Gerçek bir blogger nasıl olunur?


Yazan: Zac Johnson

Çeviren: Edi Derofe

Blog oluşturmak çok kolay. Ancak zor kısım kar getiren bir blog sayfası yaratarak başarılı ve bilinen bir blogger olmak.

Bugün internette milyarlarca site var ve bu kadar site içerisinde kaybolup sesinizi duyuramayabilirsiniz. Neden mi? Bu günlerde web sitesi kurmanın çok kolay olması, birinci neden olarak görülebilir. Bunun dışında daha bir sürü sebebi var. Blogspot, Wix ya da WordPress’ten bir ücretsiz hesap açın, toplamda 50 TL gibi bir rakama WordPress’ten paylaşımlı sunucu, alan adı alın ve bir tıkla WordPress’i yükleyin.

Bir şeyin gerçekten çok kolay olması, yapmanız gerektiği anlamına gelmez.

Ancak; tutkunuz, zamanınız ve değerli bir şey yaratmak için çabanız varsa, blogging ve içerik yaratma ya da içerik üretme dünyası sizlere birçok şey vaat ediyor. Aynı zamanda bir günde binlerce insan web sitesi ya da blog açıyor ve birkaç hafta ya da birkaç ay içerisinde bırakıyor. Neden? Çünkü genellikle bekledikleri ilgiyi pek de göremiyorlar.

İyi haber, bunun için size yardımcı olabilecek birçok kaynak mevcut. O kaynaklardan ortaya çıkan genel blogging engellerinin üstesinden gelmek için 7 tavsiye;

Blog dünyasında başarıyı yakalamak için, bir günde bir bloggerın ya da içerik üreticisinin yaşadığı engelleri ve karmaşayı bilmeniz gerekir. Bu sizin her geçen gün daha iyi bir blogger olmanız için yardımcı olacaktır.

İşte sizler için bir blogger ya da içerik üreticisinin karşılaştığı problemlerin listesi ve bunlarla nasıl başa çıkabileceğinizin açıklamaları.

  1. Blog konusu ne?

Birçok blogger ne hakkında içerik üreteceğini bile bilmeden blog açıyor. Bu bir blog açarken yanlış başlamanın ilk adımı. Siteniz için bir alan adı alırken, neye ilginiz olduğunu düşünmek için kendinize zaman ayırın. Nasıl bir değer sağlayabilirsiniz? Önümüzdeki birkaç ay hatta birkaç yıl üzerinde çalışacağınızı bildiğiniz, belki de ileride işinize dönüşeceğini öngördüğünüz bir konuya yatırım yapmanız en iyi başlangıç olacaktır.

  1. Bir web sitesiyle nasıl para kazanılır?

Internet-Uzerinden-Para-KazanmaEvet, birçok başarılı ve bu işten para kazanmış blogger duymuş ve ben neden kazanamayayım diye düşünmüşsünüzdür. Bu bir bakıma doğru. Ancak unutmayın ki adını bile duymadığınız ve bu işten 1 TL bile kazanamamış on binlerce bloggerın da olduğu büyük bir gerçek. Tabii ki bir blog üzerinden para kazanmanın birkaç yolu var. Öncelikle bilmeniz gereken, kimse bilmediği bir siteye girmez ve güvenmezse pek ilişki kurmaz.

 

  1. Ne zaman para kazanılır?

İnsanlar genel olarak blog yaratarak kolay para kazanacağını düşünüyor olabilir. Bu yanlış bir algıdır. Blogging ile sadece değer sağlayan içerik üretmeniz yetmez, aynı zamanda bir para kazanma methoduna da sahip olmalısınız. Eğer Google Adsense ya da reklam verenlere güvenirseniz, çok fazla trafik almaya ihtiyacınız olacak. Birkaç diğer seçenek ise, kendi çevrim içi kurslarınızı başlatmak ya da satış ortaklığı (affiliate marketing) uygulamak.

  1. Doğru, niş hedefinizi bulmak

Başarılı bir blog oluşturmanın en önemli yolu blogunuzun odaklandığı konuyu iyice anlamak ve kitlenize istediklerini vermektir. Bu sizin odaklandığınız konuda potansiyel bir “otorite” ve o konu üzerinde çok değerli bir kaynak olmanızı sağlayabilir. Böylece kitlenizin ne istediğini anlamanız kolaylaşır ve bu şekilde onlara direkt olarak istedikleri içerikleri sunabilirsiniz.

  1. Eğlence için, kar için ya da tutku için blog oluşturmak

Bir blog yaratmadan önce, neden bir web sitesi yaratmak istediğinizi bilmeniz gerek. Eğlence içinse, mükemmel, hemen başlayın. Eğer para kazanmak istiyorsanız, öncelikle para kazanılan diğer bütün işler gibi bir inceleme yapmalısınız. Neden site açıyorsunuz, pazara nasıl gireceksiniz, sitenin odaklandığı konu nedir, rakipleriniz nasıl ilerliyor, rakiplerinizin sosyal medyadaki rolü ve çok daha fazlasını inceleyerek bu işe başlamalısınız. Sonrasında sitenizde yer alacak içerikleri planlamalısınız.

  1. Arama sonuçlarında yer almak

İçerik harikulade, ancak siteniz istenilen trafiğe ulaşmıyor. Günümüzde milyonlarca site arasında, sadece harika içeriğe sahip olmanız yetmez, ayrıca sitenize giden backlink’ler ve sosyal medyada paylaşılan içerikler de çok önemli. Birçok blogger trafiğin onlara geleceğini düşünerek ve hayal kırıklığına uğrayarak vazgeçiyor. Halbuki içerik üretimi kadar içerikleri öne çıkarmayı da bilmek gerek!

  1. Takipçileri arttırmak için sosyal medya kullanmak

wr10075Sosyal medya ağlarında küresel olarak neredeyse 2 milyar kullanıcı bulunuyor. Blogunuzun varlığını göstermek ve takipçi yaratmak için daha büyük bir şans olabilir mi? İçeriklerinizi arkadaşlarınız, aileniz, takipçilerinizle paylaşın. Bunun yanında blogunuza özel profiller ve sayfalar da açmayı unutmayın. Sosyal medya hali hazırda platformlarda bulunan trafiği kendinize çekmenin çok uygun bir yolu.

Elinizde bu denli kaynaklar varken, blogunuza bir de dışardan bir gözle bakmayı denemenizi ve nerede yanlış yapıyor olduğunuz üzerinde düşünmenizi tavsiye ediyorum.

Kaynak: https://www.searchenginejournal.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin