Google Fotoğraflar’ı etkili kullanabilmek için 12 ipucuYazar: Jeremy Caplan
Çeviren: Öykü Gökkurt

Google Fotoğraflar, fotoğrafları organize etmek, yedeklemek, düzenlemek, paylaşmak ve yazdırmak için kullanışlı, hepsi bir arada, ücretsiz bir uygulamadır. Bundan en iyi şekilde yararlanmanın basit yollarının yanı sıra, bazı uyarılar ve alternatifler için okumaya devam edin.

1. Fotoğraflarınızı ve videolarınızı yedekleyin

İster 1.000 ister 100.000 fotoğrafınız olsun, bunların her biri değerlidir. Yanlışlıkla bir klasörü sildiyseniz, bir telefonu düşürdüyseniz veya bir dizüstü bilgisayarınızı kaybettiyseniz, dijital dosyaların nasıl buharlaşabileceğini bilirsiniz. Bu nedenle, Google Fotoğraflar’ı kullanmanın ilk yolu hem fotoğraflar hem de videolar dahil olmak üzere tüm Android veya iPhone görsellerinizi otomatik olarak yedeklemektir.

Ayrıca, bilgisayarınızda veya telefonunuzda depolanan eski fotoğrafları veya videoları da içe aktarabilirsiniz. Dijital bir yedeklemeye sahip olmak önemlidir, çünkü fiziksel bir sabit sürücü yıpranabilir, hasar görebilir veya kaybolabilir. Artık ücretsiz olarak sınırsız yedekleme sunmasa da yalnızca 15 GB’den fazla fotoğraf depoladığınızda ödeme yapmanız gerekir. 100GB Google One hesabı için 20 ABD doları ödüyorum çünkü bana GMail ve Google Drive dosyaları için ekstra alan sağlıyor. Çoğu küçük fotoğraf koleksiyonunun yedeklenmesi hiçbir ücrete tabi değildir.

2. Sihirli aramalarla resimleri hızlıca bulun

Doğum günü, Boston, kamp, kar veya birinin adını yazın (bir veya daha fazla resmini etiketledikten sonra) ve bu şekilde sadece o kategoriye ait fotoğrafları görürsünüz. Fotoğrafları albümlere manuel olarak dosyalamanıza gerek yoktur- ancak isterseniz onu da yapabilirsiniz. Aradığınız eski bir fotoğrafı bulmanın fevkalade kolay bir yoludur.

3. Sıfır bilgiyle düzenleme yapmaya başlayın

Başlangıç: 1 saniyelik bir düzeltme için herhangi bir fotoğrafı açın ve GPhotos’un otomatik düzeltmesini kullanın. Renk ve ışık dengesi rötuşları kolayca ayarlar.

Orta: Kırpma düğmesini tıklayıp görüntüyü sıkıştırıp sürükleyerek dikkati konunuza odaklamak için bir görüntüyü kırpın. Bir görüntüyü ayarlamak için parmakları kullanmanın dokunsal hissini seviyorum, bu da bir fareyi tıklamaktan farklı.

Gelişmiş: Google’ın satın aldığı mükemmel Snapseed fotoğraf düzenleme uygulamasında ücretsiz profesyonel düzenleme özelliklerine erişmek için bir fotoğrafın altındaki “Snapseed’de Düzenle” düğmesini seçin. Alternatif olarak, GPhotos’tan ayrılmadan gölgeleri ve vurguları ayarlamak için yerleşik düzenleme araçlarını kullanabilirsiniz.

4. Kolajlar, gifler ve videolar oluşturun

2 ila 50 arası resmi birleştirerek bir gif yapın. Her resmin gif’inizde ne kadar süreceğini ayarlayamazsınız. Daha iyi gif oluşturma için, Giphy uygulamasını kullanın veya yazılan diğer özel gif oluşturma kaynaklarını keşfedin.
2-9 görüntü arasında herhangi bir yeri birleştirerek bir kolaj yapın. Ne yazık ki, kolajın nasıl biçimlendirileceğini veya hangi yönde biçimlendirileceğini ayarlayamazsınız. Daha iyi kolajlar için ücretsiz Adobe Express‘i deneyin.
En fazla 50 resim ve video klip seçerek bir film oluşturun. Veya “Çok Hızlı Büyüyorlar” veya “Anneler Günü Filmi”, “Babalar Günü Filmi” veya “Sevgi Dolu Anı” gibi şablonlar arasından seçim yapın. Her biri, Google Fotoğraflar koleksiyonunuzdaki belirli bir kişiyi seçmenize olanak tanır ve bu kişinin en iyi fotoğraflarından otomatik olarak bir film oluşturur.

5. Göze çarpıcı olması için efektler ekleyin

Filtre çekmecesi, herhangi bir fotoğrafın özel sürümlerini oluşturmanızı sağlar. Siyah beyaz bir kopya veya eski bir Polaroid’e benzeyen bir kopya oluşturun. Benzersiz bir görünüm elde etmek için üç efekt deneyin:
Onyx, resminize zarif, yüksek kontrastlı siyah beyaz bir görünüm kazandırır.
Ollie, silik renklerle soluk bir görünüm için ideal.
Color Pop, bir konuyu siyah beyaz bir arka plana karşı renkli olarak yerleştirir.

6. Fotoğraflarınızı bastırın

Fotoğraflarınızın fiziksel kopyalarına sahip olmak güzel. Google Fotoğraflar, resimlerinizi her biri 0,18 ABD dolarına veya fotoğraf kitaplarını 15 ABD dolarından başlayan fiyatlarla postalayacaktır. Kanvas baskılar 25 $ ve üstü. Periyodik satışlar ve ücretsiz kargo promosyonları fiyatı düşürür. Çok daha ucuz seçenekler ve hatta FreePrints ile ücretsiz baskı almak da mümkün. Alternatif olarak, iyi bir ev yazıcınız varsa çevrimiçi Google Fotoğraflar’ı açın (photos.google.com), resminizi seçin, tarayıcınızı tam ekran moduna geçirin ve anında kâğıt kopya yazdırın.

7. Özel veya paylaşımlı albümler oluşturun

Yeğenimin Bar Mitzvah için paylaşılan bir fotoğraf albümü, aile üyelerinin katkıda bulunmasına ve paylaşılan resimleri ve kısa videoları görüntülemesine izin verdi. Herkese açık paylaşılan albümler bile oluşturabilirsiniz. Bunları öğretim atölyelerinde, insanların yaratımlarını paylaşmalarına ve birbirlerinin çalışmaları hakkında yorum yapmalarına izin vermek için kullandım.
Ayrıca, kişilerin, yerlerin, etkinliklerin veya başka herhangi bir şeyin resimlerini düzenlemek için özel albümler oluşturabilirsiniz. Bu, bu görüntüleri yazdırmayı, paylaşmayı veya düzenlemeyi kolaylaştırır.

8. Görüntüleri diğer uygulamalara geçirin

Wix ve WordPress’ten Magisto ve Timehop’a kadar birçok başka hizmet artık Google Fotoğraflar’a bağlanıyor ve bir site oluşturmak, sunum oluşturmak veya slayt gösterisi yapmak gibi üzerinde çalıştığınız projelere kolayca görüntü aktarmanıza olanak tanıyor.

9. Bir yemek menüsünü veya başka bir metni çevirin

Başka bir dildeki herhangi bir şeyin fotoğrafını çekin ve anında çevirmek için Google Lens’i kullanın. Bir menünün fotoğrafını çektikten sonra kullanabileceğiniz özel bir “Yemek” düğmesi bile var. Lens, o menünün resminden seçtiğiniz herhangi bir yemekle ilgili içeriği size göstermek için mevcut resimleri ve incelemeleri eler.

10. Eski bir fotoğrafın konumunu bulun

Bir seyahat fotoğrafı seçin ve Google Lens simgesine basın. Google’ın yeri veya benzer noktaları bulup bulamayacağını görmek için Arama veya Yerler’i seçin.

11. Fotoğrafta gördüğünüz bir ürünü satın alın

İçinde ürün bulunan bir görsel seçin ve nereden satın alabileceğinizi görmek için Alışveriş’i seçin.

12. Resimden metin kopyalayın

Harika bir alıntıyı, önemli bir açıklamayı veya kaydetmek istediğiniz başka bir metni fotoğraflıyorsanız, Lens düğmesini ve ardından Metin’i tıklatın. Daha sonra görüntünüzdeki metni kopyalayıp bir nota, e-postaya veya başka bir yere yapıştırabilirsiniz.

UYARI

Büyük teknoloji firmalarının artan gücü ve veri erişimi konusunda endişeleriniz varsa, Google Fotoğraflar’a daha gizlilik odaklı bir alternatif düşünün. Google, yanlış bir şey yapmayı reddetti, ancak şirketin Google Fotoğraflar Yüz Gruplama özelliğini güçlendirmek için tartışmalı bir yüz tanıma programı kullandığı iddiasına dayanarak geçen baharda 100 milyon dolarlık bir sınıf davasını çözdü. Gizlilik odaklı alternatifler arasında açık kaynaklı Piwigo uygulamasını söyleyebilirim.

Kaynak: 12 Google Photos tips to help you get the most from the app

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin