Girişimcilerin ilham alabileceği 5 ünlü film


Yazan: Jeffrey Hayzlett

Çeviren: Hazal Birözsoy

1972

  1. ‘The Godfather’ (Best Picture, 1972)

“Harika adamlar, harika doğmaz. Harika yetişirler.’’  

Doğru değil mi! Kimse büyük bilgiler ile doğmaz. Eğer yeterince zekiyseniz hayat yolunda ilerlerken bu bilgilerden bazılarını edinebilirsiniz. Eğer sizde şu her şeyi bildiğini düşünenlerdenseniz, size bir haberim var: Bilmiyorsunuz!
Üstesinden gelmeniz gereken ilk zorlukta bu, kibiriniz.

Kariyerim boyunca, domuz kafası (inatçı) hatta mantıksız denildiğim oldu. Ancak bunlardan hiç rahatsız olmadım. Hatta bunları hoş karşıladım. Neden mi? Çünkü bu yolda bazı bilgiler öğrenecek ve bunları büyümek için kullanacak kadar zekiydim.

  1. ‘All the King’s Men’ (Best Picture, 1949)

all_the_kings_men-4“Bir şeyi bulmak için, herhangi bir şeyi, harika bir gerçeği ya da kayıp bir gözlüğü önce bulmak için bir avantaja sahip olduğunuza inanmanız gerek.” 

“Avantaj” her girişimcinin temelidir. Hepimiz bunu biliyoruz. Ama biz girişimcilerin bir ortak noktası vardır o da başarıyı bulacağımıza dair olan inancımızdır. Kendi istediğimiz doğrultusunda inşa ettiğimiz ve şekil verdiğimiz şirket ile ilgili hayalimiz vardır. Bir vizyonumuz var, denemekten tükenmiş hale gelene dek çalışıp hayalimizi gerçek bir başarıya dönüştürmek. Huysuz insanların ne dediğine aldırmayız (çünkü her zaman başarılı olamayacağınla ilgili şeyler söyleyenler olacaktır.)

Seni en başta bir girişimci yapan şey neydi? Bunun cevabı gerçek kuzeyin olsun. Benim için özgün olmak başarının anahtarı.

  1. ‘Rocky’ (Best Picture, 1977)

rocky-gym“Kimse hayat kadar sert vurmayacak. Ancak senin ne kadar sert vuracağın belli değil. Ne kadar sert vurursan o kadar ileriye gidersin. Ne kadar alırsan o kadar ileri hareket edersin. İşte bu şekilde kazanılır.’’ 

Bu alıntıyı az önce Sly Stallone’nun ses tonuyla okudunuz değil mi? Sorun değil, bende aynısını yaptım. Rocky burada bazı gerçeklerden bahsediyor. Hayat gerçekten zor, bir gün sizi yere serebilir. Ama yeniden kalkmalısınız!

Bir girişimci olarak hayatınız yalnız olabilir. Herkes sizin yolunuzu, vizyonunuzu ve tutkunuzu anlamayabilir. Hatta zamanı gelip hayat sizi yere serdiğinde kalkmanıza yardım etmek için yanınızda kimse olmayabilir. İş hayatımda en büyük ‘yere serilmelerimden’ biri kırgavulları içeriyor.

Bu kuşların tadı lezzetli ancak dünya üzerindeki en aptal kuş cinslerinden biridir. Kırgavulları seviyorum, onları avlamayı da. En başta ne yanlış gidebilir ki diye düşündüm. Sonunda, bu yatırım hakkında tutkulu bir hale geldim ve bu işte de oldukça iyiydim. Çok geçmeden bir fırtınanın en yeni yatırımımı süpürüp geçeceğini öğrendim.

Aslında, kuşlar fırtınada bir araya yumuldu ve boğuldular ve böylece her şeyi kaybettim. Buradan çıkarılması gereken şey ise hayat size vurduğunda sizin daha sert vurmanız gerektiğidir.

  1. ‘Million Dollar Baby’ (Best Picture, 2004)

Hilary-Swank-Maggie-Fitzgerald-Million-Dollar-Baby“Kimsenin değil sadece sizin görebildiğiniz bir hayal için her şeyi riske atmak bir sihirdir.”  

Bir kez daha, bir girişimcinin hayatı yalnız olabilir. Sizin kendi vizyonunuz ve hayaliniz var. Diğer insanların sizin hayalinizi gözlerinde canlandırmaları zor olabilir. Ya da canlandırırlar ve sizin başarınızı kıskanırlar ve kafanıza şüphe tohumları ekmeye çalışırlar. Onlara izin vermeyin.

Onlara susmalarını söyleyin! Kendi hikayenizi yazın. Eğer diğerleri de bir hikaye yazmak istiyorsa, bırakın onlarda kendilerinkini yazsınlar.

İşiniz sizin vizyonunuzu yansıtmalı, başkasınınkini değil. Bu yüzden en iyi olasılığı istiyorsanız başkalarının sesini dinlemeyi bırakın. Bu sizin hayaliniz, sizin vizyonunuz.

  1. ‘Lawrence of Arabia’ (Best Picture, 1962)

Peter_O'Toole_in_Lawrence_of_Arabia“Büyük şeylerin küçük başlangıçları vardır bayım.”  

Asla çok büyük olduğunuzu düşünmeyin. Kendinize ‘CEO’ unvanını vermeniz kendi banyonuzu temizleyemeyeceğiniz ya da çöpünüzü dışarı çıkaramayacağınız anlamına gelmiyor. Eğer siz bir şey yapmak için istekli olmazsanız, takımınızdan olmasını nasıl bekleyebilirsiniz?

Büyük ya da küçük bir şirketin CEO’su olduktan sonra perspektifinizi kaybetmek ve unvanınızın sizi tanımlamasını izin vermek oldukça kolaydır.

Sıradan işler bana sıradan başlangıçlardan geldiğimi hatırlatıyor. Ve şirketimin başarısı için her türlü işi yapabileceğimi hatırlatıyor. Bu, tüm yönleriyle ve derinden gelen bir nedenle işime bağlı kalmama yarıyor. Kopukluk, yalnız bir adada yetkili olmak gibidir. Herkesi büyük düşünün diye cesaretlendirirken aynı zamanda da çok büyümeyin diye uyarırım. Çünkü bu birçoğunun işine son verebilir.

Kaynak: https://www.entrepreneur.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin