Gelen ziyaretçiyi tekrardan dönüştürerek, cebe giren para nasıl ikiye katlanır?


Yazan: Alkan Öztürk

Şunu belirtmeliyim: İnternetten gelir sağlamanın bir çok yolu var. Bu yolda bir girişime başlamak isteyenlerin ise iki seçeneği var:

  • Bu karmaşık dünyanın içerisinde kaybolur ve vazgeçer.
  • Girişime atılmadan önce nereden başlaması gerektiğini bilir. Emin adımlarla ilerleyerek gelirini arttırır.

Tahmin ediyorum ki ikinci seçenekteki insan olmak daha çekici geliyor.

İnternet üzerinden para kazanma konusu günümüzde bir çok insanın aklını kurcalayan bir düşüncedir. Maalesef bir çok insan için bu düşünce, hayallerin ötesine geçmeyecek.

İnternette o kadar yanlış bilgi paylaşılıyor ki, insanlar genelde yanlış yerlerden başlıyorlar. Doğru stratejiyi bilmeden, işin bambaşka bir yerinden tutuyorlar ve en nihayetinde o kadar tekniğin arasında kayboluyorlar.

E-Ticaret, Affiliate Marketing, Blogging ve ya herhangi bir online iş modeline merak sarmadan önce, stratejiyi (ve gelir sağlamayı) netleştirecek en önemli kavramın farkında olunmalı:

Tanıştırayım: Satış Hunisi.

Bir girişim sahibi, sitesine gelen ziyaretçilerin hangi aşamalardan geçmesi gerektiğini bilmiyorsa, şans oyunu oynuyordur. Ya da biraz daha acı verici ifadeyle söylersek:

Cebine girecek paranın yarısından fazlasını çöpe atıyor.

Satış Hunisi, bir websiteye giren ziyaretçinin, tamamen yabancı bir kişiden, sesinizi herkese duyuran bir hayrana dönüştürmenin görsel bir yol haritasıdır.

Etkili bir satış hunisinin görseli aşağıdaki resimde görülebilir:

SALES_FUNNEL_RESİM_1

Bu sürecin nasıl YAPILMAMASI gerektiğini, geçen hafta yaşadığım bir olaydan örnek vererek anlatayım.

Meetup.com’da gerçekleştirilen bir girişimci buluşmasını keşfettim. Bu etkinlik Nöropazarlama ile alakalıydı. Başka bir başarılı girişimci arkadaşımı aradıktan sonra, heyecanlı bir şekilde Mecidiyeköy Trump Towers’ta buluştuk.

Esas amacımız, Nöropazarlama konusunda uzman insanların ne anlattığını dinlemekti. Anlatılan içerik konusunda hayal kırıklığına uğradıktan sonra, sunumu yapan kadının nasıl bir strateji izlediğini gözlemlemek istedim.

O etkinliğe katılan 12 kişiyle ne yapacaktı acaba?

Cevabı: Herkes 2 saat sonra ayrıldı.

Yapılan tek şey: Kartvizit dağıtıldı.

Acı…

Peki ya Satış Hunisi’ni en baştan hazırlamış bir girişimci, böyle etkinliği düzenlerken nasıl bir strateji izlemeliydi?

  1. Meetup’tan ücretsiz fakat ilgi çekici bir etkinlik düzenlerdi (yapılan tek şey buydu)

Böylelikle konuya ilgisi olan kişileri buluşmaya çekerdi. Pazarlama dilinde “Leads” olarak değerlendirilir. Karşılık istenmeden, ilgili kişiye değer verilir.

  1. Buluşmada insanların “işine yarayacak” bilgiler verilirdi = Değeri 0 TL

“İşe yarayacak“ kısmına dikkat çekmek isterim. Verilen bilgi, hemen uygulanabilir ve sonuç alınabilir olmalı.

  1. Konuşma sonunda, buluşmaya katılan girişimcilerin websitelerinde, Nöropazarlama kurallarına uygun, düşük ücretli bir analiz teklifi yapılırdı = Değeri 27 TL
  1. Analiz sonucunda, kişiye iki seçenek önerilirdi: Verilen bilgileri ya girişimcinin kendisi uygular ya da şirket tarafından verilen “Satış Sayfanızda Dönüşüm Oranını En Az ikiye Katlayın” paketini kabul eder. Böylelikle Nöropazarlama şirketi 297 TL karşılığında girişimcinin satış sayfasında, satışları arttıracak değişiklikler yapardı.
  1. Şirketin düzenlediği ve senede sadece iki kere yapılan “Nöropazarlama Zirvesi”ne katılma kararı alır. Eski bir müşteri olduğu için, 200 TL’lik bir kuponla katılma şansı olurdu. Yani 997 TL yerine 797 TL’ye bu etkinliğe katılırdı.

NOT: Belirtmekte fayda var. Bu huniyi sadece 5 dakika içerisinde tasarladım.

O buluşmadan ayrılırken, gerçekten üzülerek ayrıldım. Pazarlama alanında böyle bir girişimi olup, müşteri kazanma stratejisi yok.

İşin gerçeği şu: Türkiye’deki siteler incelendiğinde, bir çoğunun gelen yapancı ziyaretçileri dönüştürme stratejisi yok. Hatta iletişim bilgilerini toplama stratejileri dahi yok.

Dert edilecek daha çok konu var fakat bu yazının da anlamı gereği, satış hunisinde durmam gerekiyor.

Yazıyı okuduktan hemen sonra bir huni çizmek isteyenler için küçük bir öneride bulunmak istiyorum.

Huniyi tersten çiziniz 😉

Yani en pahalı üründen başlayarak, potansiyel müşterinin ilk giriş yapacağı aşamaya gelmek gerekiyor. Yukarıda bahsettiğim 5 dakikada çizilmiş satış hunisini örnek alalım:

SALES_FUNNEL_RESİM_2

997 TL – Nöro Pazarlama Zirvesi

297 TL – „Satış Sayfanızda Dönüşüm Oranını En Az 2’ye Katlayın“ Paketi

27 TL – „Websitenizde Yanlışları Görün“ Analizi

0 TL – Meetup.com Buluşmaları

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin