Gizliliğin ön planda olduğu bir dünyada güvenle ilerlemenin 4 yoluYazar: Karen Stocks
Çeviren: Aslı Keçeci

Ekonomi ve gizlilik düzenlemeleri hızla değişmeye devam ederken pazarlamacılar da baskı altında. Google’ın kısa süre önce Kantar’la görevlendirdiği bir araştırmaya göre, pazarlama karar alıcılarının yüzde seksen dokuzu, liderliğin yatırım getirisini gösterme konusunda üzerlerindeki baskıyı artırdığı konusunda hemfikir.

Sonuç olarak, gizlilik bilincini korurken reklamlarınızın ne kadar iyi çalıştığını değerlendirmenin etkili yollarını bulmak her zamankinden daha önemli. Bu ortamda işletmenizi büyümeye hazırlayacak kararlar alırken nasıl kendinize güvenebilirsiniz?

Yapay zeka destekli çözümler, gizlilik açısından güvenli bir şekilde güveni güçlendirebilir ve daha iyi sonuçlar sunabilir.

Ancak bu çözümlerden en iyi şekilde yararlanmak için temelleri atmanız ve temelleri doğru yapmanız gerekir. Birinci taraf veri stratejinizi oluşturarak ve gizliliği ön planda tutan bir dijital pazarlama temeli kurarak, daha iyi ölçümün kilidini açabilir ve iş sonuçlarını artırmak için yapay zeka ile etkili bir şekilde işbirliği yapabilirsiniz.

Bugün sonuç elde etmek ve yarın sürdürülebilir büyümeyi desteklemek için bu dört temel alana odaklanın.

Gizliliğe öncelik verirken temelleri atın

Gizlilik ve performans birbiriyle çelişmez. Yapay zeka destekli çözümler, bu ikisini dengelemenize ve işletmeniz için avantajların kilidini açmanıza olanak tanır. Bunun nedeni, yapay zekanın tahmine dayalı ve analitik yeteneklerinin, üçüncü taraf çerezlerin aşamalı olarak kaldırılmasıyla oluşan ölçüm boşluklarını doldururken daha iyi yatırım getirisi sağlamasıdır.

İlk adım, birinci taraf veri stratejisini uygulamaktır. Bu, müşterilerinizin verilerini nasıl kullandığınız ve kullanmadığınız konusunda onay alırken müşterilerinizle dikkatli bir şekilde iletişim kurmayı gerektirir. Araştırmalar, gizliliğe yönelik proaktif bir yaklaşımın pazarlamacılara tüketicilere karşı önemli bir avantaj sağlayabileceğini öne sürüyor.

Yakın zamanda yapılan bir Google-Ipsos anketinde, ankete katılanların %49’u, ikinci tercih edilen bir markayla olumlu bir gizlilik deneyiminin kendilerini, tercih edilen marka yerine o markayı seçmeye ikna edeceğini söyledi.2

Birinci taraf verilerden oluşan dayanıklı bir temel oluşturduktan sonra daha doğru ölçümlerin kilidini açabilir ve müşteri yolculuğuna ilişkin daha net bir görünüm elde edebilirsiniz. Gelin buna uygulamalı olarak bakalım.

Bir planlama otomasyon şirketi olan Calendly’nin pazarlama ekibi, gizliliği ön planda tutan bir pazarlama stratejisinin yalnızca onu destekleyen teknolojiler kadar güçlü olduğunun bilincindedir. Böylece, en kârlı müşterilerine odaklanmalarına olanak tanıyan, gizlilik açısından güvenli bir ölçüm altyapısı oluşturdular

Modelleme, tahmine dayalı hedefleme ve analiz gibi yapay zeka destekli çözümler, ölçüm stratejinize bilgi sağlayabilir.
Calendly, site genelinde etiketleme yoluyla bir hesaba kaydolacak ve daha büyük bir ekibin benimsenmesini teşvik edecek kullanıcı türünü tanımladı. Daha sonra müşteri yolculuğunu daha iyi anlamak için markanın çevrimiçi ve çevrimdışı verilerini birleştirdi. Calendly, 10 ay içinde en yüksek değere sahip potansiyel müşterilere ve müşterilere ilişkin dönüşüm hunisinin tamamını görüntüledi. Ayrıca bu site etiketleme uygulaması, pazarlama ekibinin liderliği uzun vadeli veri ve ölçüm altyapısına yatırım yapmaya ikna etmesine yardımcı oldu. Calendly CMO’su Jessica Gilmartin’in de belirttiği gibi, “Google yapay zekasını ürün ve müşteri verilerimize bağlayarak, pazarlama yatırımlarımızın yatırım getirisini yönetici ekibimize kanıtlayabildik. Bizim için oyunu tamamen değiştirdi.”

Birinci taraf veri toplamada kazanımlar elde ettiğinizde modelleme, tahmine dayalı hedefleme ve analiz gibi yapay zeka destekli çözümler, kullanıcı düzeyinde verileriniz olmadığında bile ölçüm stratejinize bilgi sağlayabilir. Yenilik ve gizliliğin bu birleşimi, insanların verilerinin sorumlu koruyucuları olurken işinizi bir sonraki aşamaya taşımanıza yardımcı olacaktır.

Mükemmel pazarlama kararları vermenize yardımcı olabilecek analizlerin kilidini açın

Gizlilik öncelikli veri toplama yalnızca ilk adımdır. Doğal bir takip fırsatı, neyin iyi çalıştığını daha iyi anlamak için yapay zeka destekli içgörüleri kullanmaktır. Örneğin, Google Ads’deki Analizler sayfası, artan arama eğilimlerini tahmin etmenize, performans değişikliklerini anlamanıza ve tipik müşteri profilinize uymayabilecek yeni kitleleri ortaya çıkarmanıza yardımcı olmak için yapay zekayı kullanır. Bunun gibi bilgiler, reklam etkileşimleri de dahil olmak üzere müşterilerinizin özelliklerine ve davranışlarına ilişkin alternatif bir görünüm sunar; böylece onlarla daha anlamlı yollarla bağlantı kurabilirsiniz.

Pazarlamacılar, birinci taraf verilerini öngörülerle birleştirerek daha iyi yatırım getirisi ve iş sonuçları sağlayacak kararlı eylemler gerçekleştirebilir.
Arama ajansı Solutions 8, gıda sektöründeki bir müşteri adına şaşırtıcı bilgileri ortaya çıkarmak için Google AI’yı kullandı. Solutions 8, belirli bir müşteri türü olan “kıyamete hazırlık yapanlar”a pazarlanan uzun ömürlü gıda ürünleri üreticisi müşterisi için bir Maksimum Performans kampanyası yürüttü. Ajans, Google Ads’teki Analizler sayfası sayesinde kısa sürede tekne ve yelkencilikle ilgilenen kitlelerin, müşterinin geleneksel kitlesinden önemli ölçüde daha iyi performans gösterdiğini öğrendi. Bu bilgi birikimiyle daha önce hayata geçirilmemiş bu müşteri segmenti için varlıklar yarattı ve yelkencilik kitlesine yönelik yeni bir kampanya başlattı.

Pazarlamacılar, birinci taraf verilerini öngörülerle birleştirerek daha iyi yatırım getirisi ve iş sonuçları sağlayacak kararlı eylemler gerçekleştirebilir.

Google AI ile iş sonuçlarını artırın

Google AI, gelecekteki tüketici davranışlarını tahmin ederek ve KPI’larınızı sürekli olarak optimize ederek daha kesin kampanya performansı elde etmenize yardımcı olabilir.

Deney yapmak, ölçümünüzün daha az bireysel tanımlayıcının olduğu bir dünyada çalıştığını doğrulamanıza yardımcı olacaktır.
Örneğin, Alman çevrimiçi perakendeci Baur, yakın tarihli bir Google Ads kampanyası için Google Analytics 4 tahminli kitlelerine yöneldi. Olası alıcılardan oluşan bir kitleyi hedefleyerek satışlarda %56’lık bir büyüme ve dönüşüm oranında %87’lik bir artış elde etti. Aslında Baur, bu müşterilerin %70’ine yalnızca Google Ads’deki bu tahmini kitleler kullanılarak ulaşılabileceğini hesapladı.

Zaman içinde sonuçları en üst düzeye çıkaran yapay zeka tabanlı çözümlere bilgi sağlamak için kitle ve performans verilerini de kullanabilirsiniz. Her açık artırmada tekliflerinizi optimize etmek ve hedeflerinize göre dönüşümleri artırmak için Google AI’yı kullanan Akıllı Teklif’i kullanın. Fransız otomobil markası Citroën, Akıllı Teklif’i kullanarak değere dayalı bir teklif stratejisi uygulayarak reklam harcamalarından elde edilen gelirde (ROAS) %16 artış elde etti.

Deneyselliğe yönelin

Bunun için bizim sözümüze güvenmeyin. Mümkün olduğunca güvenle çalışabilmeniz için yinelemeli bir zihniyet benimsemenizi öneririz. Deney ruhu, ölçümünüzün ve yapay zeka destekli çözümlerimizin daha az sayıda bireysel tanımlayıcının olduğu bir dünyada çalıştığını doğrulayacaktır.

Örneğin, pazarlama karması modellerini (MMM) kullanan reklamverenler, bu modelleri kalibre etmek için denemelerden yararlanmalıdır. MMM’nizi etkili bir şekilde değiştirmek için tek bir deney yeterli olabilir. Google, karma modellerini kalibre etmek için NCSolutions’un satış artışı sonuçlarını kullanması için Nielsen’i görevlendirdiğinde, YouTube’a atfedilen gelir ve ROAS ortalama %84 arttı.

Bu hacmin büyük bir kısmı daha önce temel değişkenlere (marka dağıtımı ve fiyatlandırma) atfedildi ve bu hacmin YouTube’a yeniden tahsis edilmesi, genel olarak pazarlama sonuçlarını iyileştirdi.

Yapay zeka destekli araçlar parmaklarınızın ucunda olduğundan, mümkün olan en etkili ve uygun maliyetli kitle stratejilerini oluşturduğunuzdan emin olabilirsiniz.
Neyin işe yaradığını doğrudan doğrulayarak, daha doğru ölçüm sağlamak ve işletmeniz için sonuçlar sunmak amacıyla kendi öğrendiklerinizi Google AI ile birleştirebileceksiniz.

Sektörümüzde kritik bir dönemdeyiz. Google olarak hedefimiz, birinci taraf veri temelinizin, kitle modellemenizin ve ölçüm kurulumunuzun size sonuç sunmak için yoğun şekilde çalıştığına dair size güven vermektir. Yapay zeka destekli araçlar parmaklarınızın ucunda olduğundan, müşterilerinizin gizliliğine saygı göstererek mümkün olan en etkili ve uygun maliyetli ölçüm stratejilerini oluşturduğunuzdan emin olabilirsiniz.

Kaynak:https://www.thinkwithgoogle.com/future-of-marketing/privacy-and-trust/privacy-first-marketing-decisions/

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin