Girişimci Hayallerinizi Öldüren En İnatçı 5 Bahane


Yazan: Ivan Widjaya

Çeviren: Eda Erbirer

Her zaman bir girişimci olmak isteyip fakat asla bu hayalinizi gerçekleştirecek cesareti ve sağduyuyu bulamadınız mı? Eğer öyleyse, hayatınız boyunca bir başkası için çalışma fikri size pek de ilgi çekici gelmiyor olmalı.

Bununla birlikte, olaya balıklama atlama fikri de biraz fazla riskli. Bu “Ya olursa?” sorusu gece gündüz başınızın etini yemeğe başlayacak ta ki siz vazgeçip şu an yaşadığınız hayattan istifa edene kadar. Belki de, yeni bir iş bulacaksınız ve bu iş kalbinizdeki boşluğu bir şekilde dolduracak?

Ama doldurmayacak—durulma, tekrar etme, geri dönüşüm. Hayat devam ediyor— sefil bir halde!

Birçok insan kendini bu tuzağa düşürüyor ve kendi işini kurmaktan vazgeçiyor. Akıllarında milyonlarca düşünce dolanıp duruyor fakat pozitif olan fikirler “ya…olursa” ve “yapamam çünkü” bahaneleriyle boğuluyor.

Bütün bunlar aslında bahane.  İyi bir neden diye düşündüğünüz şey genellikle bilinmezliğin korkusundan ve bu fikirleri gerçekleştirememiş olmanızı haklı çıkarmak için yaptığınız bitmez tükenmez bahanelerden ibarettir.

 

Girişimcilerin söylediği bahaneler, bahaneler, bahaneler!

İşte girişimcilerin tutkularından her defasında vazgeçmek için kullandığı 5 inatçı ve her yerde ortak olarak kullandıkları cümleler:

1. Doğru zaman değil

Olay şu: Gençler kendi işlerini kuruyor. 20’li yaşların başındaki insanlar kendi işlerini kuruyor. 70 yaşındaki insanlar kendi işlerini kuruyor. Hatırlanması gereken anahtar şey şu ki, insanlar girişimci olmaya ne kadar yetenekli ve yeterli olduklarını gördükçe bekleme durumundan hızlı bir şekilde pişman olmaya başlıyor.

2. Eğer iş başarısız olursa?

Evet,  aslında 10 işten 8’i ilk yılın içinde başarısız oluyor. Diğer kalan  %50’lik kısım da onu takip eden 4 yıl içinde başarısız oluyor. Ne yapacaksınız? Hayatta takipçi olmak istemiyorsunuz— öyleyse takip etmeyi bırakın! İşler genellikle zayıf yönetim sebebiyle başarısızlığa uğruyor, kötü fikirler yüzünden değil. Kötü bir fikriniz olsa bile, her zaman ilerleyebilir ve başka bir tanesini deneyebilirsiniz. Başarısızlık korkusu yerine kovalamacanın heyecanı sizi yönlendirsin.

3. Çok maliyetli, Hiç param yok

Yoksul şekilde ağlıyorsunuz. Sonra tekrar tekrar ağlıyorsunuz. Aynı zamanda dünyayı dolaşmak da milyonlar ediyor ama yine de her yıl binlerce fakir insan bunu yapıyor. Bu bahanenin belli bir duruş biçimi de var. $1000’dan daha az bir bütçeyle işe başlamak istemediğiniz sürece 1 yıl hatta bazı uzmanlara göre 18 ay, işi sürdürecek kadar yeterli paranız var demektir. Bu yüzden, eğer işinizden istifa ederseniz zorlukları yenmek için paraya ihtiyacınız olacaktır. Bu arada kimse size yeni bir iş kurmak için işinizden istifa etmek zorunda olduğunuzu söylemiyor. Eğer sizi daha rahat hissettirecekse para kazanmaya başlayana kadar işinizde devam edebilirsiniz.

4. İnsanlar beni bir girişimci olarak görmüyor

Ya da “ Ben kendimi girişimci olarak görmüyorum.”. O zaman siz nesiniz? Hademe ya da inşaat işçisi havası mı taşıyorsunuz? Belki de ideal temizlikçi kadına benziyorsunuzdur? Bütün bunlar muhtemelen en saçma inatçı ve ezici bahaneler listesidir. Aşın bunları!

5. Sıfırdan bir işletme kurmak oldukça zor görünüyor

Bu yapacağınız en zor şey olabilir. Efsane konuşmacı  Les Brown’dan alıntı yapmak gerekirse: “Eğer kolay olanı yaparsanız, hayatınız ZOR olabilir.” Düşünün, etrafınızdaki kaç kişi ay başından sonuna kadar zorluklarla mücadele ediyor. Mücadele ediyorlar çünkü hayatlarından nefret ediyorlar ve muhtemelen yapmak istedikleri şeyler için yeterli parayı kazanamıyorlar. Bu çok zor. Yeni bir iş kurmanın da zorlukları var, ama aynı zamanda kazandığınız paranın bütün kontrolünü elinizde bulundurarak insanların yaşamlarını zenginleştirme gücünü size veriyor.

İşe yarar bilgiler

Benjamin Franklin: “Bahane yaratmakta iyi olan insanlar herhangi bir şeyde nadiren iyidir.” Bu biraz kulağa sert gelebilir ama bahaneler dünyasında yaşamaktan vazgeçip kendi hayatlarının kontrolünü ele alan insanlar birçok konuda iyi olabilir. En önemlisi de, hayatlarını tutkuyla yaşarlar. İstediğiniz hayatı istediğiniz şekilde yaşayabilirsiniz.

Özetlemek gerekirse:

  1. Hiçbir zaman çok erken değildir, ama her şey için çok geç diyebileceğiniz zaman gelecektir.
  2. Başarısızlık olması yakın ve muhakkaktır—bir ya da iki başarısızlık şu an ya da sonsuza kadar başarısız olacağınız anlamına gelmez.
  3. Eğer kendinize sürekli “yeterince param yok” derseniz her şey size çok maliyetli gelir ve asla biriktirmek için çaba sarf etmezsiniz.
  4. İnsanların sizi gördüğü şekilde kendinizi görmek zorunda değilsiniz.
  5. Hayat zor—kabullenin!

Sizin girişimci hayallerinizi öldüren— öldürdüğünüz bahaneleriniz—ne—veya neydi?

Kaynak: https://smallbiztrends.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin