Google Adwords anahtar kelime ekleme: Nedir? Neden? ve Nasıl?


Yazan: Samantha Shannon

Çeviren: Deniz Aydın

Eğer daha önce Google Adwords ile bir kampanya yürüttüyseniz, bir hesabı korumanın ne kadar kahredici olduğunu biliyorsunuzdur. Neyse ki, Google’ın kampanyaları yönetmeyi kolaylaştıran ve daha başarılı hale getiren özellikleri ve araçları var. Bugün size, arama sorgularına eşleşme ile reklamcıların tüketicilere ulaşmasına yardımcı olacak ileri bir özelliği anlatacağım. Bu, görünüşte büyülü özelliğin adı anahtar kelime ekleme.

 

Anahtar kelime ekleme nedir?

Basitçe, anahtar kelime ekleme size reklam metninizi müşterinin arama yaptığı terime göre özelleştirmenize izin veriyor. Bu, konu ile ilgili arama yapana daha alakalı reklamların çıkmasını sağlamakla beraber teoride daha fazla tıklanma oranını vadediyor.
Örneğin, ofis araç ve gereçleri satıyorsunuz ve yazıcı kartuşları için anahtar kelimeleri HP 564 kartuş, HP 920 kartuş, HP 921 kartuş vb. anahtar kelimelerinden oluşan bir reklam grubunuz var. Anahtar kelime ekleme kullanarak reklam metninizi arama yapılan terime göre otomatik olarak güncelleyebilirsiniz. Aşağıdaki reklamlara bir göz atalım. “Buy HP 564 ink” ve “Buy HP 920 ink” arama terimleri metinde spesifik anahtar kelimeyi içererek aynı reklamda eşleştiler.

Neden anahtar kelime eklemeyi kullanmalıyım?

Müşterinin arama sorgusunu anahtar kelime olarak içeren daha özelleştirilmiş bir reklama sahip olarak reklamcılar, müşterilerinin isteklerine doğrudan cevap verebilecekler. Örneğin, “inbound pazarlama paketleri” diye bir arama yapıyorsunuz. Reklamcı, reklamını tam da sizin yazdığınız kelime ile oluşturabilir. Bu, sadece tam da sizin yazdığınız şekilde yapılmış olan reklama gözünüzü çevirmenize sebep olmuyor, ayrıca tamda aradığınız şeyi bulmanıza sebep olarak daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunuyor.
Tahmin edebileceğiniz gibi anahtar kelime ekleme, aynı ürünün farklı varyasyonlarına sahip, büyük stokları olan işletmeler için bir hayli faydalı. Bu işletmeler, ilgili reklamlar yapmaya zaman ve enerji harcamak yerine her reklamına uyum sağlayabilecek dinamik anahtar kelime ekleme ile tek bir reklam yapabilirler.
Anahtar kelime eklemeyi nasıl kullanırım?
Artık anahtar kelime eklemeyi kullanmanın ne kadar elverişli olduğunu anladığımıza göre tam olarak nasıl çalıştığına bakalım. Bu kısım bizim reklam metnimizin işin içine girdiği yer. Anahtar kelime eklemeli reklam oluştururken başlığınıza bir kod eklemeniz gerekiyor (veya metnin içinde değişmesini istediğiniz yere). Nasıl göründüğüne bir bakalım:

Daha sonra Google bu kodu reklam grubunun anahtar kelimelerinden biri ile değiştirecek. Eğer arama sorgusu, sizin anahtar kelimelerinizden biri ile örtüşmediyse o zaman kod sizin belirlediğiniz başlığı kullanacak. Yukarıdaki örnekte “Printer Ink” kullanılacaktır.
Küçük bir uyarı
Size, anahtar kelime eklemenin ne kadar yararlı olduğunu ve nasıl kullanılması gerektiğini anlattığıma göre şimdi de biraz kaçınmanız gerekenler hakkında bazı uyarılarda bulunacağım. Ters gidebilecek birkaç şey var. Bunlar:

• Tek kelime başlıklar – Eğer tekil bir anahtar kelime koyulmuş bir başlığa sahipseniz reklamınız sadece sıkıcı değil aynı zamanda spammış gibi görünebilir.
• Garip ifadeli metin – Reklam grubunuzdaki anahtar kelimenize bağlı olarak reklamınız garip bir ifade ile sonuçlanabilir. Bazı anahtar kelimeler için anlamlı olan reklam metinleri bazıları için olmayabilir.
• Rakiplerinizin isminin kullanımı – Rakiplerinizin isimlerini anahtar kelime olarak kullanmanız tamamen yasal olmasına karşın isimlerini reklamınız başlığında kullanmak sizi telif hakkı sorunlarıyla karşılaştırabilir.
• Yanlış kod girimi – Fazla boşluk, farklı tür bir parantez kullanımı veya aşağıdaki resimde doğrusunu göreceğiniz yanlış büyük harf kullanımı, reklamınızı doğrudan etkileyecektir.

Son olarak aklınızda bulunsun, anahtar kelime ekleme yüksek hedefli reklam gruplarında en etkilidir. E-ticaret gibi sektörler spesifik kategorilerde sayıca çok fazla ürüne sahip oldukları için güzel örneklerdir.

 

Kaynak: http://blog.hubspot.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin