Gerçek hassaslık mı? Gerçek zamanlılık mı?


Yazan: Dalia Kittani

Geçtiğimiz hafta kutlanan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü sosyal medyada haftanın en çok konuşulan konusuydu. Peki markaların tepkisi nasıldı?

Gerçek zamanlı pazarlama, son zamanlarda markaların sosyal medya hesaplarında en çok kullandıkları strateji olarak biliniyor. Markalar, o günün anlamına uygun ve/veya o gün en çok konuşulan olaya uygun içeriklerle kendi ürün veya hizmetlerini birleştirip hedef kitleyle ortak bir paydada buluşuyor. Popüler olan konuya kendilerini de bir şekilde dahil eden markalar bu yolla hedef kitlelerine ulaşmakta bir hayli başarılı oluyor. Hatta bazı markaların ürettiği içerikler o günün anlamından daha fazla rağbet görüyor.

Bu bağlamda geçtiğimiz hafta, ülkemizde özellikle bu sıralar fazlasıyla önem taşıyan, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü sosyal medyanın odak noktasıydı. Kadının önemini, hassaslığını, eşitliğini konuşalan pek çok paylaşım oldu. Markalar da ürettikleri içeriklerle bu paylaşımlara destekte bulundu.

Turkcell’den Garanti Bankası’na; Filli Boya’dan Türk Hava Yolları’na pek çok marka kadınları yücelten içerikler paylaştı.

İlk olarak Koç Holding’in “Ülkem İçin” projesi altında paylaştığı içerikten söz etmek istiyorum.

Aslında içerik çok yalın bir noktaya parmak basıyor; günlük dilimizde o kadar çok,kadını egale eden tamlamalar kullanıyoruz ki biz kadınlar bile bunun yanlış olduğunun farkına varamıyoruz. Kendimizi değiştirmenin ilk önce dilimizi değiştirmekten başlayacağının altını içen bu etkili paylaşım, sosyal medyada en çok beğeni toplayan paylaşımlardan biriydi.

İkinci olarak Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün “Emekçi Kadın” bölümüne odaklanan bir marka; Ford Türkiye.

Koç Holding güncel konuları baz alırken Ford; bizlere güçlü, emekçi, girişimci, çalışkan kadını unutturmamak adına bir paylaşımda bulunuyor. Gerçek bir hikayeyi hem ilham hem de örnek olması açısından gözler önüne seriyor. Etkileşimlerine bakacak olursak başarılı da oluyor.

Son olarak Türkiye Vodafone Vakfı’nın başlattığı yeni iletişim çalışmasından bahsetmek istiyorum. Diğer markaların aksine Vodafone paylaşımını 8 Mart yerine 9 Mart’ta yaptı. Çünkü “Bir gün değil her gün önce kadın” başlığı altında yayınladığı manifesto ile cinsiyet eşitliği konusunu 365 gün farklı iletişim mecralarına taşıyarak, kadınların ekonomik ve sosyal hayata tam katılımı konusunda daha fazla kişiyi bilinçlendirmeyi amaçlıyor.  Vodafone’nun bu amacı sosyal medyada tam destek görerek en çok beğenilen paylaşım olarak taçlandırıldı.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü sosyal medyada markalar gözünden böyle kutlandı. Gerçekten hassas bir konu olarak bulduklarından mı yoksa bir pazarlama taktiği yaptıklarından mı bilmem ama ben samimiyetine inandığım, istedikleri etkiyi geçirebildiklerini düşündüğüm bir kaç içeriği paylaşmak istedim.

Tüm kadınların günü tekrardan kutlu ve mutlu olsun!

Kaynaklar: Dijital Ajanslar

ListeList

http://www.mediacatonline.com/markalardan-kadinlar-gunu-mesajlari/

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin