Genç girişimciler için para kazanmanın 3 yolu
Genç girişimciler nasıl para kazanabilir?

Bir şirkete, bir kişiye bağlı kalmadan bağımsız çalışmak bir çok insanın hayalini kurduğu zaman zaman arkadaşlarıyla konuştuğu ama ilk adımı atamadığı bir düşünce. Günümüzde çok fazla genç girişimci para kazanmanın yollarını arıyor. Özellikle üniversitede okuyan öğrenciler ek gelir için bir çok farklı çözüm arıyor. Çözüm olarak ise karşılarına çok sayıda online iş imkanı çıkıyor.

Freelance çalışmak insanlarda daha özgürlükçü daha yaratıcı olabilme imkanı tanıyor. Sahip oldukları yetenekleri paraya çevirip, müşteri aramaya gerek kalmadan grafik tasarım, fotograf, yazarlık, ya da ses sanatı gibi alanlardan para kazanabiliyorlar. Tabii ki bu iş imkanlarından haberi olmayan insanların da sayısı oldukça fazla. İşte bu yüzden siz genç girişimciler için para kazanmanın yolları derlemek istedim.

1-Online eğitim kursu oluşturmak

Kendi bilgilerinizi kullanarak insanlara ders verebileceğinizi biliyor muydunuz?

Bunu youtube üzerinden değil de eğitim platformları üzerinden yapabiliyorsunuz. Bu dönemlerde online kurs satmak oldukça popülerleşti. Udemy veya Skillshare gibi platformlardan kendi uzmanlık alanına göre dersler oluşturabilir ayrıca derslerinin fiyatını kendin belirleyebilirsin. Adobe programlarına hakimsen, fotografçılık hakkında bilgi sahibiysen, yazılım dili biliyor ve öğretmek istiyorsan bu sitelerden bir çok kurs oluşturabilirsin. Tabii ki bu saydığım alanlarla bitmiyor, uzmanlık alanın ne ise o konu hakkında ders verebilirsin. Bu platformlar üzerinden şarkı söylemeyi hatta dans etmeyi bile öğretebilirsin. Bu tarz platformlar kendi bilgini pekiştirmeni sağlayarak seni daha güzel yerlere taşımaya yardımcı olabilir.

2-Youtube kanalı açmak 

Youtube dışarıdan çok kolay, herkesin içerik üreteceği bir platform olarak gözükebilir fakat işin içine girdiğinizde profesyonel çalışmayı da beraberinde getirir. Youtube eğer doğru yönetilirse en karlı platformlardan biri olabilir. Yetenekli olduğunu düşündüğün konularda video çekebilir, kendi hayatını paylaşabilir, vlog üzerine yoğunlaşabilir, tasarım kanalı oluşturabilir, usta olduğun konular hakkında bilgi paylaşımı yapabilirsin. İnsanların ilgisini çekecek güncel konulara değinebilir ve emeklerin karşısında büyük kitlelere ulaşabilirsin.

3-Online tasarım satışı yapmak 

Eğer tasarım konusuna ilgili bir girişimciysen internet üzerinden her türlü uzmanı olduğun konu hakkında satış yapabileceğini biliyor muydun?

Konu tasarım olunca para kazanabileceğiniz alanalarda epey bir fazlalaşıyor.

Tişört satışı  

Eğer daha önce hiç denemediysen bile tişört tasarlamayı denemelisin. İllüstrasyon, tipografi gibi alanlarda uzmanlığın olmasa bile sadece denemek için bile yapılabilir. Fakat bu alanlarda uzmanlık sahibiysen bu iş senin için çok daha kolay olacaktır.

Bunu yapabileceğin ve sonrasında satabileceğin siteler ise Etsy, Threadless, Society 6, Zazzle gibi platformlardır.

Grafik tasarım satışı

Grafik tasarımı geniş bir yelpazeye sahiptir. Bir çok girişimcinin ortak noktasıdır. Web sitesi tasarımından, kitap kapağı tasarımına her türlü tasarım fikrinizi paraya çevirebilirsiniz. Bu fikirlerinizi paylaşabileceğiniz bir çok site var. Sizlere biraz bu sitelerden ve ne gibi tasarımlar için kullanıldıklarından bahsetmek istiyorum.

Öncelikle çoğu tasarımcının duyduğunu düşündüğüm Etsy’den bahsetmek istiyorum. Bu küresel e-ticaret web sitesi, özellikle el yapımı ürünler, vintage ürünler ve sanat ve zanaat ürünleri olmak üzere çevrimiçi tasarım satmak isteyen zanaat odaklı yaratıcılara hitap ediyor. Temelde devasa bir el sanatları fuarının çevrimiçi versiyonu olan Etsy, milyonlarca güçlü küresel izleyici kitlesine sahip en popüler el sanatları odaklı perakende sitesidir. Bu, çoğu yaratıcının kendi başına ulaşmakta zorlanacağı bir pazar. Ancak bazı olumsuzluklar da var. Bu kadar popülerlikle birlikte sıkı bir rekabet de geliyor ve kalite kontrolü aslında yok. Her şeye rağmen Etsy ilk satışını sürekli hale getirmek isteyenler için uygun bir platformdur

Storenvy, çeşitli ve yaratıcı bağımsız markalara ev sahipliği yapan kullanışlı bir çevrimiçi mağaza oluşturucudur. Kendi deyimiyle “sosyal odaklı bir pazar yeri” olan Storenvy, kendi URL’nizi özelleştirme seçeneğiyle birlikte sitede kendi ücretsiz vitrininizi kurarak satışa başlamanızı kolaylaştırır. Sadece birkaçını saymak gerekirse giyim, mücevher, sanat ve ev dekorasyonu gibi her türlü tasarımı satabilirsiniz.

İlk kurulum ücretsiz olsa da Storenvy, farklı katmanlara sahip bir dizi ücretli seçenek sunarak satışlarınızı optimize etmenize yardımcı olacak özel araçlara erişmenizi sağlar. Ücretsiz olarak 20 ürün listesi yükleme seçeneği ile tasarımlarınızı satmaya başlamak için harika bir başlangıç seçeneğidir.

Tasarımcıların favorisi olan Creative Market, tasarımlarınızı çevrimiçi satmak için harika bir yerdir. Grafikleri, yazı tiplerini, fotoğrafları ve hatta 3 boyutlu varlıkları satabilirsiniz. Bunları siteye yayınladığınızda 5 milyondan fazla üyeden oluşan potansiyel bir pazara sahip olacaksınız. Hiçbir münhasırlık zorunluluğu yoktur, kendi fiyatlarınızı belirlersiniz ve her satışın yüzde 70’i sizde kalır.

Art Web, dünya çapındaki alıcılara çevrimiçi sanat satışı konusunda uzmanlaşmış bir e-ticaret sitesidir. Sanatçılardan, girişimcilerden ve yaratıcılardan oluşan bir topluluk, platformu ağ oluşturmak ve çalışmalarını paylaşmak ve ayrıca bundan para kazanmak için kullanıyor. Hizmet komisyonsuz olarak çalışır. Size 15 görsele kadar çevrimiçi bir galeri sunan ücretsiz bir plan var; ücretli sürümü ise daha fazla görsel ve profesyonel görünümlü bir web sitesi sunuyor.

İşte bu gibi çeşitli para kazanma yöntemleriyle kendi paranızı kazanabilirsiniz.

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin