Google acil durumlarda sevdiklerinizi bulacak


Yazan: Karissa Bell

Çeviren: Oğuzhan Karakaş

Deprem ve doğal afet gibi çok sayıda insanı etkileyen olaylar yaşandığı zaman, insanlar derhal sevdiklerine ulaşmak ister. Afetten etkilenen insanlar kimi zaman kurtarılabilir olmasına rağmen kazazedenin konum tespiti yapılamadığı veya geç yapıldığı için zaman kaybından dolayı istenmeyen sonuçlarla karşılaşılıyor. Google, bu kriz anlarını çözmek için “Trusted Contacts”(Güvenilir Rehber) adlı bir uygulama geliştirdi.

Uygulamaya giriş yaptığınızda kendinize yakın ve güvenilir bulduğunuz kişileri rehbere “güvenilir kişiler” olarak ekleyerek anlık yer bildirimi yapabileceksiniz. Bulunduğunuz konumu istediğiniz zaman ve istediğiniz saatte sevdiklerinizle paylaşabilecek, siz paylaşımı sonlandırana kadar bulunduğunuz konumu gerçek zamanlı olarak sergileyebileceksiniz. Ürün Menejeri David Tattersall, kullanıcıların evden dışarı çıktığında, gezinti yaparken dahi geçmekte oldukları güzergahı gerçek zamanlı olarak güvendiği kişilerle paylaşabileceklerini söylüyor.

Apple’ın “Find My Friends” uygulamasının aksine Trusted Contacts bulunduğunuz konumu varsayılan olarak paylaşmıyor. Bunun yerine, güvenilir bulduğunuz kişiler, ister online olun isterseniz hareket halinde olun nerede olduğunuzu görebiliyor.

Kriz anlarında hayati öneme sahip

Uygulama sayesinde birbirlerini güvenilir kişi olarak ekleyen insanlar yakınlarından kriz anlarında yer bildirimi talep edecek ve talep edilen kişi cevap vermediği takdirde güvenlik için otomatik olarak kişinin bulunduğu konum paylaşılacak.

Güvenilir listenizde bulunan kişi sizin nerede olduğunuzu anlık olarak sorduğunda ise bu teklifi reddetme veya kabul etme şansına sahipsiniz. Eğer talebe cevap vermezseniz bulunduğunuz güncel konum talep eden kişiye bildiriliyor.

Uygulama internet bağlantısı olmadığı, batarya bittiği veya şebeke kesildiği sırada dahi çalışabiliyor. Böylesi durumlarda bilinen en son konumunuza erişilebilmek mümkün oluyor.

Uygulama mahremiyet tartışması yarattı

Kişilerin bulunduğu konum bilgisini açığa çıkarma sebebiyle mahremiyet tartışmasına neden olan uygulama için Google deprem, doğal afet ve trafik kazası gibi anlarda insanların telefonu kullanamayacağını bu sebeple de konum bilgisinin hayati önem taşıdığını vurguluyor.

Tattersall, cebinizde telefon taşıdığınız müddetçe kriz anlarında güvenilir bulduğunuz kişilerin sizi her daim bulabileceğini belirtiyor.

Trusted Contacts şu sıralar yalnızca Android’de bulunmakla birlikte iPhone kullanıcılarına dizayn imkanı sağlayan bir arayüz websitesi hazırladı. iOS için çalışmalar devam ediyor.

 

Kaynak: http://mashable.com

 

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin