2018 Google I/O konferansından gelişmeler


Yazan: Esma Akın

Google, bu hafta gerçekleşen yıllık I/O geliştirici konferansında bir çok önemli teknik gelişmeyi bir arada duyurdu. Bu yeni gelişmeler ilk aşamalarında olsa da, hem kullanıcı keşfi ve tüketim alışkanlıkları hem de dijital pazarlamacılar için önemli değişimler doğuracak nitelikte. Gittikçe ayrılmaz bir parçamız haline gelen yapay zeka (AI) dan bolca yararlanan Google’ ın yeni gelişmeleri ise geniş çaplı.

Google Fotoğraflar’daki Yeni Seçenekler

Google I/O’18 kapasamında duyurulan yeni özelliklerden bir tanesi ise her gün beş milyardan fazla fotoğraf görüntüleyen kullanıcılarına. Kitaplıklarından kolayca ulaştıkları fotoğrafları iyileştirebilirken arka planı da siyah veya beyaz olarak değiştirebilen kullanıcılar tüm bu özellikleri yapay zeka(AI) nın yardımlarına borçlu. Gelişen Google Fotoğraflar sekmesi , parlaklığı düzelt gibi ufak düzenleme önerileriyle de kullanıcılarının karşısına yardım etmek için çıkmak üzerine hazırlanmış.

İçeriklerini sunmak için yeni yollar arayanlara da müjdeli bir haber olan Google Fotoğraflar özelliği , kullanıcıların sosyal medya uygulamalarında öne çıkmalarına yardımcı olmak için de kullanılabilecek.

Gmail için Akıllı İçerik

Etkinlikte açıklanan diğer bir özellik ise ‘Akıllı Yayınlama’ yanıtları. Gmail kullanıcılarına mail yazarken karışık otomatik tamamlama önerileri sunan yanıtlar , kullanıcıların e-posta oluşturmalarını daha basit bir düzeye indiriyor.Mobil cihazdaki kullanıcılara da yönelik olan özellik , kullanıcıların mesajlarını hareket halinde daha kolay yazmalarına yardımcı olmak için geliştirilmiş. Akıllı Yazım özelliğide önümüzdeki bir kaç gün içinde yeni Gmail kullanıcılarına açılacak.

 

Başlamak için Ayarlar> “Yeni Gmail’i deneyin.” bölümüne giderek yeni Gmail’i etkinleştirdiğinizden emin olmalısınız. Ardından, ayarlarınızdaki genel sekmeye gidin, aşağı kaydırın ve “deneysel erişimi” etkinleştirin. Özellikleri kapatma tuşundan aktive ettiğiniz özelliği ise daima kaldırabilirsiniz.

Görüntü Tanıma ve Arama için Yeni Kullanım Alanları

Yapay zeka (AI) ve görsel öğrenme özelliklerini bir araya getiren Google , Fotoğraflar ve Google Asistan’da bulunan Google Lens sistemindeki yeni gelişmelerini de duyurdu. Bir restoran menüsündeki metin ipuçlarına dayalı ek bilgileri almaktan tutun da , mağazalarda gördüğünüz ürünleri kameraya göstererek benzer tarzdaki ürünlere Google’dan gelen otomatik öneriler ile ulaşılabileceksiniz. E-ticareti hareketlendiricek nitelikte olan ‘Style Match’ bir kaç gün içerisinde kullanıcılarına sunulacak.

 

 

Harflerin sadece şekilleri ile değil sözcüklerin arkasındaki anlam ve bağlamı da tanımayı gerektiren Google Lens , oluşturulurken tüm yılların dil desteği ile arama yardımının kullanıldığı bir platform olma özelliğine sahip oluyor.

 

 

‘For You’ sekmesi ile bölgede yeni açılan veya yaygın olarak ziyaret edilen işletmeleri kişileştirerek kullanıcılarına sunan Google Maps aynı zamanda arkadaşlarınızla beraber beğendiğiniz ve gitmek istediğiniz yerleri seçmeniz için de ‘Shortlist’ sekmesini kullanıcılarına sunuyor. Şimdiye kadar Foursquare’de benzerini gördüğümüz bu yaklaşım , mekanları oylayabilmenin yanı sıra listeye kendi mekanlarınızı biriktirebileceğiniz bir alan sağlıyor. Google Maps’i navigasyon ürünü olmaktan uzaklaştıran bu yaklaşım , Google kullanıcıları içinde yeni bir sosyal ağ alanı.

 

 

 

 

https://www.androidauthority.com

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin