Geleneksel endüstriler gençleri sosyal medya ile nasıl etkiliyor?


Yazan: Annika Bansal

Çeviren: Selen Şiriner

Sosyal medya, fenomenlerin popüler markaları tanıttığı bir yer olarak ünlüdür, ancak bu, “sıkıcı” sektörlerdeki işletmelerin çevrimiçi olarak genç kitlelerle bağlantı kuramadığı anlamına gelmez . Geleneksel olarak tanımlanan bir iş yerinin sahibiyseniz ve Z jenerasyonu ve genç Milenyumlular ile iletişime geçmek istiyorsanız daha pes etmeyin!

Sonuçta, en iyi şansınız, hem platformunuz hem de yaklaşımınız açısından hedef kitlenizle tanışmak olabilir. Sosyal medya sıkıntılarınızı birkaç ipucu ve farklı bir perspektifte ile anında çözebilirsiniz.

Geleneksek markalar nasıl yeni hileler öğreniyor

Bankacılık, Sigorta ve kamu hizmetleri gibi geleneksel endüstrilerdeki şirketler, on yıllar boyunca sakin kalma lüksüne sahip değillerdi. Bu, insanlar onları sevmediği için değildi. Geleneksel endüstriler gençlerle iletişime geçmek için mücadele ettiler, çünkü en eski endüstriler hayatı daha eğlenceli hale getirme amaçlı olan değil, gerekli olan olma eğilimindedir.

Yayın hizmetleri ve moda ile ilgili abonelikler sağlayan şirketler aynı sorunla karşılaşmaz. Gençlerin dedesi, Netflix’i izleyerek ve Stitch Fix ile yeni kıyafetler seçerken büyümedi. Eski endüstrilerin boşluğu kapatması için şirketler, genç izleyicileri markalarının mesajlarının, ürünlerinin ve hizmetlerinin dikkat çekmeyi hak ettiğine ikna etmelidir.

Bazı markalar bunu, olmadıkları bir şey gibi davranmak için bir çağrı olarak görüyor ve bu da felakete yol açıyor. Reddit, web sitesinin tüm bir bölümüne (700.000’den fazla aboneye sahip FellowKids adlı bir subreddit), markanın sosyal medyada yaptığı hataları bulmaya adamıştır. Genç izleyicilerle onların dillerini kullanarak konuşmaya çalışmanızın sonucunda şirketinizin FellowKids ön sayfasında yer almasının ihtimali çok yüksek.

Google’ın “popüler memes” leri ile konuşurken hata yapmak yerine, şirketinizin temel değerleri, ürün ve hizmetlerini ve ihtiyaçlarını düşünmelisiniz. İyi ve eski “sıkıcı” endüstrilerin var olmasının nedeni insanların onlara ihtiyaç duymasıdır. Gençlerin temel ihtiyaçları hayatlarının çoğunda bir başkası tarafından karşılandı. Yetişkinler olarak, en iyi “meme”leri paylaşmak için markalara ihtiyaç duymadıkları gibi, sorularını cevaplamak, daha iyi hizmet sunmak ve tam yetişkinliğe geçiş yapmalarına yardımcı olmak için geleneksel endüstrilerdeki şirketlere ihtiyaç duyarlar.

Sosyal medyada sıkıcı olmaktan, sevilen olmaya dönüş

Az kişinin bu ipuçlarını gerçekleştirdiği bir endüstride sosyal medyada öne çıkmak için bu ipuçlarını deneyin:

Kaynak: https://www.muthoni.me

  1. Müşterilerin büyük sorularını cevaplayın

“Kilovat saat nedir ve neden onlar için çok para ödüyorum? Zaten bir banka kartım varsa kredi kartı almalı mıyım? Benim sigortamın tam kapsama olup olmadığını nasıl anlarım?” Gençler bu gibi sorularla dolu, çünkü yakın zamana kadar bu soruların cevaplarını bilmelerine hiç gerek yoktu. Artık kendi başlarına olduklarına göre, onları doğru cevaplara yönlendirmek için geleneksel ve güvenilir markalar arıyorlar.

Önemli sorulara kısa ve net cevaplar sağlayan içerikler üretin. Web sitenizde bir FAQ sayfası oluşturmayın ve herkesin bilgiyi orada bulabileceğini varsaymayın. Soruları daha küçük içeriklere ayırın, anlaşılması kolay cevaplar sağlamak için görseller kullanın ve yorum yapanların söylediklerini dinleyin. İnsanlar yanıtlamadığınız soruları soruyorsa, bu konularla ilgili yayınlar yapın ve soru hakkında arama yapanların bulması için içeriği web sayfanıza ekleyin.

  1. Erişilebilir kalın.

Genç sosyal medya kullanıcıları markaların 7/24 kullanılabilir olmasını bekliyor. Bankalar gibi sınırlı saatlerde geleneksel olarak açık olan şirketler bile bu beklentiden muaf değildir. İnsanlar gece yarısı hesaplarını yönetebilir, onlar da gece yarısı soru sormanın mümkün olmasını isterler.

Sosyal medya ile ilgili soruları cevaplamak için her daim çalışan bir ekip tutmanız gerekmese de, saat başı hesabınızı kontrol edebilecek kişiler bulmalısınız. ”Bu amacı yerine getirmek için sosyal medya sohbet kutuları bakın. Sohbet kutuları ile kullanıcılar temel sorulara cevap alabilir ve daha karmaşık sorunlar için geri arama ve e-posta talep edebilirler.

  1. Ne zaman eğlendirirseniz o zaman akılda kalırsınız

Tüm içeriğinizin eğitici olması gerekmez. İsterseniz eğlenceli içerik gönderebilirsiniz tabiki de markanızın sesi için mantıklı ise. Eğlendirmek istediğinizde ise olmadığınız bir şey olmaya çalışmayın. Gençler bir kilometre uzaklıktan sahteliği tanıyabilir, hali hazırda bankalar, sigorta şirketleri, ve geleneksel olarak “donuk” sektörlerdeki işletmelerin onların eğlence anlayışlarını anlamadıklarını düşünürler.

Onların alanlarını istila etmek yerine, sizin alanlarınıza katılmaya davet edin. Çalışanlarınızın ve müşterilerinizin dünyayı nasıl daha iyi bir yer haline getirdiğine dair harika hikayeler yayınlayın. Gençler markaları amaçları ile severler. İstediğiniz kadar şaka yapabilirsin, ama eğer yaparsanız, mütevazi bir şekilde yapmalısınız. Genç sosyal medya kullanıcılarının gözünde havalı olmak çok zor olabilir, ama onların mizah anlayışını kabul eden boşlukları dolduran markalara da bayılırlar.

Günümüzün en genç alıcılarının, ebeveynlerinin ve büyükannelerinin ve büyükbabalarının yaptığı gibi, geleneksel endüstrilerdeki markalara ihtiyaçları var. Firmaların tüketiciler ile kurdukları iletişim yolları değişti. Artık markaların bir sonraki nesiller ile iletişime geçmeleri için kullandıkları taktiklerin de değişmesi gerekmektedir. Sosyal medyadaki genç kullanıcılarla otantik bir şekilde konuşmayı deneyin ve her zaman süreci doğru anlamasanız bile dikkatleriyle sizi ödüllendirirler.

 

Kaynak: https://socialmediaexplorer.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin