Gelecek 20 yılda iş hayatını değiştirecek üç inovasyon
Çeviren: Elif Güleli

Geleceğin iş yerinin nasıl olabileceğine dair bir bakış sunan Future 2043 raporumuzda yer alan gelecekçilerden ilham alarak, geleceğin iş yeri hakkında bir fikir edinmek için üç inovasyon keşfedin.

2043 yılında bir Çarşamba sabahı işe kalkıyormuş gibi düşünün. Önümüzdeki gün nasıl görünecek? Hangi tür bir işte çalışacaksınız? Belki hiç işiniz olmayacak mı? Bu sorulara cevap aramak için geçtiğimiz hafta yayımlanan Future 2043 raporumuzda dünyanın önde gelen gelecekçilere başvurduk.

“Çoğu uygulamada, robotlar, aksi takdirde bu görevleri yerine getirecek olan insanlardan daha hızlı, daha doğru ve daha tutarlıdır,” diyor Fast Future’ın CEO’su Rohit Talwar. “Tuğla döşeme ve restoran mutfaklarından cerrahi ve mal dağıtımına kadar, robot teknolojisinin benimsenmesi hızlanıyor.”

Peki, 2043 yılında çalışan bir insan işsiz mi kalacak, yoksa daha iyimser bir şekilde, dinlenme için bir gün hazırlanacak mı? Kesinlikle değil. “Tekrarlayan ve monoton görevleri içeren işlerin makineler tarafından üstlenileceği doğru olsa da, birçok yeni iş de yaratılacak,” diyor Curious Insights’in CEO’su ve Kurucusu Manish Bahl. “Bir makine (yazılım veya donanım formunda) kendini yaratabilir, kendini pazarlayabilir ve kendini satabilir mi? Kendini teslim edebilir mi? Kendini besleyebilir mi? Kendini temizleyebilir mi? Kendini tamir edebilir mi?” diye soruyor.

Yarının iş yerinin bugünden biraz olsun iç yüzünü anlamak için, raporumuzda belirtilen bazı temaları yansıtan Springwise tarafından tespit edilen üç inovasyonu aşağıda keşfedin.

YAPAY ZEKALI EĞİTİM PLATFORMU İŞLETMELERE GELECEKTEKİ BECERİ AÇIKLARINI TAHMİN ETMEDE YARDIMCI OLUYOR

Dijital beceri setleri geliştikçe, İsrail merkezli start-up retrain.ai, işçilere ve işverenlere yaklaşan fırsatları en iyi şekilde değerlendirmelerine yardımcı oluyor. Yapay zeka destekli bir platform olan retrain.ai, bir işletmenin gelecekteki sektör ihtiyaçlarını karşılamak için gereken becerileri belirliyor. Mevcut çalışanların beceri setini analiz ederek, platform şirketin mevcut bilgi, kişisel özellikler ve niteliklerini haritalandırabiliyor. Bu verilerle bir işletme, uzmanlık alanında eksikliklerin nerede olabileceğini daha iyi anlayabilir ve aynı zamanda şirket içinde yatay ve dikey terfiler için uygun olan çalışanları belirtebilir.

 

RESTORAN ZİNCİRİ, MASA SERVİSİ İÇİN ROBOT GARSONLARI DENEYİME TABİ TUTUYOR

Birleşik Krallık’taki Bella Italia restoran zincirinin bir lokasyonunda, müşteriler artık BellaBot adlı bir robot garsonla etkileşimde bulunma fırsatına sahip. Çinli robot üreticisi Pudu Robotics tarafından tasarlanan bu hizmet robotu, büyük gözlere ve çeşitli yüz ifadelerine sahip olmasıyla müşteriler için eğlenceli bir deneyim sunarken, insan personel üyeleri için de ciddi bir fayda sağlıyor. Zeki hizmet robotları, güvenli bir şekilde mutfağın taze yemeklerini doğru masalara teslim etmek için birden fazla komutu yönetiyor. Robotlar, az sayıda personel ile çalışan ekiplerin iş yüklerini yönetmelerine yardımcı oluyor ve restoranın daha zaman alıcı bazı görevlerini üstleniyor. Bu görevler arasında müşterileri masalarına yönlendirmek, bir seferde birden fazla masaya yemek servisi yapmak ve kirli tabakları mutfağa geri götürmek gibi işlemler bulunuyor.

 

DİJİTAL ÇALIŞANLAR, FİNANSAL HİZMETLERİ DÖNÜŞTÜREBİLİR

Finansal hizmetler, dijital bozulma ile dönüşen muhafazakar bir endüstrinin örneğidir. Ancak yapay zeka uygulamalarının birçoğu, finansal hizmetlerin arka plan süreçlerine odaklanmaktadır: yatırım kararları, sahtekarlık tespiti ve trend analizi. Soul Machines ise ön uç müşteri hizmetlerine odaklanmaktadır. Finansal hizmetler ve özellikle bankacılık, müşteri ile güven ilişkisiyle karakterize edilmiştir. Sonuçta, bankalar müşterilerin zor kazanılmış paralarına güvenle görevlendirilir. Temel bir soru şudur: Bankalar nasıl dijital kanallar aracılığıyla güvene dayalı bir ilişki yaratabilir? Soul Machines’in cevabı, “dijital çalışanlar” olarak adlandırılan, müşterilere geniş bir hizmet yelpazesinde hizmet edebilen insana benzeyen arayüzler olan konuşma tabanlı yapay zekayı kullanmaktır.

Kaynak: https://www.springwise.com/innovation/travel-tourism/Bella-Italia-trials-robot-waiters/

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin