Gelmiş geçmiş en başarısız 5 pazarlama kampanyası
Pazarlama alanında her zaman taze kalmak ve risk alabilmek çok önemlidir. oluşturacağınız hikayelerin veya kampanyanız için oluşturduğunuz stratejilerin, içeriğiniz ile karşılaşacak takipçileriniz veya markanızın potansiyel müşterilerinin oluşturduğunuz pazarlama kampanyasına karşı alabileceği tepkiler ve karşılıkların hangi yöne evirileceği tamamen karşı tarafın himayesi altındadır. son günlerde dünyanın geldiği son noktayı rahat bir şekilde gözlemleme fırsatımız olduğundan dolayı, yapıcağımız pazarlamanın karşılığının iyi bir yol çizmesi için oluşturacağımız içeriklerin hatasız bir biçimde olması bizim için çok önemlidir. Bu yüzden, geçmişteki başarılı örneklerden öğrendiğimiz kadar, başarısız pazarlama girişimlerinden de ders çıkartmamız gerekebilir. bu sebeple, sizin için tarihin gelmiş geçmiş en başarısız kampanyalarını derledik.

1- Kendall Jenner Pepsi reklam filmi

İzlemek İçin

 

Takvimlerimiz 2017’yi gösterdiği zamanlarda yayınlanmış ve içerisinde belki de dönemimizin en çok etki bırakan figürlerinden biri olan Kendall Jenner’ın da bulunduğu Pepsi reklam filminin asıl amacı, markanın ürünlerinin toplumun her kesimden insanı birbirine bağlama potansiyeli olduğunu göstermekti. Reklamda da gözüktüğü üzere, ayaklanan halkın karşısına dizilmiş polis grubunu Kendall Jenner’ın polis memurlarına Pepsi vererek sakinleştirdiği bir reklam filmi izliyoruz. Buradaki oluşturulan kampanyanın asıl amacının pozitif bir fikir içerdiğini düşünebiliriz. Fakat, polis şiddetinin yaygın olarak medyada gösterildiği bir toplumda bu reklam filmi ile karşılaşan çoğu grubun doğal olarak negatif tepkilerine maruz kaldı. İnternet üzerinden gelen linçlere ve negatif yorumlar üzerine Pepsi markası reklamlarını yayından kaldırma kararı aldı ve reklamda oynayan model Kendall Jenner ise, fanlarından ve reklamı izleyen insanlardan özür diledi.

2- Adidas Boston maratonu

121. Boston maratonunun sponsoru olarak Adidas, maratona katılan yarışmacılara bir tebrik mesaj göndermek isterler. Gönderdikleri mesajda ”Boston maratonunda hayatta kaldığınız için teşekkürler” yazılı bir tebrik mesajı içeriyordu. İlk bakışta eğlenceli diyebileceğimiz, mizahi bir dille maratona katılan yarışmacıları tebrik eden bir mesaj olduğu düşünülebilir. Fakat, bu mesajı alan yarışmacılar 2013 yılında gerçekleşen ve 3 kişinin hayatını kaybettiği Boston maratonu bombalı saldırısına bir atıfta bulunulduğunu düşündüler. Gelen kızgın tepkiler üzerine Maratonun ana sponsoru olan Adidas, hem yarışmacılardan özür dilemiştir hem de marka olarak yapılmak istenilen stratejiyi açıklayan bir metin paylaşmışlardır.

3- BUDLIGHT biraları: Sözlüğünüzden hayır kelimesini çıkarın

YouTube player

2015 yılında BUDLIGHT bira markası bütün ürünlerine vurdumduymazlık, cesaret ve düşünmemenin rahatlığını temsil edecek bir etiket basıyor. Etikette ”gece boyunca hayır kelimesini sözlüğünüzden çıkarmak için ideal bira” yazıyordu. Bu etiketle karşılaşan bazı gruplar, etiketin tecavüze teşvik eden bir mesaj içerdiğini savunarak markaya büyük tepkiler göstermiştir.

4- Snapchat: Hangisini tercih edersin

YouTube player

2018 yılında Snapchat’de bir oyun olarak lanse edilen hangisini seçersin kampanyasında sorulardan bir tanesinin Rihannaya tokat atmak mı? yoksa Chris Brown’a yumruk atmak mı? isterseniz bulunuyor. Bu tabiki de 2009 yılında gerçekleşen Rihanna ve Chris Brown arasında yaşanılan şiddet olaylarına atıfta bulunan bir kampanyaydı. Rihanna ve fanları tarafından büyük bir tepki ile karşılaşan dev teknoloji şirketi Snapchat’in, ne amaçla ve herhangi bir kontrol olmadan bu reklamı yayınlaması gerçekten de pazarlama açısından çok sorumsuzca bir hareket.

5- SONY PSP: White is coming billboard’u

YouTube player

Hollanda’da 2006 senesinde, sokaklarda PSP el konsolunun beyaz renk seçeneğini tanıtmak için geliştirilmiş bu billboard, beyaz bir insanın siyahi bir insana gösterdiği baskıyı temsil ediyormuş gibi gösteren bir imaja sahipti. Billboard ‘un ırkçı bir mesaj verdiği düşünülen bu pankart, yayınlandığı dönem büyük eleştirilere maruz kalmıştır.

Kaynakça;

https://startuptalky.com/biggest-marketing-fails/#1._Pepsi:_Kendel_Jenner_Protest

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin