri arttırma yolları!


Yazan: Nida Şahin

Yılın belli başlı dönemlerinde gerçekleşen fuarlarda, şirketler müşteri portföylerini genişletebilmek adına standlarında ön plana çıkarmak istedikleri ürünlerini tanıtıp, müşterileriyle veya müşteri olma potansiyelindeki kişi ve kişilerle birebir görüşme şansı yakalıyorlar. Bu şansı eski pazarlama stratejilerini kullanarak devam ettiren şirketler, ulaşmak istedikleri müşteri potansiyeline ulaşmakta güçlük yaşıyorlar. Bu sebeple şirketlerin bu konuda farkındalık yaratmaları, ürünlerini farklı pazarlama stratejileri kullanacak şekilde, yaratıcılık faktörü ile ön plana çıkarmaları bu yazımla çok mümkün.

Öncelikle bilinmeniz gereken birincil faktör, ürününüze ve markanıza olan sonsuz güveniniz. Eski pazarlamacılara göre müşteri ürünü önce düşünür sonra algılar daha sonra da satın alırdı. Bu pazarlama stratejisi artık mazide kaldı. Artık müşteriler önce algılıyor sonra satın alıp daha sonra da düşünüyor. Bu etapta müşterilerin algılarını çekebilecek doğru reklamlar verebilmek çok önemli.

Ürünlerinizi ön plana daha iyi bir şekilde çıkarabilmek için yapabileceğiniz şeylerin başında, minik reklam içerikli tüketilebilir ya da kullanılabilir hediyeler geliyor.

nidaaaaaaaaaUSB Bellek

Markanızın ismini ilgi çekici şekilde yazarak ya da ürününüz bir resmini animasyon şeklinde ya da minik bir fotoğraf ile süsleyerek potansiyel müşterilerinize, standınızı ziyaret eden misafirlerinize verebilirsiniz. Maliyetini kendi bütçenize göre kolaylıkla ayarlayabilir, düşündüğünüz miktara göre alıcınızla daha rahat bir pazarlığa gidebilirsiniz. Bu belleklerin belli bir kısmına, diğer ürün veya ürünlerinizin minik açıklamalı halini ekleyebilirsiniz. Hem de karşınızdakine kullanım alanı bırakır hem de kendi reklamınızı kolaylıkla taşınır hale getirebilirsiniz.

nida-fuar Lazer Pantograf

Fuar standlarınızda maliyetinizi ayarlayarak, kiralayabileceğiniz ya da satın alabileceğiniz bir lazer pantograf ile fark yaratabilirsiniz. Bu lazer pantografın bilgisayar ile bağlantısını sağlayarak, gelen misafirlerinize kalem, USB bellek, anahtarlık ya da çakmak benzeri taşınabilir ürünleri firma isminiz ile kendi isimleri ile birlikte sunabilirsiniz. Bu yolu kullanarak sizinle bir bağlantı kurmasalar bile, kullandıklarını gören insanların bir takım soruları ile karşılaşabilirler. Bu sayede hiç ummadığınız yerden bile müşteri kazanma şansı yakalayabilirsiniz.

nida

 

Promosyon çekleri

Standlarınızda misafirlerinize bir defaya mahsus olmak üzere bir promosyon çeki vererek ilgi duymalarını sağlayabilirsiniz. Hatta bu çeklere sahip olabilmeleri için web sayfanıza bir defa tıklamaları gerektiğini söyleyebilir, sayfanızı da böylelikle ön plana çekebilme fırsatı bulabilirsiniz. Promosyon çeklerinin ne kadar olabileceği kısmı sizin ürün kalitenize, maliyetinize, diğer müşterilerinize uyguladığınız fiyatlar ile değişken göstereceği için, diğer müşterilerinizi kaybetmemek adına bu hesaplamayı iyi yapmanız gerekmektedir. Bu çekler yerine, müşterilerinize ilk ürünün yanında sempati kazanmak için benzer bir ürün daha gönderebilirsiniz.

 

nidaaaaaaaTatlı sürprizler

Standınıza uğrayan ya da uğramayan tüm ziyaretçilere açık fuar alanında ulaşamayacakları minik ve ilgi çekici tatlı ya da tuzlu yiyecekler verebilirsiniz. Bu yiyecekleri sunduğunuz minik plastik kapları, firma adınız ve animasyon ürün fotoğrafınız ile süsleyerek ilgi odağı olabilirsiniz. Minik kapların genç nesil tarafından sosyal medya hesaplarında paylaşılabileceği de ayrı bir gerçek! Bu da siz reklamınızı ulaşamadığınız kitleye de ulaştırabilirsiniz.

 

nidaaaPowerbank

Hemen hemen herkesin akıllı telefonunun olduğu bu zamanda, şarjımızın en olmadık zamanda bitmesi hepimizin yaşadığı güncel bir sorun… Bu durumda imdadımıza yetişen Powerbank’ ler ile firmanızın reklamını yapabilirsiniz. Powerbank üzerine işletebileceğiniz firma isminiz ile fark yaratabilirsiniz. Ek olarak; isminizi ve logonuzu sürekli kullanabilecek olan bu ürünle daha iyi bir şekilde duyurabilirsiniz. Aynı zamanda Powerbank’ leri bir ürününüze benzer şekilde de yaptırabilirsiniz. Bu ürünü bayan için ayrı renkte erkek için ayrı renkte konsept hazırlayarak uzun süreli kullanıma teşvik sağlayabilirsiniz. Bu sayede, ürünü kullananların aklından firma isminiz asla çıkmayacaktır. O gün bir müşteri kazanamamış olsanız dahi, ilerleyen günlerde kazanma şansınız artacaktır.

Ve son olarak bir yiyecek firmasıyla anlaşabilir. Onların ürünleri üzerine kendi reklamınızı da ekleyerek standınızın önünden geçen ziyaretçilere ikramda bulunabilir ve böylece hem diğer firmaların hem de kendinizin reklamınızı yapabilme şansına erişebilirsiniz.

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin