Geçtiğimiz hafta sosyal medyada görülen gerçek zamanlı pazarlama örnekleri


Yazan: Eren Alıcı

Sosyal medya, geçtiğimiz son birkaç yılda markalar için vazgeçilmez bir pazarlama alanı oldu. Markaların gündemi ve güncel olayları içerik, kampanya ve reklamlarıyla avantajlarına çevirmesi yani real-time marketing -Türkçesiyle gerçek zamanlı pazarlama, daha büyük kitlelere ulaşmak isteyen markalar için vazgeçilmez hale geldi. Bugüne kadar birçok marka bu yöntemi kullanarak yüksek etkileşim sayılarına ulaştı. Geçtiğimiz hafta da sosyal medyada birtakım gerçek zamanlı pazarlama örneklerine şahit olduk. Bu hafta belirli markalar güncel durumları ve olayları şu şekilde avantaja çevirdi:

Doğanay Şalgam-Richard Moore

İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore, yedi senelik görev süresinin sonuna yaklaşırken Türkiye’de bulunduğu süre içinde şalgam suyunu bir türlü beğenemediğine dair Twitter’da @UKAmbRichard hesabından paylaşımda bulundu. Doğanay Şalgam, Twitter resmi hesabından durumu avantaja çevirerek büyükelçiye cevap attı ve bir real-time pazarlama örneğine imza atmış oldu.

Netflix Türkiye-Bitcoin 

Son dönemlerde gerek reel piyasalarda gerekse sosyal medyada gündeme oturan Bitcoin, bu sefer Netflix Türkiye sosyal medya hesabı tarafından verimli bir şekilde kullanıldı. Bir Twitter kullanıcısının paylaşımını alıntılayarak kendi platformunu ilgilendircek bir dilde tweet atan Netflix Türkiye Twitter hesabı, yakın zamanda yaptığı Saadettin Teksoy reklamlarından sonra etkileşimi yüksek bir pazarlama örneği daha gösterdi.

Durex-Ok 

Sosyal Sorumluluk kampanyalarının kurumsal pazarlamaya olan etkisinden yola çıkarak 1 Aralık Dünya Aids Farkındalık Günü’nde Durex ve Ok markalarının Twitter üzerinden birbirleriyle etkileşime girmesi geçtiğimiz haftanın önemli örneklerinden biri oldu. Ok markasının Durex’i etiketleyerek yaptığı paylaşıma Durex olumlu bir şekilde karşılık verdi.

Beşiktaş-Bayern Munich

Günümüz endüstriyel futbolunun getirdiklerinden yola çıkarak yapılan yorumlarda futbol kulüplerinin markalaşmadan, şirketleşmeden ayakta kalamayacağı şeklinde iddalar bulunmakta. Bu yorumlardan hareketle futbol kulüplerinin sosyal medyayı geçtiğimiz yıllara oranla daha farklı ve etkin bir biçimde kullandığını görebiliyoruz. Şampiyonlar Ligi kuralarının çekildiği gün, Bayern Munich ve Beşiktaş resmi sosyal medya hesapları arasında ufak çaplı bir rekabet örneği yaşandı. Bu durumu da sosyal medyada gerçek zamanlı pazarlamaya örnek olarak gösterebiliriz.

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin