Google ilk 3D Times Square billboard’ını tanıttıYazar: Julian Cannon
Çeviren: Öykü Gökkurt

Google, New York’un Times Meydanı’nda ilk 3D reklamını başlatmak için Samsung ile ortaklığından yararlanıyor. Teknoloji devi, reklamı bir 3D reklam panosunda sergileyerek genç Y ve Z kuşaklarına hitap etmek istiyor.

Dijital ev dışı aktivasyon, Google’ın 2021’de başlayan Samsung ile devam eden “The future is unfolding” kampanyasının bir parçası olarak  11 Aralık’ta başladı. Universal Music Group ve yaratıcı ajans Cekai ile ortaklaşa çalışan reklam panosu, insanların fotoğraf çekmekte başarısız olduklarında nasıl hayal kırıklığına uğradıklarını gösteriyor. Müzik sanatçısı Ludacris’in katlanabilir Samsung Galaxy Z Flip4 telefonunu kullanarak eller serbest selfie çekmeyi gösteren bir 3D avatarını içeriyor.

Google ve Samsung’un TikTok kişiliği Addison Rae’yi içeren 90’ların nostalji kampanyasına benzer şekilde, markalar Ludacris ile ortaklıkları aracılığıyla genç Y kuşağı ve Z kuşağı tüketicilerini hedefliyor. Yeni reklam spotu, bu hedef demografiyi yaratıcı olmaya ve Samsung telefonunu otantik benliklerinin daha fazlasını yakalamak için kullanmaya teşvik ediyor ve insanların akıllı telefonlarından hem fiziksel işlev hem de fayda açısından ne beklemeleri gerektiği hakkında sohbet etmeyi amaçlıyor.

Google’ın platformlar ve ekosistemler pazarlamasından sorumlu küresel başkan yardımcısı Adrienne Lofton, “Birincil hedef demografimiz Z kuşağı ve genç Y kuşağı olsa da bu grupların ötesine geçerek en kişisel cihazlarından daha fazlasını isteyen tüketicilere ulaşacağımızı biliyoruz” dedi.

Google’ın reklam bütçesinin ne kadarının bu özel kampanyaya ayrıldığı belli değil, çünkü Lofton genel bütçe özelliklerini paylaşmayı reddetti. Kantar verilerine göre, şirket 2022’de reklam çalışmalarına şu ana kadar 215 milyon doların biraz üzerinde para harcadı.

Bu kampanyayı geliştirirken Google, Samsung Galaxy Z Flip4’te ses etkin, eller serbest selfie’leri göstermenin bir yolunu bulmak istedi. Lofton, bunu yapmak için şirketin birkaç farklı medya ve formatı araştırdığını söyledi. Lofton, “Ekip için öne çıkan, Times Meydanı’ndaki yüksek etkili, özel olarak tasarlanmış 3D anamorfik dijital reklam panosuydu” diye ekledi.

Dijital ekranlar ülke genelinde daha stratejik yerlerde yükseliyor, bu da pazarlamacıların bu dijital OOH (out of home) kampanyaları için tüketicilerin dikkatini başarılı bir şekilde çekmek için en zorlayıcı stratejileri bulmaları gerektiği anlamına geliyor. Kadın sağlığı  markası Tia, üretkenlik uygulaması Notion ve  bebek bakım markası Coterie gibi birçok marka da 2022’de bu eğilime katkıda bulundu ve OOH’yi ileriye dönük medya karmasının daha büyük bir parçası haline getirdi.

Pazarlama kolektifi Metaforce’un kurucu ortağı Allen Adamson’a göre, Times Meydanı, her reklamın bir sonraki kadar gürültülü olmaya çalıştığı dünyanın en kalabalık ve rekabetçi pazarlama arenasıdır.

Adamson, “İlk olarak, büyük ölçekli yüksek çözünürlüklü ekranlardaki atılım, bazı reklam verenlerin diğerlerinden daha büyük, daha parlak, daha gerçekçi ve daha cesur olmalarını sağladı ve Google’ın yeni 3D anamorfik reklam panosu, Times Meydanı açık hava reklamcılık oyununu tekrar değiştiriyor” dedi. “3D, HD’den daha dikkat çekicidir ve Times Meydanı’nın dağınık ve rekabetçi ortamında, dikkatinizi çeken reklam verenler kazanır.” diyor.

İçerik oluşturucu yönetim platformu GRIN’in CEO’su Brandon Brown, Google ve Samsung’un bu kampanya için stratejisinin, New York’un en yoğun trafik çeken bölgelerinden birinde bulunan reklam panosuyla dikkat çekmek için iyi bir noktada olduğunu kabul etti.

Brown, “Times Meydanı’ndaki Ludacris avatarını içeren yeni, ilk 3D anamorfik reklam panosu, akıllı bir dublör ve popüler bir ünlünün pazarlama kullanımının gelişmesini sağlamak için ileri teknolojiyi kullanmanın çok stratejik bir yoludur” dedi.

Google, 3D reklam panosuna ek olarak, Google Android, Samsung ve Ludacris’in TikTok, Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarında yayınlanan reklam panosu geliştirmesiyle ilgili sosyal medya sahne arkası içeriğini içeren yeni kampanya için entegre bir amplifikasyon stratejisi geliştirmek üzere Samsung ve Universal Music Group’un ekipleriyle yakın işbirliği yaptı. Lofton, “Samsung ve Google’ın bu işlevsellik aracılığıyla yeni içerik oluşturma fırsatları açtığını göstermek istedik” dedi.

 

Kaynak: Google debuts first 3D Times Square billboard to catch attention of millennials, Gen Z

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin