Gerilla pazarlama işiniz için iyi midir?
Çeviren: Erim Can Kalkan

Pazarlama çok geniş bir kavram olduğu için net bir tanımlama yapmak zor. Bazıları pazarlamanın sadece satışla ilgili olduğunu düşünüyor. Bu kısmen doğru çünkü pazarlamanın nihai hedefi sadece satıştan ibaret değil, bundan fazlası var. Asıl hedef, müşterilerin dikkatini çekme stratejileri ile ilgili. Görünüşe göre etkili reklamcılığa odaklanmak, etkili satıştan daha önemli. Reklamcılık kavramını duyduğumuzda, ürünlerini televizyon ve radyo programları gibi kitle iletişim araçlarında tanıtacak şirketleri düşünmeye başlarız. Sokaklardaki reklam panoları da reklamcılık kavramı içerisinde düşünmeliyiz. Bu yöntem önemli bir reklam kampanyasıdır ancak birçok markanın reklam için bu boyutta harcama yapması imkansız, bu nedenle başka pazarlama biçimlerine yönelirler.
Promosyon ürünlerini dağıtmaya ne dersiniz? Bu, farklı bir pazarlama stratejisidir ve pazarlama karması içinde doğru bir şekilde kullanıldığında çok etkili olabilir. Ayrıca sözde gerilla pazarlama ile birlikte yaratıcı olarak kullanılabilir.

Gerilla pazarlama nedir?

Gerilla pazarlaması, yazar Jay Levinson tarafından 1984 yılında basılan Guerrilla Marketing adlı kitabından uyarlandı ve popüler hale geldi. O zamandan beri, yazdıklarına benzer tüm stratejilere gerilla pazarlaması deniyor. Gerilla pazarlama, yıllar geçtikçe profesyonel bir pazarlama stratejisine dönüşmüştür. Geçmişte, kitle iletişim araçlarına, reklamcılıktan çok para harcayacak büyük şirketler mevcuttu. Bu nedenle, küçük şirketler gerilla pazarlaması ortaya çıkıncaya kadar piyasa rekabetinde zorlanmışlardır. Gerilla pazarlaması, bir ürünü veya bir hizmeti tanıtmak için alışılmadık bir yöntem. Bu tür reklamcılık stratejisi, küçük şirketlere ve girişimcilere ürünlerini ve hizmetlerini çok fazla para harcamadan reklam vermelerine yardımcı olmak için ortaya çıkmıştır. Gerilla pazarlaması aslında çok basit çalışmaktadır; bunu işletmenize uygulamak isterseniz,  çok karmaşık bir pazarlama programı tasarlamanız gerekmez. Gerilla pazarlamanın arkasındaki amaç, düşük maliyetle sloganını yaymaktır. Bir saat içinde kendini binlerce müşteriye hatırlatmak için milyonlarca sterlin harcayan büyük bir şirket düşünün. Bu, konvansiyonel reklamlarla bu şekilde yapılır. Ancak gerilla pazarlamasıyla, aynı sayıda müşteriye aynı sürede kendinizi hatırlatmak için büyük bir bütçeye ihtiyacınız yoktur. Diğer bir deyişle, gerilla pazarlaması, günlük rutini takip eden geniş bir kitleye dikkat çekmek ve hayal etmek için kameranın arkasında çalışmak demektir. Örneğin parktaki bir bankta, bir kamyonun kenarında veya alışveriş merkezindeki iyi konumda olan bir satış noktasında akıllı bir grafik olabilir. Şimdi bu grafiğin bir kişinin dokunuşuyla sosyal medyada binlerce kişiye ulaşabiliceğini düşünün. Tek soru, bunu nasıl uygulayacağınızdır. Bu sizin işinize göre değişir. Gerilla pazarlaması için yaratıcılık önemli, çünkü her iş benzersiz olmalıdır. Strateji çok yaygın olduğundan artık gerilla pazarlaması olmaktan çıkmaktadır. Daha yararlı bir yol izlemek için düşük maliyetle reklam yapmanın kolay bir yolunu hep düşünün ve kolay yolu düşündüğünüzde, ürün veya hizmet kategorinizde böyle bir stratejiyi yalnızca birkaç markanın yaptığından emin olun. Bu, aynı zamanda, bazı ürün kategorilerinde kullanılan yaygın stratejileri uygulayabileceğiniz, ancak yine de ürününüzün kategorisinde kullanılmadığı anlamına gelir.

Gerilla pazarlamanın geleceği çok olumlu. Aslında gerilla pazarlama pazarlamanın geleceğidir. Bunun nedeni, çevrimiçi pazarlamanın da gerilla pazarlamacılığının bir türü olması ve şu an modern pazarlamacılar arasında çok popüler olmasıdır. Bu nedenle, gerilla pazarlaması günümüzde ve gelecekte tüm reklamcılık alanında rekabeti olabildiğince demokratikleştirmek adına büyük adımlar atmaya devam edicektir.

Kaynak: www.creativeguerrillamarketing.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin