Google’ın Harika Yapay Zeka Araçları Duyurularında Gizlenen Büyük Haberleri Kaçırmayın

 

Geçen hafta Google, geliştirdikleri her şeyi duyurmak için bir araya geldi.

Google’ın açıklamaları, ana ürünü ve gelir modeli olan arama ve reklamcılık üzerine odaklandı. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu iki kategori her yerdeki pazarlamacıların ilgisini çekiyor. Ama buna birazdan geleceğiz.

Daha eğlenceli haberler arasında, bazı şehirler için Google Haritalar’daki rotalar için sürükleyici bir görünüm, fotoğraflar için yapay zeka destekli bir Magic Editor ve daha olumlu, profesyonel veya Shakespeare benzeri metinleri yeniden yazmak için yapay zeka destekli bir Magic Compose aracı geliyor. (Google, AI ve sihri eşitliyor gibi görünüyor.)

Google , ChatGPT rakibi Bard hakkında bir haber paylaştı . Bekleme listesi ortadan kalktı ve araç İngilizce, Japonca ve Korece olarak çalışıyor. Ayrıca, yanıtlarında, bazıları Adobe’nin yapay zeka sanat oluşturucusu Firefly ile entegre olabilen ve muhtemelen Adobe araçlarında değiştirilebilen görüntüleri yüzeye çıkarabilir.

Şimdi, en büyük ama daha az fark edilen Google duyurusuna geçelim.

CMI’nin baş strateji danışmanı Robert Rose, bu haftaki CMI Haber videosunda düşüncelerini paylaşıyor. Aşağıdan izleyin veya öne çıkanlar için okumaya devam edin:

YouTube player

Pazarlamacılar için en büyük haber

Pazarlamacıların önemsediği şey, tüm harika yeni özelliklerde neredeyse atılan bir satır olarak geldi: Google, arama sonuçlarının sunumunu değiştirmeyi planlıyor. Görünüşün yapay zekayı entegre etmesi kimseyi şaşırtmasın.

Robert, bu büyüleyici gelişmenin, organik aramanın geleceğini önemseyen pazarlamacılar için ilginç sonuçlara işaret ettiğini söylüyor .

Google’ın I/O Konferansı’ndaki gösterisinde, birisi arama motoruna “soruyor”: “3 yaşından küçük çocukları ve bir köpeği olan bir aile için Bryce Canyon mu yoksa Arches National Park mı daha iyi?” Google Arama, her birinin artılarını ve eksilerini ayrıntılandıran uzun bir yanıt verir.

Konferans sırasında Google Arama’nın başkan yardımcısı Cathy Edwards , “Artık arama sizin için ağır işi yapıyor” diye açıklıyor.

Ama öyle mi? Gerçekten mi?

Robert, “Yanıtı okursanız, artık klasik olarak biçimlendirilmiş üretken bir yapay zeka yanıtı olmaya başlayan şeye çok benziyor,” diyor.

Deneysel üretken yapay zeka tarafından döndürülen sonuç şu şekildedir:

Hem Bryce Canyon hem de Arches Ulusal Parkları aile dostudur. Her iki park da asfaltsız yollarda köpekleri yasaklasa da, Bryce Canyon’da köpeklere izin veren iki asfalt yol vardır.

“Bryce Kanyonu, kapüşonlular, doğal köprüler ve şelaleler gibi ayırt edici özelliklere sahiptir. Ziyaretçi merkezinin etkileşimli sergilerinde çocuklar bölgenin jeolojisi, yaban hayatı ve insanları hakkında bilgi edinebilirler. Köpeğinizi, her ikisi de bebek arabası dostu olan Rim Trail ve Shared Use Path’in döşeli bölümlerine getirebilirsiniz.

“Arches’ta çocuklar kaya oluşumlarının keyfini çıkarabilir ve bazıları Arches’ın Bryce Canyon’dan daha fazla çeşitliliğe sahip olduğunu söyler. Evcil hayvanlara kamp alanlarında, sığınaklarda, yollarda ve otoparklarda izin verilmesine rağmen hiçbir parkurda izin verilmez.

“Her iki park da rehberli turlar, korucu liderliğindeki programlar, piknik alanları ve tuvaletler sunuyor ve her iki park da evcil hayvanların tasmasını gerektiriyor.

Robert şöyle açıklıyor: “Cevap oldukça mantıklı, iyi yapılandırılmış, pek çok sıfat içeriyor ve nihayetinde çok az değer sağlıyor.”

Her iki parktan ilgili ancak genel özellikleri çeker. Bryce’ın köpeklere iki asfalt yolda izin verdiğini söyleyerek ikisini birbirinden ayırmaya çalışır. Ancak biraz daha kazı yapmak, araştırmacının her iki parkın da aynı politikaya sahip olduğunu keşfetmesine yol açardı – asfalt yollarda köpeklere izin verilir. Bryce’ın sadece bazı parkurların parçası olan birkaç asfalt yolu var.

Sonuç, ayrımlar çizmeye çalışsa da, belirsiz bir kısmi ifade, farklılıklara dair tek gerçek ipucu görevi görüyor, “… bazıları Arches’ın Bryce Canyon’dan daha fazla çeşitliliğe sahip olduğunu söylüyor.”

Ancak bunun ne anlama geldiği çok net değil ve arama sorusunda sorulmadı.

Metin yanıtının sonunda Google, daha fazlasını keşfetmek için üç seçenek sunar:

  • “Takip isteyin.”
  • “Bryce Canyon’da çocuklarla ne kadar vakit geçirilir?”
  • “Çocuklar için Arches Ulusal Parkı’nda kaç güne ihtiyacınız var?”

Bu kapatma seçenekleri, Google sos treninin devam etmesini sağlamak için kolayca sponsorlu bağlantılara dönüştürülebilir.

Ölümcül tahminlerden kaçınmak için 2 adım

“Google’da seçmek istemiyorum. Teknoloji, neler olabileceğini gösteriyor ,” diyor Robert. “Ancak, arama trafiğinin azalacağı veya bunun yayıncıları öldüreceği şeklindeki ani tepkiyi seçmek istiyorum . ”

Google, YouTube, Bing, Amazon ve diğer birçok dikeyleştirilmiş ürün gibi arama motorlarının sonunda Google’ın geçen hafta gösterdiği gibi gelişmesini bekleyebilirsiniz.

Robert, markanızın şimdi nasıl tepki vereceğini ve uzun vadede bu konuda ne yapacağını kendinize sorun, diyor. Yapay zekanın arama sonuçları üzerindeki gelecekteki etkisinden kurtulmak için en az iki güvenli bahis görüyor .

İlk olarak, yalnızca bir izleyici kitlesini çeken değil aynı zamanda elinde tutan içerik oluşturun . İnsanları etki alanınıza sokmaktan daha fazlasına odaklanın – web siteniz, e-postanız, içerik merkeziniz, mağazanız vb.

İkinci olarak, sorulan sorular bağlamında nasıl içerik oluşturulacağını anlayarak sahip olunan medyaya yatırım yapın . Herhangi bir AI aramasına güç veren uzmanlık, büyük ölçüde sahip olunan medyaya erişmeye dayanır. Ayrıca bu bilgiyi öğrenmek için büyük bir dil modeli (LLM) kullanır.

Robert, “İçeriğinize, sorularının en önemli yönlerini ayırt etmek isteyen bir araştırmacının merceğinden bakın ” diyor.

Google’ın ABD’deki iki park örneğine geri dönün. Araştırmacı, köpeği olan bir aile için hangi parkın daha iyi olduğunu öğrenmek istedi. CMI’nin insanı (namı diğer Robert), her iki parkın web sitelerini araştırmak için 10 dakika harcadığında, köpeklerin neden parklara getirilmesinin harika olmadığını ayrıntılarıyla açıkladıklarını gördü . Ancak ikisi de neden bir evcil hayvan için uygun olacağını açıklamadı.

Yazmadığın ama yazman gereken ne var?

Web sitelerinizde, bloglarınızda ve kaynak merkezlerinizde sık sık işletmenizin, ürünlerinizin ve sektörünüzün büyüklüğünden bahsediyorsunuz. Ama o kadar harika olmayan ne? Kime hizmet etmiyorsun? Arama yapanların ayrımları görmesini kolaylaştırın.

Robert, “Google’ın ve diğer arama motorlarının yapay zekasının nereye gideceğini bilemezsiniz, ancak gideceğini bilebilirsiniz” diyor.

Kaynak;https://contentmarketinginstitute.com/

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin