Gençler parolalar konusunda dikkatsiz: Yemlemeden nasıl korunulur?
Teknolojinin ‘bayrak taşıyıcıları’ olarak görülen gençler, Google tarafından yapılan bir ankete göre çevrimiçi hesaplarının güvenliği konusunda son derece dikkatsiz.
Gençlerin büyük kısmı, dahil oldukları her mecrada aynı parolayı kullanmaktan çekinmiyor.

ABD’de 3 bin yetişkinin katıldığı Harris Anketi’ne göre Z Jenerasyonu’nun (16-24 yaş arası) %78’i, birden fazla hesap için aynı şifreyi kullandığını kabul etti.

Google Chrome Security ürün müdürlerinden Emily Schechter, Mashable’a yaptığı açıklamada şu sözleri kullandı:

Gençler, akıllı telefonsuz bir hayat bile düşünemiyorlar. Bu, teknoloji ve güvenlik hakkında nasıl düşündükleri üzerinde oldukça etkili bir gerçek.

50 yaş ve üstü bireylerde aynı şifreyi kullanma alışkanlığı %60‘lık bir kesimde görülürken, 25-49 yaş aralığı için bu oran %67.

Phishing (yemleme) nedir ve nasıl korunabiliriz?

Yemleme, bir kişinin yasa dışı yollarla kredi kartı veya çevrimiçi mecralardaki şifrelerini ele geçirmeye verilen isim. Fakat bazı ufak önlemlerle büyük oranda korunmak mümkün.

Farklı çevrimiçi mecralarda aynı şifreyi kullanmak iyi bir fikir değil. Ayrıca şifrenizin 8 haneden fazla olduğundan emin olun hatta mümkünse daha uzun olsun ve kullanabiliyorsanız parolalarınızı yönetebileceğiniz uygulamalar kullanın.

Başka bir öneri ise two-factor authentication kullanmak. Bu sayede hesabınıza başka biri tarafında erişilmek istendiğinde sadece parolanızı girmesi yeterli olmayacak, verdiğiniz mail adresi üzerinden size bir doğrulama kodu gönderilecektir.

Gençler yemleme konusunda da kendilerinden son derece eminler. Z Jenerasyonu’nun %71’i bu tür sahtekarlıklara kanmayacaklarını söylerken, bu kesimin sadece %44’ü yemlemenin ne olduğunu biliyor. 25-49 yaş aralığındakiler ve 50 yaş üstü bireyler, bu hataya düşmeyeceklerinden o kadar emin olamıyorlar.

Gençler için her şey o kadar da kötü değil. %76 ile iki aşamalı doğrulamayı en fazla kullanan kesim olarak diğerlerinin önüne geçiyorlar. Bu özelliği 50 yaş üstü bireylerin %62’si ve 25-49 yaş aralığındakilerin %74’ü kullanıyor.

Her ne kadar yaştan bağımsız olarak herkese paylaştığımız internet güvenliği tüyolarını kullanmaları tavsiye edilse de herkesin kolayca ve güvenle kullanabileceği programların üretilmesi görevi yazılımcılara düşüyor. İnsanlar, çevrimiçi güvende olmak için güvenlik uzmanı olmak zorunda olmamalılar, güvenlik sertifikası nedir bilmek ya da her hesap için ayrı karmaşık şifreler hatırlamak zorunda olmamalılar. – Emily Schechter

Kaynak: mashable.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin