Gerçek örneklerle her web sitesi alt bilgisi ihtiyacı olan 11 şeyYazar: Lars Lofgren
Çeviren: Ecem Erdoğan

 

Web sitesi altbilgisi, genellikle o sitenin tüm sayfalarında gösterilen bir web sitesinin altında bulabileceğiniz bölümdür. Çoğu zaman, alt bilgi bir işletmenin iletişim bilgilerini, sosyal medya bağlantılarını ve web sitesinde sık gezinen sayfalara bağlantılar içerir.

Ayrıca, Quick Sprout yukarıdaki alt bilgisinin ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi, şirketin hedefinin veya misyonunun kısa bir açıklamasını eklemek için iyi bir yerdir, burada bir web sitesi olarak ne yaptığımızı açıkça tanımlıyoruz: “Quick Sprout, B2B alanında yazarların orijinal çalışmalarını yayınlar. Tüm incelemeler yayınlanmadan önce dahili olarak düzenlenir ve kontrol edilir. Asla bir makaleyi kapıya almayacağız veya okuyucularımızdan içeriğimiz için ödeme yapmalarını istemeyeceğiz.”

Alt bilgi, bir web sitesinin en kritik kısmı değildir ancak sonradan da akla gelen bir şey olmamalıdır. İyi bir web sitesi altbilgisi, kullanıcıların web sitenizde daha iyi gezinmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda güven yaratır ve gizlilik ve veri toplama uygulamalarında şeffaf olmanızı sağlar.

Peki, size iyi hizmet eden ve web sitenizdeki genel kullanıcı deneyimini geliştiren bir web sitesi altbilgisini nasıl oluşturursunuz?

İşte altbilginize eklemeniz gereken en önemli 11 temel unsur.

Bir Web Sitesi Alt bilgisine Dahil Edilmesi Gereken 11 Şey

Şirket Logosu

Şirket: Optimizely

Optimizely bir A/B test şirketidir, bu da muhtemelen binlerce farklı web sitesi altbilgisi seçeneğini denedikleri anlamına gelir. Bu yüzden burada onların tasarım seçimlerine güveneceğiz.

Basit ve minimalist bir tasarımı koruyarak, Optimizely’nin altbilgisi Optimizely’nin logosunu popüler hale getirmek için harika bir iş çıkarıyor. Ve çok basit ve çıplak kemikler olduğu için, masaüstünden mobil cihazlara geçtiğinizde çok az şey kaybolur.

Logoyu sergileyen basit web sitesi altbilgileri harikadır çünkü sayfanızı bunaltmazlar. Gezinmeleri kolaydır ve web sitesine profesyonel ve parlak bir görünüm verirler.

Gizlilik Politikası ve Yasal Sayfalar

Şirket: Salesforce

Gizlilik politikanızı ve diğer yasal bilgilerinizi açıkça belirttiğiniz belirlenmiş sayfalara sahip olmak pazarlık konusu değildir. Çoğu yargı alanında yasal olarak bunu yapmanız gerekmekle kalmaz, aynı zamanda hedef kitlenizle de güven yaratır. Bilgilerin web sitenizde nasıl toplandığı, işleneceği ve kullanıldığı konusunda ziyaretçilerinize karşı tamamen şeffaf olmanız gerekir.

Tipik olarak, bu sayfalara bağlantılar altbilgide bulunur.

Yukarıdaki örnekte, Salesforce çift ayaklı bir yaklaşım benimsiyor. Web sitesindeki önemli sayfaları kapsayan sütunları olan bir üst katman ve tüm yasal sorumluluk reddi sayfalarını yatay olarak listeledikleri bir alt katman gösterirler. Paylaşmak istediğiniz bir avuçtan fazla web sitesi bağlantınız varsa ve yasal sayfaların öne çıktığından emin olmak istiyorsanız, bu tür bir altbilgi harikadır.

Şirket Adresi

Şirket: Semrush

Fiziksel veya posta adresinizi altbilgiye dahil etmek, şeffaflığı vurguladığı için hedef kitlenizde güven ve güvenilirlik yaratabilir. Aynı zamanda işinizi meşrulaştırır.

İlk bakışta, Semrush’ın altbilgisi biraz aşırı kalabalık görünebilir. Bununla birlikte, ilk kez gelen bir ziyaretçinin görmek isteyebileceği hemen hemen tüm bilgileri bir araya getirir: önemli sayfalara bağlantılar, yasal bilgiler, ürün bilgileri, en iyi uygulama içi araçları ve evet, bir posta adresi.

Üstüne üst olarak, altbilgi ayrıca bir harekete geçirici mesaj düğmesi ve aralarından seçim yapabileceğiniz birçok dil içerir. Bu, iyi UX tasarımının ve organize bir görünümün herkes için en bilgi açısından zengin altbilgilerin bile çalışmasını nasıl sağladığının en iyi örneğidir.

Sayfalar Hakkında

Şirket: TravelPerk

Altbilgiye bir Hakkında bölümü dahil etmek çok yer kaplıyor gibi görünebilir, ancak kitleniz için önemlidir. Nedeni basit: bir şey satın aldığınızda (yazılım veya fiziksel ürün olsun), gerçekte ne satın aldığınızı ve kimden satın aldığınızı bilmek istersiniz. Bu tamamen marka ve alıcı arasında güven geliştirmekle ilgilidir.

Bu TravelPerk örneğinde, ilk girişi şirkete ve diğerlerine müşterilere, kariyerlere, sosyal kanıtlara ve okuyucunun bilmek isteyebileceği diğer ilgili bilgilere ayrılmış olan tüm “Hakkında” sütununu görebilirsiniz.

Genel olarak, bu altbilgideki tüm sayfaların temiz, canlı tasarımı ve sağlam organizasyonu onu sadece etkili değil, aynı zamanda estetik bir hale getiriyor.

Şartlar ve Koşullar

Şirket: Notion

Son birkaç yılda, Notion’ın şöhrete yükselişi tesadüfi olmaktan başka bir şey olmadı. Özellikle organizasyon, dokümantasyon ve proje yönetimine odaklanan harika bir ürünleri var – bu nedenle altbilgilerinin aynı olmasını beklersiniz.

Söylemeye gerek yok, hayal kırıklığına uğratmıyor. Diğer birçok altbilgiden çok daha fazla bilgi-yoğun olmasına rağmen, Notion’ın web sitesinin alt tarafı sizi onlar hakkında bilmek isteyeceğiniz hemen hemen her şeye yönlendirir.

“X aracından geçiş” makalelerinden öğreticilere, indirmelere ve yasal sayfalara (Şartlar ve gizlilik olarak etiketledikleri Şartlar ve Koşullar dahil), Notion, gerekli tüm sayfaları estetik, gezinmesi kolay bir alt bilgi bölümüne dahil etti.

Ayrıca, özellikle Kaliforniya Gizlilik Bildirimi için bir sayfalarının olmasını da seviyoruz. Sitenizdeki yasal sayfalar söz konusu olduğunda, bazen daha fazlası daha fazladır.

Gezinme Bağlantıları

Şirket: Canva

Müşterileri, örneğin CEO’nuz tarafından yazılan kapsamlı bir blog yazısı veya sayfa gibi önemli bir sayfaya yönlendirmek ister misiniz? Altbilgi gezinme bağlantılarının birden fazla amacı vardır. Bir yandan, ilk kez site ziyaretçilerinin en önemli içeriğinizin nerede olduğunu bulmasını kolaylaştırırlar.

Öte yandan, web sitesindeki sağlam bir gezinme bağlantıları ağı da Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) konusunda size yardımcı olabilir.

Sitenizin neyle ilgili olduğunu belirlemek için Google’ın tarayıcısı web sitenizde hızlı bir şekilde hareket eder, yapısını analiz eder ve içeriğin kalitesini belirlemek için iç ve dış bağlantıları değerlendirir. Altbilgiye bazı önemli bağlantılar eklemek SEO için etkili olabilir.

Yukarıdaki örnekte, Canva’nın en iyi içeriklerinden bazılarını nasıl dahil etmeyi ve düzenlemeyi seçtiğini görebilirsiniz. Tasarımları, özellikle şirketin sosyal düğmeleriyle ekranın köşesinde bulduğunuz renk patlamasıyla düzgün bir şekilde organize edilmiş ve kusursuzdur.

Freebies ve Kurşun Mıknatısla

Şirket: HubSpot

HubSpot, akılda kalıcı, ilginç kurşun nesil varlıkların beyan edilmemiş telif hakkıdır. Bu yüzden en iyilerini altbilgiye dahil etmek istemeleri çok mantıklı. Ücretsiz kelimesini seven yeni ziyaretçiler, kendilerini HubSpot’un altbilgi bölümünde evde bulacaklar.

Ek olarak, altbilginin kendisi temiz, iyi yapılandırılmış ve konuya uygun. Web sitesi, özellikler ve platformun özellikleri hakkında birçok bilgiye sahiptir. Bu altbilgi tasarımı, HubSpot’ta ilk kez olsalar bile ziyaretçilere rehberlik etmek için düzgün ve iyi yapılandırılmıştır.

Ve tüm bu bedavalarla, muhtemelen son ziyaretleri olmayacak.

Arama Çubuğu

Şirket: Keap

Birçok web tasarımcısı ve geliştiricisi, ekranın üst kısmındaki arama çubuğunu içerir. Bununla birlikte, bu alanlar altbilgideki arama işlevi de dahil olmak üzere bir ton başka bilgiyle dolu olma eğiliminde olduğundan, mükemmel bir şekilde uygulanabilir bir seçenektir.

Yukarıdaki örnekte Keap, altbilgilerine dahil ettikleri birçok bağlantıya rağmen her şeyi düzenli tutar.

Bir arama işlevi eklemek, web sitenizde tam olarak neye ihtiyaç duyduklarını bulmaları için bir kaynak sağladığından, ziyaretçilerinize daha da fazla dikkat ve özen gösterir. Ve Keap gibi, onu ana içerikten uzaklaşmayacak şekilde tasarlayabilirsiniz.

Sosyal Medya Bağlantılar

Şirket: Kement

Altbilginize sosyal medya bağlantıları eklemek zorunda değilsiniz. Ancak, iletişim bilgilerini dahil ettiğiniz yer burası olduğundan, site ziyaretçilerine sosyal medyada da bulunabileceğinizi göstermek, daha cana yakın ve ulaşılabilir görünmenizi sağlayabilir.

Ayrıca, müşterilerle sosyal medyada bağlantı kurmak, kalıcı ilişkiler kurmanız için ekstra bir fırsattır.

Bu Kement altbilgisinde çok fazla sosyal medya bağlantısı yok, bu da gezegendeki her sosyal kanalda olmak zorunda olmadığınızı gösteriyor. Markanızla en alakalı olanları seçin.

Ek olarak, genel altbilgi tasarımı, logo yerleşimi ve altbilginin organizasyonu mükemmel bir görsel dengeye çarparak enerji verici ve güzeldir.

Site Haritası

Şirket: Apple

Site haritaları, bir web sitesindeki tüm sayfaları ve gönderileri içeren listelerdir. Amaçları, ziyaretçilere bir web sitesinde hangi sayfaları ziyaret edebileceklerini göstermektir. Tabii ki, bu insanlar için yararlıdır ancak hızlı bir şekilde tarayıp sitenizin neyle ilgili olduğunu anlayabildikleri için arama motorları için de yararlıdır.

Apple’ın altbilgi örneği, sadeliğiyle mükemmel bir şekilde marka üzerindedir. Web sitesindeki tüm ana sayfalara bağlantı sağlarlar ve sayfanın altındaki yatay menüye bir “Site Haritası” bağlantısı eklerler, bu da ziyaretçilerin ihtiyaç duyabilecekleri herhangi bir sayfaya erişmelerini kolaylaştırır.

Kayıt Formu

Şirket: Orbit Media Stüdyoları

Amacınız site ziyaretçilerinden ve potansiyel müşterilerden e-posta adresleri yakalamaksa, web sitesinin her yerine kayıt formlarını eklemek isteyeceksiniz: daha uzun içerik parçalarının sonunda, açılış sayfalarında ve hatta altbilgide.

Orbit Media Stüdyoların bu örneğinde, haber bülteni kaydı en önemli parçadır ve bir pazarlama ajansı olduklarını düşünürsek, bu çok mantıklıdır.

Kayıt formunun genel estetiği ilgi çekicidir ve 16.000 kişinin haber bültenlerine zaten kaydolduğunu belirterek güven sinyalleri eklerler. Bu, potansiyel abonelerin katılma kararını vermelerini çok daha kolay hale getirir.

Kaynakça;https://www.quicksprout.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin